Nová plynová přípojka v 5 krocích

Nová plynová přípojka v 5 krocích

​Ekologický, pohodlný a finančně výhodný. Zemní plyn v domácnosti má řadu výhod - je levnější než elektřina a nemusíte řešit vlastní dodávky ani uskladnění paliva. Pokud si dobře zvolíte dodavatele plynu, hluboko do peněženky sahat nebudete, ani když budete plynem topit. Připojení plynu do domu navíc není žádná věda – přečtěte si, jak na to v pěti snadných krocích.

Jak zařídit novou přípojku plynu?

Veškeré náklady spojené s vybudováním nové plynové přípojky jdou za jejím zřizovatelem, tedy za vámi jako za zákazníkem. Tato vstupní investice se vám ale v budoucnu vrátí na levnějších platbách za plyn. Celková cena přípojky plynu se skládá hned z několika částí – platit budete za projektovou dokumentaci, výkopové práce, montáž a materiál.

Nezoufejte, pokud vás čeká připojení plynu – postup jsme pro vás sepsali v několika krocích:

1. Podejte žádost o připojení plynu a uzavřete smlouvu s distributorem

Jako úplně první je potřeba poslat žádost distributorovi plynu – toho máte přiřazeného podle území, ve většině Česka je to GasNet, v hlavním městě Pražská plynárenská a v jižních Čechách EG.D. Žádost stačí vyplnit online na stránkách distributora, případně telefonicky nebo osobně na pobočce. Osobní podání má tu výhodu, že s vámi pracovníci rovnou vše zkontrolují a odpoví na všechny vaše dotazy – třeba jak dlouho trvá připojení plynu do domu, nebo jakou bude mít přesně přípojka plynu cenu.

K podání žádosti je v každém případě potřeba znát následující údaje: 

  • Oficiální adresa odběrného místa, katastrální území a číslo pozemku
  • Údaje o plynovodní přípojce (jestli už na území nějaká je, nebo ne)
  • Datum, od kdy chcete na místě plyn odebírat
  • Předpokládané množství spotřebičů nebo jiné účely, za kterými budete zemní plyn využívat

2. Realizujte projekt nové plynové přípojky

Po uzavření Smlouvy o připojení objednejte u autorizovaného projektanta projekt budoucí plynovodní přípojky. Projektovou dokumentaci může zpracovat výhradně certifikovaný odborník a stát vás bude přibližně 10 000 Kč. Tento projekt musí být předložen technikovi Regionální správy zemního plynu ke schválení - můžete jej odevzdat vy nebo projektant, pokud jej pověříte.

3. Nezapomeňte na stavební povolení 

Velkou roli v tom, jak dlouho trvá připojení plynu, totiž může hrát i stavební úřad. Ještě než si vyberete firmu ke zhotovení přípojky, vyřiďte si stavební povolení. Stavební úřad po vás bude chtít projektovou dokumentaci a k tomu smlouvu s distributorem zemního plynu.

4. Vyberte vhodného zhotovitele připojení plynu: Cena není vše

Po získání projektové dokumentace a územního souhlasu nebo stavebního povolení si vyberte zhotovitele přípojky.  V ideálním případě vám vhodnou firmu, která má všechny potřebné certifikáty, doporučí přímo distributor – spolehlivé firmy mají distributoři nasmlouvané jako technické partnery. Rozhodně si ale nechte vypracovat nabídku od několika různých firem a ceny porovnejte – můžete tím výrazně ušetřit.

Stavební firma následně vybuduje plynovod a přípojku na klíč, pomůže vám také s administrativní stránkou kompletního zavedení plynu do domu. Cena se může vyšplhat až ke 30 000 Kč – záleží na použitém materiálu i délce plynovodu.

5. Vyzvěte technika k přejímce a vyčkejte na vydání povolení k připojení plynu

Po vybudování přípojky s vámi zhotovitel vyzve technika Regionální správy zemního plynu k její přejímce. Technik zkontroluje přípojku včetně dokumentace (seznam požadované dokumentace můžete získat u něj). Pokud bude všechno v pořádku, vydá povolení k jejímu připojení. Už je téměř hotovo: Najděte solidního dodavatele plynu a uzavřete s ním smlouvu.

Samotnou přípojkou to nekončí. Na základě Protokolu o předání a převzetí stavby uzavřete s vámi vybraným dodavatelem plynu smlouvu o dodávce (sdružených službách dodávky) plynu a následně požádáte o instalaci plynoměru. Pro hledání vhodného dodavatele využijte:

  • kalkulačky ceny plynu
  • srovnání cen plynu
  • web ERÚ - zjistěte, zda má dodavatel licenci
  • weby dodavatelů - zajímejte se o historii společnosti a tiskové zprávy
  • justiční rejstřík - informujte se o vlastnické struktuře, výkazech hospodaření

Dodavatel plynu je důležitá součást spokojenosti zákazníka. V první řadě dodavatel energií určuje finální cenu za spotřebovaný kubík plynu, kterou budete platit, a pečuje o vás po celou dobu trvání smlouvy. U méně solidních dodavatelů plynu se tak můžete potýkat například s méně čestnými praktikami jako je mj. automatické převedení do dražšího tarifu apod. Nekomfortní může být také nepravidelnost vyúčtování a fakturace nebo zhoršená, neodborná komunikace. Při výběru se proto nedívejte jen na cenu, ale také na celkový servis, který daný dodavatel nabízí.

Kdo bude vlastníkem plynoměru?

Plynoměr můžete po zahájení odběru odprodat distribučnímu provozovateli. Na podmínkách je potřeba se domluvit, ale vězte, že to nemusí znamenat stoprocentní návratnost vložených nákladů. Cena přípojky plynu, kterou vám distributor zaplatí, záleží na jejím zatížení a na pořizovací hodnotě. Zpravidla ji ale prodáte za menší cenu, než za kterou jste ji pořídili. Je taky potřeba podepsat smlouvu o zřízení věcného břemene, aby měl distributor přístup k přípojce na vašem pozemku.

Co se ještě vyplatí vědět?

Postupujte krok za krokem a nebojte se na nás obrátit, pokud si nebudete s něčím jisti. A pokud vám můžeme něco doporučit, pak určitě využívejte služeb autorizovaných firem a projektantů. Ti svému oboru rozumějí a poradí vám, co bude nejlepší nejen vzhledem k současným možnostem, ale zohlední i trendy blízké budoucnosti. Navíc se tak nevystavujete riziku, že parametry plynové přípojky nebudou dotčeným orgánům vyhovovat.