Plyn, nebo elektřina (výhody x nevýhody)

Plyn, nebo elektřina (výhody x nevýhody)

Je lepší topit a vařit plynem nebo elektřinou? Pokud máte do domu dovedeny přívody elektřiny i plynu, můžete se dostat k dilematu, kterou komoditu používat. Vzhledem k tomu, že elektřinu má doma zřejmě každý a na 90 procent tuzemských měst a obcí je plynofikováno, položí si takovou otázku alespoň jednou většina domácností.

Možná budete překvapeni, že odpověď, zda využívat doma jen elektřinu, nebo plyn, vlastně nemusí být rozhodujícím hybatelem snížení nákladů. Jen je potřeba si ujasnit, k čemu všemu energii doma využíváte.

„Pokud si všechny možnosti pečlivě seřadíte a porovnáte, zjistíte, že přestože nelze jednoznačně říct, co je výhodnější, můžete ušetřit. Podstatné je ověřit si, zda zbytečně neplatíte především kvůli špatně prověřené volbě vašeho dodavatele energií,“ říká Juraj Ondris ze společnosti SPP, která dodává plyn a elektřinu více než 1,3 milionu zákazníků v Česku a na Slovensku.

Levnější je plyn, ale…

Nejdůležitější je zvážit všechna pro a proti hlavně u vytápění. Pokud už máte do bytu nebo domu zavedenou přípojku plynu (protože její vybudování je poměrně nákladné a misky vah by se převážily ve prospěch elektřiny), pak zjednodušeně lze říct, že plyn zůstává stále výrazně levnější než elektřina.

Současně u moderních plynových kotlů platí, že jejich provoz je už plně komfortní a efektivní (nejlepší kondenzační kotle mají reálnou účinnost kolem 100 %). Stačí otočit knoflíkem, nemusíte nikde nic skladovat, odpadá neustálé doplňování paliva, nošení dříví nebo uhlí a všechny nepříjemnosti s tím spojené… což ovšem platí stejně u plynu jako u elektřiny.

Rozhodujícím faktorem je právě finanční náročnost. Ideální volbou je plynový kotel pro ty, kteří bydlí v nezatepleném domě, protože vytápění elektřinou by v tomto případě vyžadovalo značnou spotřebu a tudíž vysoké náklady. Dnešní kondenzační kotle s vysokou účinností navíc zvládnou bez problémů také ohřev teplé vody.

… v novostavbách se vyplatí i elektřina

Pokud nelze přípojku plynu do objektu vybudovat, nebo by to bylo příliš nákladné, přichází ke slovu vytápění elektřinou. Topení elektřinou se obvykle vyplatí v novostavbách, které mají nízkou energetickou náročnost, resp. tepelnou ztrátu (nízkoenergetický nebo pasivní standard domů) , a jsou budované s ohledem na šetrný provoz vzhledem k životnímu prostředí.

Spotřeba elektřiny je v nízkoenergetických domech relativně malá a stojí pak za úvahu využívat elektřinu jak na topení, tak ohřev teplé užitkové vody (TUV). Samotný provoz elektrického topení je nehlučný, bezprašný a komfortní. Navíc, pokud budete mít v domácnosti instalovaný elektrický kotel, dosáhnete prostřednictvím revize a žádosti na nízkou sazbu (NT) neboli noční proud. Elektřina tak pro vás bude ještě levnější.

Vaříte často? Zvolte indukci

Pokud využíváte plyn pouze na vaření, pak často náklady na distribuci a revize vyváží pouze používání indukce. Důležité je ale zvážit, jak často vaříte. Nachystáte-li si jednou za týden vajíčka, pak se vám vysoká investice do indukční desky asi moc nevyplatí, protože bude dlouho trvat, než by se vám v podobě úspor za ušetřenou energii vrátila zpět. Bude tedy lepší sázka na plyn. Ten sice mnozí považují stále za poměrně nebezpečnou volbu, tato obava je ale v současnosti takřka bezpředmětná. Vzhledem k technologickým řešením není plyn o nic moc nebezpečnější než elektřina. Chce to jen trochu opatrnosti a dodržování základních bezpečnostních pravidel.

Nejdůležitější je nastavení cen plynu nebo elektřiny

Z výše uvedeného vyplývá jedno. Není ani tak důležité, zda zvolíte plyn, elektřinu či kombinaci obojího. Zásadní je pohlídat si, abyste platili co nejméně. Začněte u samotných spotřebičů – čím budou modernější, tím bude spotřeba energií menší. Jejich správným výběrem ale cesta k úsporám teprve začíná.

Nejdůležitějším krokem je porovnání cen jednotlivých dodavatelů energií. Pokud si na to troufnete sami, pak stačí do některé ze spolehlivých internetových kalkulaček zadat vaši spotřebu podle ročního vyúčtování – a hned budete vědět. „Přechodem k jinému dodavateli můžete ušetřit i několik tisíc korun ročně, a to už se za chvíli počítání vyplatí. Volba navíc nemusí být plyn, nebo elektřina. Vsadíte-li na tuto dvojkombinaci, například u SPP můžete počítat i s výhodnějšími podmínkami,“ upozorňuje Juraj Ondris z SPP.