Přepis elektřiny nebo plynu ve 3 snadných krocích

Přepis elektřiny nebo plynu ve 3 snadných krocích

Stěhujete se do nového bytu nebo domu? Pak nesmíte zapomenout na převod elektřiny (ale i zemního plynu). Pokud dodržíte náš návod, žádných komplikací se bát nemusíte. Žádost o převod odběru elektřiny a plynu je čistě administrativním úkonem – většinou se vše zvládne poměrně rychle, a tak se nemusíte obávat přerušení dodávek.

1. Zorganizujte si přepis energií

Formulář přepisu najdete u každého dodavatele energií na webu (případně si jej vyžádejte). Pohlídejte si stav elektroměru (plynoměru) v době předání bytu nebo domu a přesně zapište konečný stav. Tento krok je důležitý hlavně pro to, abyste neplatili něco, co jste nespotřebovali.

2. Vyplňte společně formulář

Na formuláři přepisu si společně odsouhlaste stavy spotřebované energie. Do formuláře uveďte adresu a kontakty na stávajícího zákazníka, aby mu mohla být zaslaná konečná faktura. Nový zákazník (nájemce, vlastník) vyplní rovněž potřebné údaje. Tady celý proces pro stávajícího zákazníka skončí.
 

3. Nový zákazník uzavře smlouvu s dodavatelem energií

Nový odběratel musí podepsat smlouvu s vybraným dodavatelem, aby dodávky elektřiny či plynu pokračovaly bez přerušení. V tuto chvíli nastává vhodný čas pro případnou změnu dodavatele elektřiny nebo plynu, kterého měl předešlý majitel. Nechte si zpracovat srovnání cen elektřiny nebo plynu a vyberte si nejlepší nabídku.

Ke změně nedojde ihned. Odběrné místo bude v řádu týdnů přepsáno na nového odběratele a následně bude vystavena faktura pro bývalého odběratele. Není třeba okamžitě urgovat nového dodavatele ohledně přepisu, akt přepisu se může zpozdit u distributora, který má zákonem dané lhůty ke zpracování.

Některá distribuční území nabízejí přepis online, často jste pak ale vázáni nabídkou produktů dominantního dodavatele. Nebývá to tedy tak výhodné, jak se ze začátku zdá. Vše si pořádně prověřte.