Srovnání cen elektřiny 2023

Srovnání cen elektřiny 2023

Stojíte před rozhodnutím, jakého zvolit dodavatele elektřiny? Poradíme vám, co byste při výběru měli zvážit. Správné rozhodnutí může jedné domácnosti ušetřit stovky až tisíce korun ročně.

Srovnání cen elektřiny: Je vaše současná cena výhodná?

Cena je nejčastějším důvodem, proč lidé mění svého dodavatele elektřiny. Myslíte si, že platíte zbytečně moc? Porovnání cen elektřiny vám napoví, jakou částku byste mohli skutečně platit. Spočítejte si v kalkulačce, kolik můžete uspořit na energiích od SPP.

Rozdíl mezi distributorem a dodavatelem energií

Víte, co tvoří cenu, kterou zaplatíte dodavateli elektřiny? Konečná cena se skládá z částky za distribuci a z částky za vlastní komoditu. 

Distributor je vlastník elektrické nebo plynové soustavy, tedy kabelů, trubek a plynovodů, které vedou energie až k vám domů. Cenu za distribuci nemůžete nijak ovlivnit, ačkoliv tvoří velký –⁠ zpravidla poloviční –⁠ podíl na částce, kterou zaplatíte. Distributory však reguluje stát, takže mezi nabízenými cenami nejsou velké rozdíly.

Dodavatel za vás pak nakupuje komodity na energetických burzách za co nejlepší ceny. Od něj si pak plyn a elektřinu kupujete vy. A právě tato částka je pro vás důležitá. Domácnosti si mohou svobodně vybrat, od jakého dodavatele energií elektřinu nakoupí, a tím optimalizovat své výdaje za energie. Svým výběrem tak můžete ušetřit až několik tisíc ročně.


Jak vybrat dodavatele elektřiny a nenaletět?

Kupovat si energii je služba jako každá jiná. Zůstávat u dodavatele energií, kterému platíte mnohem vyšší sumy než jinde, je pro domácnost nevýhodné. Jak si ale vybrat dodavatele elektřiny, abyste nenaletěli na první pohled výhodné nabídce? Cena je důležitým faktorem, neměli byste však zapomenout ani na další aspekty.

1. Před podpisem konzultujte

Než podepíšete smlouvu s dodavatelem, důsledně si prostudujte všechny podklady. Nabízenou cenu si také porovnejte s nabídkami jiných dodavatelů elektřiny. Bezplatná a nezávazná kalkulace by měla být samozřejmostí.

2. Vyžadujte srozumitelné podmínky

Pokud ve smlouvě něčemu nerozumíte, doptejte se. Obchodní zástupce by s vámi měl (klidně několikrát) projít všechny body a pečlivě vám je vysvětlit. 


3. Na co si dát pozor?

Pokud si vyberete správně, s novým dodavatelem energie mohou přijít nejen úspory, ale také kvalitnější služby a lepší komunikace. 

Kromě ceny sledujte také:

4. Spolehlivost až na prvním místě

Snad nejdůležitějším faktorem při výběru dodavatele elektřiny je jeho spolehlivost. A to zejména v době, kdy je situace na trhu s energiemi napjatá. Vyberte si společnost, která vaší domácnosti zajistí spolehlivou dodávku plynu a elektřiny. 

Právě SPP je dodavatelem plynu a elektřiny, který zajišťuje stabilní dodávky zemního plynu díky diverzifikovaným zdrojům a přístupu k zásobníkům zemního plynu, patřícím nejen skupině SPP.

Skupina SPP dodává zemní plyn a elektřinu v České republice a na Slovensku více jak 1,3 milionu zákazníků, od domácností až po velkoodběratele.