Srovnání cen elektřiny 2024

Srovnání cen elektřiny 2024

Stojíte před rozhodnutím, jakého zvolit dodavatele elektřiny? Poradíme vám, co byste při výběru měli zvážit. Cenu elektřiny v roce 2024 totiž čekají změny - průměrná cena elektřiny jako komodity sice klesá, vzrůstá ale  cena regulované složky. Správné rozhodnutí tak může jedné domácnosti ušetřit stovky až tisíce korun ročně.

Srovnání cen elektřiny: Je vaše současná cena výhodná?

Cena elektřiny je nejčastějším důvodem, proč lidé mění svého dodavatele elektřiny. Myslíte si, že platíte zbytečně moc? Porovnání cen elektřiny vám napoví, jakou částku byste mohli skutečně platit. Nejjednodušší je využít internetový srovnávač cen elektřiny – pomůže vám se základním porovnáním cen elektrické energie a nasměruje vás, kteří dodavatelé pro vás můžou být zajímaví. 

Protože s koncem roku končí vládní zastropování ceny, průměrná cena elektřiny za měsíc se může výrazně změnit. Zastropovaná cena elektřiny za 1 kWh byla v loňském roce maximálně 6,05 Kč. V lednu 2024 ale byla průměrná cena elektřiny za kWh jen okolo 3,40 Kč. Podle toho, v jaké výši máte cenu zafixovanou, může být právě teď správný čas na porovnání cen dodavatelů elektřiny. Spočítejte si v kalkulačce, kolik můžete uspořit na elektřině od SPP. 

Rozdíl mezi distributorem a dodavatelem energií

Víte, z čeho se skládá cena elektřiny, kterou zaplatíte dodavateli? Konečná cena se skládá z částky za distribuci a z částky za vlastní komoditu. 

Distributor je vlastník elektrické nebo plynové soustavy, tedy kabelů, trubek a plynovodů, které vedou energie až k vám domů. Cenu za distribuci nemůžete nijak ovlivnit, ačkoliv tvoří velký –⁠ zpravidla poloviční –⁠ podíl na částce, kterou zaplatíte. Distributory však reguluje stát, takže mezi nabízenými cenami nejsou velké rozdíly.

Právě regulovaná složka ceny elektřiny ale v roce 2024 roste. Loni totiž část poplatků za distribuci a systémové služby platil stát a poplatek za obnovitelné zdroje (známý jako POZE) na sebe převzal úplně. To letos končí – ukončeny jsou dotace, kterými vláda chránila domácnosti a firmy před nejhoršími dopady energetické krize, poplatek POZE ve výši 599 Kč/MWh nyní opět platí přímo spotřebitelé.

Co ale ovlivnit můžete, je výběr nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny. Dodavatel za vás totiž nakupuje komodity na energetických burzách za co nejlepší ceny. Od něj si pak plyn a elektřinu kupujete vy. A právě tato částka je pro vás důležitá. Domácnosti si mohou svobodně vybrat, od jakého dodavatele energií elektřinu nakoupí, a tím optimalizovat své výdaje za energie. Přestože od začátku nového roku již neplatí vládou stanovené cenové stropy, porovnáním cen elektrické energie a svým výběrem můžete ušetřit až několik tisíc ročně.

Jak vybrat dodavatele elektřiny a nenaletět?

Kupovat si energii je služba jako každá jiná. Zůstávat u dodavatele energií, kterému platíte mnohem vyšší sumy než jinde, je pro domácnost nevýhodné. Jak si ale vybrat dodavatele elektřiny, abyste nenaletěli na první pohled výhodné nabídce? Srovnání cen dodavatelů elektřiny je důležitým faktorem, neměli byste však zapomenout ani na další aspekty.

1. Před podpisem konzultujte

Než podepíšete smlouvu s dodavatelem, důsledně si prostudujte všechny podklady. Nabízenou cenu si také porovnejte s nabídkami jiných dodavatelů elektřiny. Porovnání ceny elektřiny, bezplatná a nezávazná kalkulace by měla být samozřejmostí.

2. Vyžadujte srozumitelné podmínky

Pokud ve smlouvě něčemu nerozumíte, doptejte se. Obchodní zástupce by s vámi měl (klidně několikrát) projít všechny body a pečlivě vám je vysvětlit. 


3. Na co si dát pozor?

Pokud si vyberete správně, s novým dodavatelem energie mohou přijít nejen úspory, ale také kvalitnější služby a lepší komunikace. 

Kromě ceny sledujte také:

4. Spolehlivost až na prvním místě

Nejvýhodnější dodavatel elektřiny není vždy ten, který je nejlevnější. Snad nejdůležitějším faktorem při výběru dodavatele elektřiny je jeho spolehlivost. A to zejména v době, kdy je situace na trhu s energiemi napjatá. Vyberte si společnost, která vaší domácnosti zajistí spolehlivou dodávku plynu a elektřiny. 

Právě SPP je dodavatelem plynu a elektřiny, který zajišťuje stabilní dodávky zemního plynu díky diverzifikovaným zdrojům a přístupu k zásobníkům zemního plynu, patřícím nejen skupině SPP.

Skupina SPP dodává zemní plyn a elektřinu v České republice a na Slovensku více jak 1,3 milionu zákazníků, od domácností až po velkoodběratele.