Noční proud aneb Jak získat vysoký a nízký tarif

Noční proud aneb Jak získat vysoký a nízký tarif

Čekáte, až se setmí, a pak teprve zapnete pračku, abyste ušetřili? Chyba lávky. Označení noční proud se sice nadále běžně v hovorech používá, ale dávno už nemá žádné opodstatnění. Jen kvůli tomu, že je noc, žádný výhodnější tarif využít nemůžete. Na druhé straně, vybrat si mezi nízkým a vysokým tarifem lze, jen je třeba vědět kde, jak a proč. Paradoxně také třeba fakt, že využíváte vysoký tarif, ještě neznamená, že za elektřinu přeplácíte.

Kdy spíná noční proud?

Zlidovělý název noční proud můžete evokovat myšlenku, že v pozdějších hodinách platíte za energie méně. Noční tarif dříve opravdu na tomto principu fungoval. Šlo především o snahu, aby nedocházelo k výraznému přetížení sítě, které by mohlo ohrozit dodávky elektřiny spotřebitelům. Na základě takového opatření pak lidé začali energeticky náročnější aktivity přesouvat do pozdních hodin, aby ušetřili.

Jak si ukážeme dále v článku, střídání tarifů už probíhá i jinak než v nočních časech.

Topení, voda a elektromobil. Domluvte si nízký a vysoký tarif

Většina obyvatel v České republice elektřinou pouze svítí a využívá ji pro napájení elektrospotřebičů, jako jsou pračka, myčka, sušička, lednička a další drobnější přístroje. V tom případě platí za elektřinu ve vysokém tarifu – její cena se po celý den i noc nemění. Má tedy jednotarifní sazby D01d (nižší spotřeba) nebo D02d (střední až vysoká spotřeba).

Situace se ale změní, pokud elektřinu využíváte také pro vytápění, ohřev teplé vody nebo dokonce patříte mezi příznivce ekologie a vlastníte elektromobil, který si nabíjíte doma. Pak se musíte obrátit na svého distributora a požádat o využívání dvoutarifní sazby, která je jakýmsi nástupcem onoho proslulého nočního proudu. 

Kdo je vlastně váš distributor elektřiny?

K distribuci elektřiny v České republice přispívá několik společností:

1) ČEZ Distribuce (západní, střední i severní Čechy a Moravskoslezský kraj)

2) EG.D (jižní Čechy a jižní Morava)

3) PREdistribuce (Praha)

V některých krajích, například na Vysočině, se distribuční soustavy překrývají. Většinu českého území však pokrývá ČEZ. 

 

Noční proud: čas, kdy ho můžete čerpat

Rozdělení na denní a noční proud už v dnešní době není přesné, ale přesto se ve společnosti stále používá. S nějakou konkrétní částí dne však nijak nesouvisí. Současnou dvoutarifní sazbu můžete čerpat 8 nebo 20 hodin denně. Svému distributorovi jen musíte sdělit, jaké spotřebiče, a s jakou jmenovitou spotřebou, v domácnosti užíváte. Teprve na základě toho rozhodne, zda skutečně budete moci využívat nízkou tarifní sazbu.

Jaké tarifní sazby si můžete sjednat?

Nízký tarif elektřiny se tedy odvíjí od toho, na co energii využíváte. V případě, že máte pouze malou spotřebu, dvoutarifní sazby se vám nevyplatí. Oficiální označení je nyní následující:

Jednotarifní sazby:

 • D01d - nízká spotřeba
 • D02d - střední až vysoká spotřeba

Dvoutarifní sazby (původně „noční proud“):

 • D25d (D26d) – elektrický ohřev vody
 • D27d – nabíjení elektromobilu
 • D45d, D56d, D57d – topení přímotopem

Pokud ohříváte vodu, tak byste doma měli mít D25d (D26d). V případě, že topíte přímotopy, je to D57d. A máte-li elektromobil, existuje novější D27d. Jakmile splňujete uvedenou podmínku pro daný tarif, můžete si zažádat o jeho změnu (resp. přesun na tarif, který máte právo využít).

V tomto bodě bývá často kámen úrazu. Stává se, že zákazník může dosáhnout na levnější tarif, ale dodavatel elektřiny jej „nechá“ v tarifu s vyšší sazbou. Reálně tak platí více, než by musel. Obraťte se proto na spolehlivého dodavatele energie a zkonzultujte možnosti úspory na energiích.

Nízký tarif – časy levnější elektřiny 

Většina energetických společností nabízí nízký tarif v časech, kdy je poptávka po elektřině nižší. Ty se mohou lišit, ale obvykle se nacházejí mimo špičku. Rozložení během dne mimo jiné pomáhá snížit zátěž na energetickou síť, což přispívá ke stabilizaci dodávek elektřiny.

V dnešní době dochází ke spínání jednotlivých sazeb na základě hromadného dálkového ovládání neboli HDO. Díky tomu se stává spotřeba elektřiny mnohem udržitelnější a efektivnější. 

Dříve byste si museli počkat na časy, kdy jde noční proud, a veškeré aktivity tomu uzpůsobili. Dnes můžete mít smluvně ošetřeno, v jakých hodinách čerpáte zvýhodněnou sazbu. Podmínky se napříč dodavateli mohou lišit. Někteří uvádějí přesný počet hodin, někteří přesný čas sepnutí. To byste si měli vyjasnit hned na začátku přechodu na zvýhodněnou sazbu. 

Jak zjistíte časy spínání HDO

Časy spínání HDO jsou specifické pro jednotlivé regiony. 

1) EG.D: www.egd.cz/vse-o-nizkem-tarifu-hdo-nocni-proud

2) ČEZ: www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/spinani-hdo

3) PRE: www.predistribuce.cz/cs/potrebuji-zaridit/zakaznici/stav-hdo

Konkrétní časy mohou být upravovány provozovateli sítě v závislosti na zatížení. Abyste zjistili, kdy se HDO spíná, stačí se podívat na svůj elektroměr. U něj najděte krabičku označenou HDO, a z ní si zapište kód složený z písmen a čísel, jako například A1B4DP1. 

Poté si na webu svého distribučního provozovatele najdete přesné časy, kdy máte přístup k nízkému tarifu. 

Žádost o změnu tarifu podložte revizní zprávou

Vždy je také potřeba předložit revizní zprávu za váš objekt o správně nastaveném rozvaděči. V tom také musíte mít dostatek prostoru pro umístění většího elektroměru, který umí měřit spotřebu ve vysokém i nízkém tarifu. Zároveň zde musíte ještě umístit relé – něco jako spínač na noční proud (nízký tarif). To se totiž sepne v období nízkého tarifu, čímž si zajistíte výhodnost spotřeby u energeticky náročných spotřebičů, jako jsou například zmíněné přímotopy. 

Jak získat nízký tarif elektřiny

Pokud plánujete přestupovat pouze z D01d na D02d, stačí jen zažádat o změnu tarifu u dodavatele elektřiny. Dodavatel od vás bude potřebovat vyplněnou žádost, číslo elektroměru a aktuální výši spotřeby (stav elektroměru).

Pokud chystáte přechod na dvoutarifní sazbu (noční proud), řešíte většinu administrativy s distributorem:

 • Poraďte se se svým dodavatelem elektřiny o možnostech změny tarifu
 • Promyslete si, jakým způsobem budete v objektu vytápět (zda je skutečně výhodné topit elektřinou nebo bude např. elektrokotel sloužit jako záložní zdroj energie)
 • Zajistěte přípravu objektu s revizním elektrikářem - instalaci zařízení, revizní zprávu
 • Zažádejte u distributora o změnu tarifu (žádost + revizní zpráva)
 • Po potvrzení ze strany distributora k vám dorazí technický pracovník distributora a provede výměnu zařízení (případně pouze zaplombování)
 • S potvrzenou smlouvou od distributora se obraťte na dodavatele elektřiny
 • Užívejte si levnou elektřinu a dejte sbohem čekání na časy, kdy je noční proud

Levnější sazby se nevyplatí všem

Pokud spotřebujete málo elektřiny, nemá smysl usilovat o dvoutarifní sazbu (resp. noční proud). U dvoutarifní sazby platíte vyšší distribuční poplatky, a ty se při nízké spotřebě nevyplatí.

Nevěřte hospodským povídačkám, že byste s dvojím tarifem ušetřili. Výhodné není ani zkoušet „cestovat“ mezi sazbami každý rok.

Najdete si dodavatele elektřiny, kteří v obchodní složce svých ceníků nerozlišují mezi vysokým a nízkým tarifem. Neznamená to, že vás chtějí natáhnout. Ba naopak, často to bývá hodnota blízká nízkému tarifu. Dávají vám možnost si vybrat, kdy elektřinu spotřebováváte, aniž by vás nutili váhat, zda nyní platí vysoký nebo nízký tarif. V tomto případě je zásadní rozdíl v distribuci, která je násobně vyšší ve špičce než v nízkém tarifu.

Sečteno, podtrženo – pro klidné spaní bez obav, že vyhazujete zbytečně moc peněz za elektřinu, opravdu nepotřebujete noční proud. Hodiny strávené hledáním ideálního času na praní, můžete s klidem vyměnit za zábavu.

A kolik s nízkým tarifem ušetříte? 

Pokud v domácnosti využíváte energeticky náročné spotřebiče, určitě po dvoutarifní sazbě sáhněte. V rámci distribučních sazeb jsou stěžejní zejména elektrická topení, elektromobily a bojlery. Ty se na konečném vyúčtování podílejí nejvíce a jedině s těmi máte možnost přejít na dvoutarifní ceník. Jestliže do takové kategorie spadáte a nízký tarif zatím nevyužíváte, přišel čas to napravit!

Ušetřit ale můžete i s drobnými spotřebiči. Například pračka disponuje funkcí odloženého startu, díky které praní jednoduše nastavíte na dobu, kdy vám poběží výhodnější sazba. Za rok tímto způsobem můžete ušetřit i tisíce korun.