Jaká je návratnost tepelného čerpadla?

Jaká je návratnost tepelného čerpadla?

O tepelném čerpadlu, jakožto alternativním tepelném zdroji, začíná uvažovat čím dál více spotřebitelů. Pokud patříte mezi ně, určitě vás bude zajímat, jaká je jeho návratnost a zdali se vůbec vyplatí. K tomu se vám může hodit modelový příklad.

Zhruba 6 až 10 let – odpověď ale není bohužel až tak jednoznačná. Vždy samozřejmě záleží na konkrétním typu tepelného čerpadla, aktuální ceně elektřiny, její spotřebě a distribuční sazbě, která se s ceníkem pojí.

Kartami zde hodně zamíchá také možné čerpání dotace. Ta dokáže návratnost tepelného čerpadla zkrátit dokonce až o polovinu. Do porovnání jednotlivých energetických zdrojů pak vstupuje také cena plynu za MWh.

Vše se odvíjí od pořizovací ceny

Aktuálně si lze na trhu koupit 4 druhy tepelných čerpadel:

 • země/voda,
 • vzduch/voda,
 • vzduch/vzduch,
 • voda/voda.

Návratnost tepelného čerpadla se bude napříč výčtem lišit, diametrální rozdíl najdete již u prvních dvou – čerpadlo země/voda totiž vyžaduje hlubinný vrt, který zanechá i díru ve vašem rozpočtu.

 

I proto se v Česku nejčastěji setkáte s čerpadlem vzduch/voda, jehož cena se pohybuje v rozmezí 80 000 až 270 000 Kč. I ty nejvážnější zájemce častokrát odradí právě jeho pořizovací cena.

Modelový příklad, kdy se vyplatí tepelné čerpadlo

Spotřeba domácností napříč republikou je různá, a tak přesný výpočet vztahující se přesně na vaši situaci budete hledat jen stěží. Tepelné čerpadlo ale dokáže ušetřit hned několik MWh, a tím snížit i celkové výdaje.

V následujícím jednoduchém propočtu si stačí dosadit parametry vaší současné situace, upravit pořizovací cenu a návratnost tepelného čerpadla máte na světě. Srovnávací výpočet lze provést následovně:

 1. Spotřeba modelové domácnosti: 19 MWh (záleží na zateplení)
 2. Celoroční topný faktor: 3,5
 3. Upravená roční spotřeba: cca 5,4 MWh
 4. Modelová cena elektrické energie: 8 500 Kč/MWh
 5. Celkové náklady = 45 900 Kč

Dále si tuto částku za vytápění porovnáme s náklady na alternativní kondenzační kotel a jeho palivo:

 1. Spotřeba domácnosti: cca 20 MWh
 2. Modelová cena: 4 500 Kč/MWh (pásmo 15-25)
 3. Celkové náklady na palivo: 90 000 Kč

Rozdíl téměř 45 000 Kč se při pořizovací ceně čerpadla v hodnotě 270 000 Kč rovná návratnosti 6 let. Modelové výpočty však mohou být z důvodu rozdílných cen (a jejich kolísání) dodavatelů trochu zavádějící. V ideálním případě je vhodné nechat si zpracovat nabídku na míru vašim potřebám.

Do celkové návratnosti navíc prostupuje také možnost čerpání dotace z programu Nová zelená úsporám.

Vyplatí se tepelné čerpadlo, nebo kondenzační kotel?

Právě kondenzační kotel představuje pro mnoho lidí lákavější investici, a to z důvodu nižších vstupních nákladů. Zatímco pořizovací cena čerpadel začíná přibližně na 80 tis. Kč, u kondenzačních kotlů se jedná už o 30 000 Kč. Pak ale také záleží na tom, jestli potřebujete vybudovat novou přípojku a rozvody.

A nejvíce cenu samozřejmě ovlivňují také dodávky plynu. Pokud se mezi novými zdroji tepla stále rozhodujete, určitě si spočítejte, kolik můžete ušetřit u dodavatele energií SPP.

Kam je vhodné instalovat tepelná čerpadla?

Instalace tepelného čerpadla se nevyplatí úplně všude. V objektech s nedostatečným zateplením a vysokými tepelnými ztrátami už začíná jít takřka až o ekonomický nesmysl. Jednoduše řečeno: Čím vyšší únik tepla, tím vyšší doba návratnosti.

A vyplatí se tepelné čerpadlo do starého domu? V případě, že zástavba disponuje teplovodním systémem, lze čerpadlo využít i ve starších domech. Stejně tak se k jeho instalaci můžete rozhodnout i v bytovém domě s dálkovým vytápěním.