Je fotovoltaická elektrárna skutečně investicí do soběstačnější budoucnosti?

Je fotovoltaická elektrárna skutečně investicí do soběstačnější budoucnosti?

Sluneční energie je pořád ožehavé téma. Stejně jako u elektromobilů tady máme dvě strany barikády, kde si každá o výhodnosti alternativních zdrojů myslí svoje. Jde o velmi aktuální téma, které začíná zajímat čím dál více lidí. Alespoň tady však existuje společný jmenovatel – úspora. Pokud jste zatím o fotovoltaických panelech ani neuvažovali, dost možná přišel ideální čas se s nimi seznámit. 

Fotovoltaika už dávno není výsadou bohatých. Díky dotacím, širší nabídce a celkově větší adopci mezi běžnými lidmi začíná být jejich pořízení opravdu lákavé. V domácnostech se o nákupu fotovoltaiky rozvířila diskuze hlavně za poslední 2 roky, kdy to na trzích s energiemi vypadalo jako na horské dráze.

Vaše maličká střešní elektrárna vám sice energii ze sítě stoprocentně nenahradí, ale proč ji nevyužít třeba jako doplňkový zdroj? A nebo ji do sítě naopak prodejte a užívejte si levnější energii. Správné využití si určitě najde každý. Přesto platí, že ne pro všechny musí být panely výhodné. Tak pojďme na to!

Co je fotovoltaika a jak funguje

Trochu teorie na začátek. Ale není třeba se obávat – stejně jako vypadají jednoduše, tak ani jejich fungování není nijak složité. V podstatě jde o přeměnu slunečního záření na elektrickou energii. Prim tedy hraje světlo. 

Existují různé materiály, ze kterých se vyrábějí. Pokud vás ale zajímá princip, stačí vědět, že jednotlivé panely v sobě mají jak kladně, tak záporně nabité částice. Dopadající záření a jeho fotony naruší elektrony v polovodičovém materiálu (z toho je vyroben panel) a uvolní je. Tím vzniká elektrický proud, který může směle putovat k dalšímu užití.  Ale pozor – jde o stejnosměrný proud. Proto je potřeba instalovat s fotovoltaikou také střídač, který bude strážcem správného směru. Jedině tak budete mít energii tam, kde ji doopravdy potřebujete.

Zapomeňte na klasické watty

Vysvětlení, jak funguje fotovoltaika (FVE), by se nemělo obejít také bez poučky, která se při dalším průzkumu může hodit. Jde o její výkon. Ten totiž u fotovoltaických elektráren vyjadřujeme v Wp neboli watt-peaku. Tato jednotka se překládá jako špičkový výkon.  Vědci si to pro nás nezavedli jen z nějaké rozmařilosti. Oproti jednotce wattu, na kterou jste asi zvyklí, totiž výkon panelu závisí na celé řadě dalších faktorů. A tak je jednotka Wp nominální hodnotou výkonu, který odpovídá ideálním podmínkám. Účelem tohoto článku není fyzikální okénko, a tak vás nebudeme zatěžovat učebnicovým výkladem. 

Ve zkratce jde o tyto faktory: 

 • teplota článků jednotlivých panelů
 • průzračnost atmosféry
 • úhel dopadu slunečního záření
 • hustota příkonu

Výkon FVE panelu závisí na celé řadě podmínek. Před investicí do tohoto alternativního zdroje je určitě všechny pečlivě zvažte. No a které to jsou?

Fotovoltaika: Na co si dát pozor před nákupem

Aby vám panelový systém fungoval opravdu efektivně, musí se sejít několik faktorů najednou. Tohle jsou ty nejzásadnější:

 1. Typ panelu. Na trhu najdete 3 hlavní druhy – monokrystalické, polokrystalické a tenkovrstvé (třeba amorfní). Liší se účinností a samozřejmě i cenou. 
 2. Poloha domu. To, kde bydlíte, má na výkon fotovoltaické elektrárny nesmírný vliv. Jinou návratnost fotovoltaiky dostanete u Znojma, jinou zase v Peci pod Sněžkou. Určitě tedy mrkněte na průměrný počet dnů bez oblačnosti přímo u vás. Slouží k tomu tzv. mapy slunečního záření.
 3. Střecha. Fotovoltaiku potřebujete orientovat na jih. Důležitý je také sklon střechy – panely vyžadují ideálně asi 35 stupňů. 

Když nebudete mít možnost orientovat panely na jih, neznamená to, že byste si je nemohli pořídit. Takový nákup by ale trochu postrádal smysl. V našich zeměpisných šířkách jsme přece jenom lehce limitováni a návratnost by se vám mohla protáhnout.

Jaká je návratnost fotovoltaiky?

Klimatické podmínky a faktory výše jsou jenom část skládačky. Při výpočtu návratnosti investice musíte vzít v potaz také:

 • kolik za elektřinu platíte
 • cenu za samotné panely (nákup, instalace)
 • výkon panelů
 • spotřebu vaší domácnosti

Pokud zahrnete tyto proměnné, investice do FVE elektrárny se vám může vrátit už třeba za 5 let. Rozmezí návratnosti se však obecně udává od 5 do 15 let. Vždy jde o velmi individuální záležitost. 

Pokud žijete v oblasti, kde je drahá elektřina, ale zároveň hodně svítí, fotovoltaika se vyplatí dokonce více než v oblastech s levnou elektřinou, kde je omezená doba svitu. V prvním kroku si tedy spočítejte spotřebu celé domácnosti a kolik za energii platíte. 

 

TIP: Jestli se vám zdá, že platíte zbytečně moc, možná by stálo za to změnit dodavatele elektřiny

 

Modelový příklad pro lepší představu

Tento příklad musíte brát s určitou rezervou. Přesnou kalkulaci vám vytvoří až specializovaná společnost. Ta totiž zohlední veškeré faktory, které ovlivňují instalaci přímo u vašeho domu. Modelová situace ale může skvěle posloužit alespoň pro přiblížení.

 

Předpokládejme následující instalaci: 

1. Máte 5kWp fotovoltaický systém a zaplatíte za něj 200 000 Kč. Tento systém by mohl produkovat kolem 5 000 kWh elektřiny ročně. (V ideálních podmínkách, což může být v reálu mnohem méně.) 
2. Pokud stanovíme průměrnou cenu elektřiny 4 Kč/kWh, pak by to mohlo ušetřit kolem 20 000 Kč ročně. Pokud se cena elektřiny zvýší, i ušetřené náklady by se mohly zvýšit. 
3. V případě, že cena elektřiny stoupne o 3 % ročně, návratnost fotovoltaiky by mohla být 8 až 10 let.
 

Jde o velmi zjednodušený model, který nepředpokládá prodej do sítě. Ačkoliv to pro základní představu stačí, proměnných je v reálu mnohem více. To už vám ale vypočítá samotný dodavatel. 

Jaké je využití fotovoltaické elektrárny?

Ačkoliv představa 100% soběstačnosti vypadá nádherně, pořád je tady dost omezení. Kompletní vytápění za vás fotovoltaika nepřevezme, tak daleko bohužel nejsme. Nejčastěji se využívá na:

- ohřev vody 
- dobíjení elektromobilů
- klimatizaci
- výkon pro spotřebiče
 

I když se na energii ze slunce nemůžete spoléhat se vším všudy, minimálně dokážete snížit pravidelné platby za elektřinu. V zimě se bohužel výkon panelů citelně snižuje, nicméně v létě můžete klimatizovat, jak je libo. Během tropických prázdnin tak máte o pohodlí postaráno. 

Elektřinu můžete prodat, nebo schovat na horší časy

Právě v létě, kdy je účinnost panelů na nejvyšší úrovni, se může stát, že vyrobíte víc, než reálně potřebujete. Právě tehdy nastává čas, kdy poslat elektřinu dál. Tím, že prodáte část energie do sítě, můžete optimalizovat svoje náklady. 

 

Existuje také možnost nabíjet si tzv. virtuální baterii. Jednoduše si u dodavatele necháváte nevyužité množství, které si později můžete zase odebrat. Skvělá možnost, jak ušetřit.

 

 

Uchování energie na později je samozřejmě nadnesené. Nám se scénář o nabití elektřiny na zimu a jejím několikaměsíčním čerpání samozřejmě líbí. Ale současným technologickým možnostem už to tak pěkné nepřipadá. Přebytečnou elektřinu si přesto můžete uložit do baterie a spotřebovat. Jenže pouze pár dní. Na víc to zatím nestačí. Každopádně je to skvělá vychytávka proti výpadku sítě. 

 

K čemu poslouží fotovoltaika s tepelným čerpadlem

Tohle spojení kombinuje výhody fotovoltaických panelů a tepelných čerpadel. Jednoduše se zde využívá energie pro napájení tepelného čerpadla, které získává teplo a přenáší ho do vytápěného prostoru nebo k ohřevu užitkové vody. Vy tak můžete efektivně využít nespotřebovanou elektrickou energii pro výrobu tepla bez nutnosti skladování elektřiny v bateriích. 

 

V létě, kdy jsou výkony FVE článků vysoké a tepelné čerpadlo má naopak nízké nároky na energii, je možné využít elektřinu pro napájení tepelného čerpadla a získat tak teplou užitkovou vodu bez dalších nákladů. Díky této kombinaci se můžete stát ještě soběstačnějšími a optimalizovat své účty.

TIP: Přečtěte si, jaká je návratnost tepelného čerpadla.

 

Ohřev vody: fotovoltaika vs. kolektory

Samotná fotovoltaika ohřev vody sice zvládá, ale efektivnější jsou čistě pro tento styl užití spíše tzv. solární kolektory. Ty se skládají z absorpčního materiálu a potrubí, kterým proudí voda. Jednoduše pojmou teplo, a to následně pošlou právě do potrubí. Ohřátá voda putuje do nádrže a vy si ji můžete užívat „zdarma“. 

 

Cena takových kolektorů začíná už na 3 000 Kč za metr čtvereční.  Opět tady ale hraje roli typ kolektoru – existují:

- trubicové vakuové 
- deskové vakuové
- ploché deskové 
 

Návratnost se pohybuje opět v rozmezí 5 až 15 let, stejně jako u fotovoltaických panelů. Záleží na počasí a také dimenzování systému.

 

Nechte si pomoct od státu – dotace na fotovoltaiku

O programu Nová zelená úsporám jste asi slyšeli. Právě možnost dotace, která je u panelů až 50 %, domácnosti láká k pořízení fotovoltaiky jako dodatečného zdroje. Cena se odvíjí od několika aspektů:

 

Typ domácí elektrárny

Možná dotace

Fotovoltaika o výkonu alespoň 2 kWp

40 000 Kč

Fotovoltaika o výkonu alespoň 2 kWp s hybridním měničem

60 000 Kč

Fotovoltaika o výkonu alespoň 2 kWp s tepelným čerpadlem

100 000 Kč

Každý 1 kWp instalovaného výkonu nad rámec 2 kWp

10 000 Kč

Každá 1 kWh elektrického akumulačního systému s bateriemi

10 000 Kč

 
 

Každý rodinný dům může za jednu žádost dostat až 200 000 Kč. S takovou dotací na fotovoltaiku už se i výkonnější elektrárnička přímo na střeše jeví jako zajímavá investice. 

 

Zároveň se v letošním roce (2023) podávání žádostí usnadňuje a vše byste měli vyřídit z pohodlí domova. I přesto je dobré se při papírování poradit s odborníky. Výhodou je, že to firmy častokrát provádějí zdarma v rámci svého instalačního balíčku. 

 

Pokud vás investice do zelené energie zajímá, FVE panely jsou určitě zajímavou volbou. A jestli jenom hledáte další cestu, jak na energiích ušetřit, mrkněte na naše produkty.