Topení klimatizací: Kdy se vyplatí

Topení klimatizací: Kdy se vyplatí

Přestože v Česku není topení klimatizací tolik rozšířené, získává si na čím dál tím větší oblibě. Jak vytápění klimatizací funguje? Jak správně topit klimatizací a vyplatí se to vůbec? Přečtěte si našeho průvodce. 

Klimatizace jako topení: Jak to funguje? 

Většina moderních klimatizací, které umožňují vytápění, funguje na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch. To znamená, že elektrická energie je využívaná pro provoz klimatizace, ale ne přímo pro samotné topení. Zjednodušeně to dá popsat tak, že při topení klimatizací platíte pouze za elektrickou energii, která pohybuje kompresorem klimatizace a ventilátorem vnitřní klimatizace.  Vnější jednotka totiž získává teplo z okolního vzduchu, ochlazuje se a kondenzuje se v ní vlhkost, zatímco vnitřní jednotka topí a ohřívá vzduch v interiéru.

Při správné a pravidelné údržbě dokáže klimatizace fungovat také jako čistička vzduchu a prevence proti vzniku plísní. Je totiž vybavena filtry, které zachytávají většinu bakterií a prachových částic. V zimním období a při každodenním používání se doporučuje filtry čistit minimálně 1× za měsíc.

Vyplatí se topit klimatizací?

Pokud si pokládáte tuto otázku a zajímá vás, jaká je spotřeba klimatizace při topení, možná vás překvapí, že se momentálně jedná o velmi úsporný, rychlý a ekologický způsob vytápění domácnosti. Při stejném příkonu má totiž klimatizace až trojnásobný teplotní výkon oproti běžnému elektrickému přímotopu.

Záleží samozřejmě na tom, jaký prostor se chystáte vytápět – čím větší prostor, tím výkonnější klimatizace bude potřeba. Důležitý je také výběr správné klimatizace – vybírat můžete mezi mobilními a nástěnnými klimatizacemi. Ty nástěnné jsou většinou výkonnější a tišší, jejich instalace ale vyžaduje odbornou montáž. Pokud přemýšlíte, jak topit klimatizací co nejúsporněji, zaměřte se hlavně na energetickou náročnost v režimu ohřívání. Ideální je, aby vámi zvolená klimatizace spadala v tomto režimu do energetické třídy A.

Klimatizace vytápění umožňuje jako hlavní i jako doplňkový zdroj tepla. Například v zahraničí je kompletní topení klimatizací velmi rozšířené zejména v oblastech, kde jsou velmi teplá léta a zimy nejsou příliš tuhé. 

Ani v našich podmínkách ale nebudete mít problém – klimatizace topení zvládá pohodlně až do venkovních teplot kolem –15 °C, nejefektivnější je mezi teplotami 0 až -5 °C. Když venku teplota klesne níž, než je pro provoz doporučováno, většinou to neznamená, že zůstanete bez tepla. Většina klimatizací pokračuje v provozu, jen s menší produkcí tepla a vyšší spotřebou – záleží to opět na konkrétním modelu.

Velkou výhodou je podle těch, kteří mají s vytápěním klimatizací zkušenosti, rychlost topení. Klimatizace totiž nepotřebuje dlouhý čas na nahřátí, jako spousta jiných zdrojů tepla – pouhým stisknutím několika tlačítek se zahřejete během pár minut.

Přehledně: Výhody a nevýhody topení klimatizací v zimě

Samozřejmě nic není černobílé – kdo má už s topením klimatizací zkušenosti ví, že skrývá i několik nevýhod. Pojďme se na všechna pro a proti podívat: 

Výhody:

+ Celoroční využití – v létě chladí, v zimě topí

+ Úspora elektrické energie

+ Ekologický způsob topení

+ Čištění vzduchu a předcházení vzniku plísní

+ Téměř okamžité zahřátí vzduchu – nepotřebuje čas na nahřátí

+ Jednoduchá instalace i obsluha, dálkové ovládání

+ Příjemný design

Nevýhody:

- Náročnější pravidelná údržba, čištění

- Proudění vzduchu typické pro klimatizace může někomu vadit

- Nerovnoměrné rozvrstvení vzduchu (teplý vzduch se drží nahoře)

- Míra hluku (záleží na konkrétním modelu)

- Snížení výkonu při extrémních mrazech