Ekvitermní regulace topení: K čemu slouží a je lepší než pokojový termostat?

Ekvitermní regulace topení: K čemu slouží a je lepší než pokojový termostat?

Ekvitermní regulace teploty v domě vám může přinést zajímavou úsporu. Jedná se o systém, díky kterému máte v místnosti vždy konstantní teplotu a zdroj tepla tak využíváte zcela optimálně. A tím vzniká požadovaná úspora. Dnes si vysvětlíme princip a výhody této regulace.

Jak by se vám líbilo mít v každé místnosti optimální teplotu, a to bez nutnosti neustálé obsluhy topení a manuálního nastavování? Právě takovou problematiku totiž ekvitermní regulace topení řeší.

Princip ekvitermní regulace topení

Ekvitermní regulace spočívá v upravování teploty topné vody na základě venkovní teploty. Pokud je venku zima, teplota topné vody bude automaticky o něco vyšší, aby teplota v dané místnosti zůstala konstantní. Stejným způsobem však lze teplotu také snižovat. Ekvitermní regulace totiž slouží pro udržování totožné teploty – ať je venku babí léto, nebo sněhová kalamita. 

Důvody, proč po tomto systému udržování teploty sáhnout, jsou především následující:

1) Možnost zajímavé úspory. Využíváte pouze takový výkon, který v daný okamžik skutečně potřebujete. Nedochází tak ke zbytečnému čerpání energie. A peněz.
Pohodlí. Jakmile provedete nastavení ekvitermní regulace, máte vystaráno. Teplota v místnosti bude přesně taková, jakou jste si vysnili. Ani o stupeň méně!

2) K regulaci teploty ale nedochází nějakým magickým způsobem. Vše probíhá na základě pečlivě sestavených ekvitermních křivek a čidel, která detekují požadované teploty. 


Ekvitermní křivka aneb začínáme s regulací

Nastavení ekvitermní regulace začíná stanovením tzv. ekvitermní křivky. O to se vám postará expert – typicky energetický poradce. Jelikož je nutné křivku odvodit od tepelné ztráty domu, nejde vyloženě o jednoduchou činnost. Výsledná ekvitermní křivka se navíc u různých otopných systémů liší. Jinak vypadá u radiátorů, jinak zase u podlahového topení. 

V každém případě do její výsledné podoby promlouvají 4 zásadní údaje:

  1. teplota v místnosti,
  2. venkovní teplota,
  3. tepelná ztráta domu
  4. a teplota topné vody.

Na základě těchto faktorů pak systém vytvoří ekvitermní křivky. U ekvitermní regulace nastavení konkrétní křivky učiní specialista. Mimo výše uvedené je totiž nutné vzít v potaz i vaše požadované pohodlí a také parametry domu


Kde všude lze ekvitermní regulace topení využít

Zamlouvá se vám taková soběstačná regulace tepla? V dnešní době ji můžete využít takřka všude – od běžných kotlů přes tepelná čerpadla a podlahové topení až po konvektory. Mezi vůbec ta nejúčinnější zařízení se řadí například kondenzační plynový kotel, který skvěle pracuje s nízkou teplotou topné vody.

Přestože se může zdát, že ekvitermní regulace je výhradní záležitostí rodinných domů, ani obyvatelé bytových domů nemusí zoufat. Ekvitermní regulátory najdou uplatnění i v objektech, kde se využívá centrální zásobování teplem. V takovém případě však musí dojít k souhlasu všech obyvatel, což může být leckdy oříšek.

Ekvitermní regulace a prostorový termostat

Ekvitermní regulace není vyloženě novinkou. V dnešní době už existuje velké množství chytrých ekvitermních regulátorů, které můžete obsluhovat i pomocí telefonu. Pokud jde o ekvitermní regulaci a prostorový termostat, nejčastěji narazíte na zařízení s venkovním čidlem a čidlem, které slouží pro regulaci topné vody. Součástí balení může být i prostorové čidlo – díky tomu si chytré zařízení zvládne spočítat ekvitermní křivku po vlastní ose.

Prostorové čidlo pak stačí umístit do prostoru, ve které bývá největší zima. Radiátor otevřete naplno a do ostatních místností pořiďte termostatické hlavice. Díky nim se vám bude teplota regulovat tak, jak potřebujete.

U součinnosti ekvitermního regulátoru a prostorového termostatu je třeba brát v potaz to, že za výslednou teplotu je zodpovědný právě termostat. Kotel tímto způsobem získává informaci, zda má topit, či nikoliv. Díky ekvitermní regulaci však tento proces probíhá o poznání efektivněji. Prostorový termostat ale skvěle poslouží pro okamžité regulování momentálních potřeb na vytápění – bez ohledu na nastavenou křivku.

Ekvitermní regulace u podlahového topení

Podlahové topení je skvělou alternativou radiátorů. Alespoň to lze vyvodit z čím dál větší oblíbenosti tohoto stylu vytápění. Když vezmeme v potaz údržbu, úsporu místa z důvodu absence radiátorů nebo čistě příjemný pocit od podlahy, není se vlastně čemu divit. Problém podlahového topení však může spočívat právě v regulaci teploty. 

Účinná ekvitermní regulace podlahové topení je pro tento systém hračka. Vedle regulátoru však můžete sáhnout i po termostatu pro podlahové topení. Výhoda takto specializovaného zařízení spočívá zejména v jeho jednoduchosti. Stačí si nastavit požadovanou teplotu a o zbytek se starat nemusíte. Ekvitermní regulátor totiž potřebuje znát ještě ekvitermní křivku a k tomu pár proměnných, které jsme si ukazovali výše.

Existují i nějaké nevýhody ekvitermní regulace?

Z článku je patrné, že mezi nevýhody ekvitermní regulace lze zařadit snad jen složitost zapojení. Bez specialisty (ať už projektanta, nebo energetického poradce) se tady pravděpodobně neobejdete. 

A je tedy lepší než pokojový termostat? Ekvitermní regulace je tím nejúčinnějším i nejekonomičtějším druhem regulace teploty. A to právě díky všem parametrům, které pro úpravu teploty v místnosti využívá. 

Pokud toužíte po optimalizovaném vytápění, které vede i k optimalizaci rodinného rozpočtu, cestou může být právě ekvitermní regulace. Nastavení vás sice může zpočátku odradit, ale v případě, že jej přenecháte profesionálům, můžete si co nevidět užívat ideální teplotu ve všech místnostech. A tu nakonec pocítíte i ze svého vyúčtování energie.