Revize plynového kotle: Jak často ji provádět a co to vůbec obnáší?

Revize plynového kotle: Jak často ji provádět a co to vůbec obnáší?

S používáním plynového kotle se nepojí pouze teplo, které činí z domova oázu klidu a míru. Současně s tím vám totiž vzniká také určitá povinnost – jeho revize. Jednak je stanovena zákonem, jednak by mělo jít i o váš vlastní zájem. Co revize obnáší a jak často ji provádět, se dozvíte v článku.

Vezmeme to pěkně z gruntu: Je revize plynového kotle povinnost? Ano. 

Nejčastěji se přirovnává k technickým prohlídkám automobilů, případně k preventivní prohlídce u lékaře (ta samozřejmě není povinná). Obojí si totiž klade za cíl pravidelnou kontrolu aktuálního stavu. Ať jde o naše tělo, nebo dopravní prostředek. Stejně jako u automobilu navíc plynový kotel musíte kontrolovat na základě zákona. Tedy ne přímo vy, o to se postará revizní technik. Na důležitosti to ale nic nemění.

Co je revize plynového kotle

Prosím, neplést se servisem. Pokud jde o pravidelnou kontrolu kotle, je nutné brát v potaz základní rozdíly:
1. Revize je zákonnou povinností většiny zemí a regionů pro všechny plynové kotle. Jde o pravidelnou a systematickou kontrolu, kterou provádí kvalifikovaný technik nebo autorizovaný servisní pracovník.
2. Servis kotle a frekvence jeho provádění už záleží pouze na vás. Přestože jde spíše o preventivní opatření, neberte ho na lehkou váhu. Díky servisu totiž můžete zvýšit účinnost vytápění. Zároveň zabráníte veškerým neduhům, které by z kotle mohly vzejít a ohrožovat vaše zdraví – například únik oxidu uhelnatého.

Revize plynového kotle v domácnosti je zásadní především z hlediska jeho fungování. Situace, že zařízení přestane v průběhu zimy topit, nejsou nic ojedinělého. Technik zajistí, aby se vás taková nepříjemná příhoda netýkala.
Nezapomeňte, že kontrolu nemůže provádět jen tak někdo. Jde o osobu s platným osvědčením a oprávněním k vykonávání této činnosti.

Kdy se dělá revize plynového kotle?

Když už se lidé v domácnosti dozví, že pravidelnou kontrolu jim nařizuje přímo zákon, vyvstává nejčastější otázka: Jak často? Revize plynového kotle vás čeká jednou za 3 roky, bezpodmínečně. Kdy ji ale provedete, je samozřejmě na vás. Berte však v potaz, že výrobce vašeho plynového kotle, může stanovit frekvenci pravidelné kontroly jinak. 

Servis by pro vás neměl znamenat pouze odškrtnutí kolonky povinností. Myslete na to, že správně nastavený kotel vám zbytečně nevyhání peníze z kapsy. Jednoduše totiž máte jistotu, že funguje tak, jak má.
 

TIP: Ideální čas pro revizi plynového kotle je před nástupem topné sezóny. Na objednání servisního technika tudíž myslete dopředu – termíny bývají plné klidně i několik měsíců dopředu. 

Co všechno technik kontroluje

Během revize odborník provede důkladnou kontrolu všech klíčových částí kotle, jde například o:

  • spalovací prostory,
  • těsnost spojů,
  • hořáky,
  • odvody spalin,
  • tlakové systémy,
  • bezpečností ventily.

Dále se provádí měření výkonu a účinnosti kotle. Revizní technik v neposlední řadě kontroluje, zda zařízení splňuje aktuální bezpečnostní normy.

Výsledkem práce technika je pak protokol o revizi, který vám slouží jako důkaz, že jste si svou zákonnou povinnost skutečně odbyli. Tento dokument si pečlivě uschovejte – v případě nehody ho budete potřebovat pro svoji pojišťovnu. Revize může navíc sehrát důležitou roli i v případě sjednávání pojištění. Mnoho pojišťovacích společností má totiž pravidelnou revizi jako jednu z podmínek, a to z důvodu prevence nehod a rizik spojených s provozem plynových kotlů. 

Kolik taková revize stojí?

Na revizi plynového kotle si připravte něco mezi 1 200 až 1800 Kč. 

Technici mají různé sazby. Ty se mohou lišit dle lokality, kde se nachází zrovna vaše domácnost. Zároveň se cena může lehce měnit na základě vytíženosti daného technika. 


Víte, že kontrolou kotle dokonce pomáháte přírodě?

Revize kotle nesouvisí jen s bezpečností a správnou funkčností. Má také značný dopad na energetickou účinnost a životní prostředí. Nesprávně fungující kotel může spotřebovávat více plynu, a tím produkovat více emisí. To je nejen finančně nákladné, ale také škodlivé pro přírodu. Pravidelná revize zajišťuje, že váš kotel pracuje efektivněji, což může přinést úsporu nákladů na plyn a snížení uhlíkové stopy. 

Tip na závěr

Na plánovanou revizi kotle je dobré se připravit. Celý proces pak může trvat kratší dobu. To zahrnuje uklízení okolo kotle či odstranění všech možných překážek. Tím usnadníte přístup k samotnému zařízení. Tak si rezervujte termín co nejdříve, ať zbytečně netopíte peníze v neefektivním kotli. A nakonec si zjistěte, jestli za plyn nedokážete platit méně. S tím vám navíc dokážeme pomoci rovnou my.