10 tipů, jak snížit spotřebu plynu v domácnosti

10 tipů, jak snížit spotřebu plynu v domácnosti

V teple domova se toužíme hřát všichni. Vytápění plynem je ekologické a snadno se reguluje, proto patří k těm nejoblíbenějším. Platit zbytečně vysoké účty za energie ale nechceme nikdo. A i když jste spokojeni s cenou od vašeho dodavatele plynu, můžete platit ještě méně. Pokud tedy chcete na složenkách za plyn ušetřit, nabízíme vám toto užitečné desatero rad, jak to udělat.

Když dochází ke zdražování, je úspora plynu prvním krokem, ke kterému se domácnosti ubírají. Někdy může jít o snížení určitého komfortu, jindy ale stačí pár jednoduchých kroků a spotřeba se rázem sníží. Nyní si ukážeme ty nejúčinnější.

1. Zvažte výměnu starého kotle za nový

Některé věci sice stářím nabývají na hodnotě, o plynovém kotli to ale určitě neplatí. Pokud si doma „hýčkáte“ nějaký předpotopní model, pak se za plyn nedoplatíte. Výměnou zastaralého kotle za moderní, například kondenzační, můžete snížit roční spotřebu plynu až o třetinu. S odborníky se rovněž poraďte, kde bude ideální kotel ve vaší domácnosti umístit – i to totiž může hrát roli. Pokud byste přemisťovali kotel na jiné místo, berte v úvahu práce a materiál spojený s přemístěním kotle.

Porovnejte si návratnost investice. Poraďte se s odborníkem, topenářem, jaký kotel by pro vás byl vhodný, zda je namístě měnit starý za nový. Spočítejte si pořizovací cenu a náklady na výměnu kotle. Vynaložené náklady si porovnejte s potenciální úsporou. Pokud je kotel starší, je možné, že brzy vypoví svou činnost a výměna vás tak jako tak nemine.

Nové kotle navíc často nabízejí zajímavé funkce:

 • možnost dálkového ovládání přes chytrý telefon, 

 • programovatelné termostaty 

 • a další technologické možnosti, které zvyšují pohodlí a efektivitu topení.

V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám často lidé starý kotel mění za alternativní zdroje – solární panely nebo tepelná čerpadla. Kondenzační kotel však může být u řady objektů příznivější variantou. 

2. Nezapomínejte na pravidelné revize

Nechte si každoročně před zahájením topné sezony zkontrolovat kotel i celý otopný systém. Topenář by měl zkontrolovat, zda správně funguje termostat, jestli fungují všechny radiátory a teplá voda se dostane všude, kam má.

Nejhorší, co se může stát, je, když je tuhá zima a kotel přestane fungovat. Takovou situaci nechce řešit nikdo. Nechte si proto plynový kotel zrevidovat mimo topnou sezonu, kdy máte dost času vše promyslet a zrealizovat.

Kromě revize plynového kotle čas od času proveďte i revizi komína. Znečištěný komín může zhoršovat odvod zplodin a může být rizikem pro vznik požáru. 

3. Pořiďte si termohlavice

Pokud své radiátory osadíte termohlavicemi, můžete regulovat vhodnou teplotu v každé místnosti. Počáteční investice bude v tomto případě sice o něco vyšší, ale v úsporách za plyn se vám brzy vrátí. Pokud si necháte nainstalovat i vnitřní termostat, můžete spotřebu plynu snížit o 20 až 30 procent.

Kombinace termohlavic a vnitřních termostatů umožňuje zónové vytápění, což znamená, že můžete nezávisle řídit teplotu v různých částech domu. To je užitečné zejména v domácnostech s různými potřebami v jednotlivých místnostech.

Chytré termostaty pak umožňují programovat a dálkově ovládat teplotu v domě pomocí chytrého telefonu nebo jiného zařízení. Tím můžete efektivněji spravovat vytápění a zajistit, že nepřetápíte neobydlené místnosti. Některé termostaty se dokonce učí podle vašeho životního stylu, a tím automaticky optimalizují teplotu.

4. Zvažte dodatečné zateplení

Zateplete dům, nechte si utěsnit okna i dveře. Nedostatečná izolace je příčinou tepelných ztrát a zvýšených nákladů na topení. Čím více tepla z domu unikne, tím více budete muset topit a platit za plyn.

Velké úniky tepla hrozí především ve starších domech, kde jsou většinou horší parametry prostupu tepla. Pokud bydlíte ve starším domě, zvažujete lepší izolaci a snížení tepelných ztrát, nechte si dům prohlédnout odborníkem s termokamerou. Pomocí termokamery identifikujete kritická místa, tzv. tepelné mosty, kudy uniká nejvíce tepla. Můžete tak například zjistit, že zateplení fasády vám sice pomůže, ale teplo stejně bude unikat stropem, kde je slabá izolace. Mezi další kritická místa patří například podlaha nebo okna.

Dodatečné izolační práce s sebou nesou významné náklady. Zvažte proto, zda je stavba skutečně v takovém stavu, kdy pravděpodobně budete muset tak jak tak přistoupit k rekonstrukci, či jde spíše o ladění již dobrého stavu. Dobře si promyslete, zda se vám plánované stavební úpravy vyplatí. Ušetřit můžete i samotnou změnou dodavatele plynu.

Novostavby by dle aktuálních podmínek měly být stavěny v nízkoenergetickém standardu, problém velkých úniků tepla zde tedy při odpovědné metodice výstavby nehrozí. Izolace kritických prvků by se měla řešit v průběhu samotné výstavby, návrh by měl stanovit projektant. Při aplikaci materiálů s lepšími tepelněizolačními vlastnostmi je možné dosáhnout i pasivního standardu domu.

5. Nepřetápějte zbytečně místnosti

Asi nejjednodušší cestou, jak snížit spotřebu plynu v domácnosti, je udržovat optimální teplotu a nepřetápět. Což nutně neznamená zvykat si na „studený odchov“. I když pocitově to má každý nastavené jinak, což v případě čtyřčlenné domácnosti znamená čtyři různé modely, podle odborníků je vhodné:

 • v obytných místnostech (totéž platí rovněž v kancelářích) udržovat přes den teplotu mezi 20 a 21 stupni Celsia. V noci, když se spáči zachumlají pod peřinu, stačí ještě méně – ideální je rozmezí mezi 17 – 18 stupni.

I lékaři potvrzují, že chladnější a dobře vyvětraná místnost zaručuje kvalitnější spánek. Na chodbách, kudy se jen prochází, stačí dokonce kolem 15 stupňů. A v neposlední řadě nejpádnější argument: každý stupeň dolů přináší zhruba 5% úsporu ve výdajích za plyn. Což je v případě průměrného bytu asi tisíc korun ročně. To už vaše peněženka pozná.

6. Upravte rozestavení nábytku

Opravdu nenajdete lepší místo pro památeční komodu, než přímo před radiátorem? Zkuste se rozhlédnout po pokoji a zjistit, kde je nábytek rozmístěný tak, že brání teplu, aby se šířilo dál do místnosti. Pokud možno, nikdy nestavte těžké kusy, jako je třeba sedačka, přímo před topení.

Teplo se do místnosti dostane o poznání hůř a vy tak budete mít pocit, že máte doma zimu – kvůli tomu zatopíte a úspora plynu je ta tam. Obecně platí, že optimální rozestavení nábytku vám může ušetřit až 10 % nákladů na topení. Skvělá cesta, jak ušetřit za plyn a ještě si k tomu dát malou rozcvičku. Co myslíte?

7. Závěsy patří na okna nebo před dveře

Těžké látkové závěsy na okně nepustí dál do bytu průvan a zimu pronikající škvírami. Ale splývá-li látka až k podlaze a ukrývá radiátor, nedostane se dál ani teplo.

Pokud to není z nějakého důvodu bezpodmínečně nutné, nesušte na radiátorech ani prádlo, hlavně například ručníky či povlečení. Voda v prádle totiž absorbuje teplo, které by jinak mohlo přispět k vytápění prostoru. To může znamenat, že radiátory budou muset pracovat déle nebo intenzivněji, aby dosáhly požadované teploty.

Úspora plynu je jedna věc, ale nezapomeňte šetřit také své zdraví – naakumulovaná vlhkost z mokrého prádla zvyšuje také vlhkost v místnosti. Ráj pro vznik plísní a rozvoj alergenů.

8. Pošlete teplo dál do místnosti

Jak snížit spotřebu plynu takřka okamžitě? Umístěte za radiátor reflexní odrazovou fólii. Teplo se bude snadněji šířit, bude tedy stačit topit méně – a ušetříte za plyn. Značná část tepla totiž putuje do studené stěny za radiátorem, čímž dochází k nemalým tepelným ztrátám. Odrazové fólie jsou vyrobeny ze speciálního materiálu, který vám teplo pošle tam, kde jej skutečně využijete. Dejte sbohem neefektivnímu vytápění!

9. Větrejte krátce, ale intenzivně

Bez čerstvého vzduchu se neobejdete ani doma. Zvláště v zimě platí - čím větší mráz, tím intenzivnější větrání. Jinými slovy: otevřete okna dokořán  a krátce vyvětrejte. V místnosti se tak vymění vzduch, ale místnost nevymrzne. Minimalizujete tak tepelné ztráty.

U novostaveb problém výměny vzduchu řeší rekuperace tepla. Zařízení vám průběžně mění vzduch v domácnosti v efektivním poměru tepelné ztráty x energie na provoz rekuperace. Nemusíte tak řešit, kdy otevřít a vyvětrat, a hlídat, kdy zase zavřít. S rekuperací navíc dosáhnete na dotace Nová zelená úsporám, pokud splníte i další podmínky.

Frekvence větrání pak záleží také na:

 • počtu osob v domácnosti,

 • velikosti jednotlivých místností,

 • délce pobytu v místnosti.

Například v obývacím pokoji při filmovém maratonu je vhodné vyvětrat alespoň třikrát za večer. Ještě větší pozornost věnujte větrání ve vlhčích místnostech, typicky v koupelně. Zde bude třeba vyměňovat vzduch častěji. 

10. Zrevidujte plynový sporák

Pokud na plynu i vaříte, pak zkontrolujte stav svého plynového sporáku a popřípadě jej vyměňte za modernější typ. Pravidelně kontrolujte jednotlivé hořáky. Na rozdíl od indukce je nutné je pravidelně čistit. Úspora plynu v domácnosti je se zaneseným sporákem nemožná. 

TIP: Určitě jste si všimli, že jednotlivé hořáky mají různé průměry. Pro co možná nejvyšší efektivitu během vaření používejte vždy hrnce s průměrem dna odpovídajícím zvolenému hořáku. Nezapomínejte na pokličky a nebojte se tlakového hrnce. 

Extra tipy a triky, jak ušetřit za plyn 

Častokrát stačí pár jednoduchých kroků a úspora plynu se začne postupně dostavovat. Inspirujte se:

 • Nezapomínejte zavírat dveře – teplo bude unikat mnohem pomaleji.

 • Pokud se chystáte na nákup nového sporáku, zvolte energeticky úspornou variantu.

 • Zvažte uzavření nevyužívaných místností a minimalizujte vytápění těchto prostor.

 • Jak snížit spotřebu plynu během vaření? Někdy se během vyplatí využít pouze mikrovlnku, plotně dejte pro jednou oraz.

Úspora plynu na vytápění tkví ale především v optimální teplotě. Rozdíl 3 stupňů kolikrát znamená až tisíce korun ročně. Pokud si nyní užíváte 23 stupňů v obýváku, možná je čas přehodnotit svůj životní styl. Jeden ze zásadních způsobů, jak ušetřit za plyn jsme si ale nechali na konec. 

Šetříte plynem, ale účty jsou stále vysoké?

Nejste ještě pod SPP, trápí vás účty za plyn a chcete to změnit? Spočítejte si, kolik ušetříte za plyn od SPP. Kalkulačka na porovnání cen plynu vám spočítá potenciální roční úsporu energií. Pokud vás nabídka zaujme, stačí nás jen kontaktovat a probereme vše, co je třeba.

Přepis plynu k SPP

Změna dodavatele plynu je snadná - nahrajte své vyúčtování za elektřinu do online formuláře, nebo nám jen nechte na sebe kontakt a my se vám ozveme. Případně nás můžete kontaktovat telefonicky nebo e-mailem.