Uspořte díky samoodečtu energií: Přehledný průvodce, jak na to

Uspořte díky samoodečtu energií: Přehledný průvodce, jak na to

Stěhujete se, měníte dodavatele, nebo chcete prostě jen mít spotřebu energií pod kontrolou? Pak se vám může hodit provést samoodečet plynu nebo samoodečet elektřiny – pod tímto pojmem se neskrývá nic jiného, než vlastní kontrola spotřebovaných kWh elektřiny nebo kubíků plynu. Přečtěte si, jak na to.

Kdy se může samoodečet hodit?

Odečet si můžete provést sami kdykoliv – hodit se vám bude nejvíce v těchto situacích:

  • Mění se odběratel energií – když se stěhujete a energii bude odebírat někdo jiný. Samoodečet tak rozdělí období, kdy jste platili za energie vy, a od kdy má platit nový nájemce nebo majitel. 
  • Měníte dodavatele – ať už měníte dodavatele elektřiny nebo plynu, samoodečet v tu chvíli provádět nutně nemusíte. Může vám ale posloužit pro kontrolu a jistotu, že vše proběhlo tak jak má. 
  • Chcete si pohlídat spotřebu elektrické energie – samoodečet elektroměru i plynoměru můžete udělat několikrát během roku a mít spotřebu elektřiny i plynu průběžně pod kontrolou. 
  • Prošvihnete odečet distributorem – za normálních okolností provádí odečet za účelem ročního vyúčtování zaměstnanci vašeho distributora. Může se ale stát, že zrovna nebudete doma – v tom případě musíte nahlásit stav plynoměru nebo elektroměru sami svému dodavateli

Pokud víte, že nebudete doma, stejně se samoodečtem počkejte až po návštěvě distributora. Můžete se do něj totiž pustit teprve v momentě, kdy se řádný odečet nepodaří. Na druhou stranu s ním ale ani příliš neotálejte – v opačném případě distributor vaši spotřebu může určit odhadem. A to se vám nemusí vyplatit. Alespoň jednou za čtyři roky navíc musí proběhnout řádný odečet distributorem – pro roční vyúčtování můžete samoodečet provést maximálně třikrát po sobě. 

Pozor také na pojmy – nepleťte si dodavatele a distributora. Přestože odečet provádí standardně distributor, kterého máte přiřazeného podle území, při provedení samoodečtu zasíláte údaje svému dodavateli

Jak na samoodečet elektřiny

Nejjednodušší způsob, jak odečíst elektroměr, je nejprve si ho vyfotit a poté opsat všechny důležité údaje. Fotka vám navíc může zůstat i pro pozdější ověření informací, pokud by bylo potřeba. Z elektroměru si opište:

1. EAN kód – najdete ho přímo na elektroměru, případně na posledním vyúčtování a ve smlouvě. Jedná se o 18místné číslo, které začíná číslicemi 859. 
2. Aktuální spotřebu před desetinnou čárkou – číslo nijak nezaokrouhlujte, opište jen celočíselnou spotřebu v kWh. Pozor, pokud máte dvoutarifní sazbu, čísla budou dvě.

Dvoutarifní sazba znamená, že odebíráte elektřinu ve vysokém a nízkém tarifu. Na mechanickém elektroměru je poznáte jednoduše – horní číselník ukazuje spotřebu ve vysokém tarifu, spodní v nízkém. Na displeji digitálního elektroměru bude vysoký tarif označený T1 nebo V a nízký T2 nebo N

A je to! Pokud odečet elektřiny odesíláte svému dodavateli kvůli vyúčtování, přidejte jméno a příjmení osoby, na kterou je elektřina napsaná a také adresu odběrného místa. Údaje můžete většině dodavatelů nahlásit přímo přes webové rozhraní nebo aplikaci, případně e-mailem.

Odečet pošlete svému dodavateli energií nejpozději do tří dnů od jeho provedení. Pokud se vám do týdne neozve, že je s odečtem elektřiny vše v pořádku, raději se mu ozvěte po telefonu. 

Jak na samoodečet plynu

Postup odečtu plynu je v podstatě stejný, jako u odečtu elektroměru. Plynoměr si můžete také vyfotit, potřebujete hlavně tyto údaje: 

1. EIC kód – jedná se o energetický identifikační kód, který najdete na posledním vyúčtování, nebo ve smlouvě. 
2- Aktuální spotřeba v m³ – opět vás budou zajímat pouze čísla před desetinnou čárkou nebo před červeným zvýrazněním. 

Také při odesílání tohoto odečtu přidejte jméno, příjmení, adresu a důvod provedení odečtu plynoměru – vše odešlete svému dodavateli. 

Běží vám hlavou otázka jak na odečet plynu, když nejsem doma? Existují dvě možnosti – samozřejmě můžete poprosit sousedy nebo známé, aby vám plynoměr vyfotili nebo údaje opsali, v dnešní době už ale existují i chytrá zařízení, která zvládnou dálkový odečet plynoměru a údaje vám zašlou přímo do mobilu – spotřebu tak můžete mít neustále pod kontrolou. 

Samoodečet spotřeby zemního plynu i elektřiny je tak nejen šikovným nástrojem, když se minete s měřiči, ale i dobrým způsobem, jak ušetřit.