Jak správně topit elektrokotlem a ušetřit na výdajích

Jak správně topit elektrokotlem a ušetřit na výdajích

Přestože je elektrokotel považován za poměrně drahý způsob vytápění, jeho obliba nikterak neklesá. Do elektrické sítě je zapojena téměř každá nemovitost, a tak je vytápění pomocí elektřiny pro mnoho domácností výhodnější než třeba plynovým kotlem. I topení elektřinou však může probíhat efektivně. Přečtěte si pár tipů, které vás ušetří chladu a zároveň vysokých výdajů.

Ceny energií jsou v letošním roce pro mnoho lidí strašákem. Nejistota na trzích se zvyšuje, a proto se celá řada spotřebitelů rozhoduje, zda přistoupit na vytápění plynem, nebo právě elektřinou. Druhá možnost se obecně doporučuje u pasivních a velmi dobře zateplených domů. Díky tomu ze stavby teplo neuniká a vy tak zbytečně nepřeplácíte.

Ale jak správně topit elektrokotlem, aby vás při zúčtování nepolilo horko?

Než se začnete ptát, jak topit elektrokotlem…

Nejprve si zjistěte, jak vysoké jsou tepelné ztráty vašeho domu. Topení elektrokotlem bývá označováno jako nevýhodné především ve špatně zateplených objektech. U starších domů se tak může jednat, při současných cenách elektřiny, takřka o ekonomickou katastrofu. Výkonnost kotle by pak měla odpovídat daným tepelným ztrátám.

Pokud se tedy teprve rozhodujete, zda si elektrokotel vůbec pořídit, zvažte nejprve případné zateplení domu. Ačkoliv se zpočátku jedná o bolestivou investici, můžete díky ní nakonec znatelně ušetřit.

Všude dobře, v koupelně nejtepleji

Sami asi tušíte, že v různých místnostech bývá vhodné udržovat rozdílné teploty. Zatímco v obýváku se běžně doporučuje hodnota kolem 20 °C, v kuchyni už je to ideálně o 2 až 3 stupně méně. Při vaření se totiž nejen zahřejete, ale zároveň přinášíte dodatečné teplo i do ostatních částí domu či bytu.

A jak jsou na tom doporučené hodnoty pro ostatní části domu? Během spánku držte teplotu v ložnici ideálně na 17 až 18 °C. Právě tehdy se můžete bezstarostně zachumlat do teplé peřiny a vědět, že váš rodinný rozpočet trpí co možná nejméně. Vyšší teplotu, optimálně kolem 23 °C, si naopak dopřejte raději v koupelně, kde to bez příjemného klima moc vydržet nelze.

Díky termostatu můžete efektivně ovlivňovat přísun tepla a tím pravidelně šetřit. Takový způsob vytápění je oblíbený zejména v kombinaci s dalším zdrojem, například krbovými kamny. Tam, kde primární zdroj nedokáže daný objekt dostatečně vytopit, můžete právě elektrokotel využít pro dodatečné teplo. Touto souhrou pak dokážete optimalizovat své výdaje.

Vytápějte přerušovaně

Během pracovního týdne se nevyplatí topit elektrokotlem po celý den. Stejně jako je vhodné regulovat teplotu pro jednotlivé části domu, přerušované vytápění jako celek přináší nejvyšší úsporu. S tím se pojí také tzv. HDO neboli hromadné dálkové ovládání. Pravděpodobně je znáte spíše pod označením noční proud. I tento způsob topení elektrokotlem vám může v konečném důsledku ušetřit část výdajů.

V dnešní době lze termostat ovládat dokonce na dálku, třeba rovnou z práce. Právě jednoduchá obslužnost patří k častým aspektům, na jejichž základě se spotřebitelé rozhodují zrovna pro elektrokotel. Kolik nakonec skutečně za topení elektřinou zaplatíte, záleží i na typu radiátoru.

Vyhýbejte se extrémům

Pakliže necháte dům vychladnout v době své delší nepřítomnosti, rozhodněte tím celkové výdaje nesnížíte. Opětovné vytopení všech místností je pro otopnou soustavu náročnější (a tedy i dražší), než kdybyste teplotu udržovali na stálé hodnotě. Využijete to zejména v objektech, které po delší období leží ladem.

Tuto radu si však můžete přenést i do každodenní praxe. Během topné sezóny nenechte nikdy dům úplně vychladnout. Stejně tak se ale nevyplácí topit po celý den, jak už jste správně pochopili. Pokud se v zimě chystáte na týdenní lyžovačku, díky udržování určité teploty v domě v konečném důsledku ušetříte.

Rovnoměrné vytápění je zkrátka základ.

Náklady na topení elektrokotlem

Elektrokotel představuje oproti alternativním zdrojům vytápění nízkou vstupní investici. Pořídíte si jej už od 15 tisíc Kč. Vedle pořizovací ceny spočívají jeho výhody také v jednoduché instalaci a obsluze. Jelikož se jedná o relativně čistý zdroj energie, není zde nutné provádět ani pravidelné revize, čímž odpadává část provozních nákladů. I přesto byste však jednou za určité období měli elektrokotel raději podrobit profesionální kontrole.

Cena topení elektrokotlem se logicky odvíjí od ceny za elektřinu, kterou platíte svému dodavateli energií. I proto jsou způsoby, jak topit elektrokotlem správně, zčásti omezeny právě tímto aspektem. Spočítejte si na naší kalkulačce, kolik můžete ušetřit u SPP, a třeba změníte i svůj názor na vytápění pomocí elektřiny.