Nová přípojka elektřiny krok za krokem

Nová přípojka elektřiny krok za krokem

Rozhodli jste se pro trvalý odběr elektřiny, ať už ve vašem novém bytě nebo domku, či potřebujete přivést elektřinu k chatě nebo garáži? Pro usnadnění postupu vám nabízíme stručný manuál nutných kroků, jak zařídit přípojku elektřiny:

1. Podejte žádost o připojení u lokálního distributora

Území České republiky je rozděleno mezi 3 distribuční společnosti elektřiny, které se starají o celou soustavu. Každá z nich má na starosti určitou oblast. Pro Prahu je to PREdistribuce, a. s. Pro jižní Moravu a jižní Čechy společnost E.ON Distribuce, a.s., a zbývající část republiky (západní, severní a východní Čechy plus severní Moravu) obhospodařuje ČEZ Distribuce, a. s.

K žádosti připojte situační plánek s vyznačením polohy objektu a vyplňte údaje o odběrném místě, jako je velikost jističe, počet fází, druh odběru (byt, dům apod.) a vybavení konkrétními elektrickými spotřebiči (např. bojler, varná deska, elektrické topení, tepelné čerpadlo, ...).

Pokud si nejste jisti, poraďte se se svým elektrikářem, projektantem nebo dodavatelem elektřiny. Na většinu rodinných domů dnes stačí jistič 3x25 A (elektrický bojler, indukční varná deska). Pro menší byty, kde vaříte a topíte například plynem a máte běžné elektrické spotřebiče, jako je pračka, lednička, apod., tak vystačíte například s jističem 1x25A.

Pokud teprve budete stavět, je vhodné se v této fázi také poradit se svým elektrikářem nebo stavařem, jakým způsobem budete řešit odběr elektřiny na stavbě. Pro tyto účely může specielně sloužit tzv. staveništní přípojka elektřiny. Nevýhodou této cesty je, že po skončení stavby musíte změnit smlouvu - zažádat o trvalé připojení.
 

2. Obdržíte návrh smlouvy o připojení - podepište ji a odešlete zpět

Pokud bude žádost schválena, do měsíce dostanete návrh Smlouvy o připojení, ve kterém bude uveden termín a způsob provedení vašeho připojení.
Podepište Smlouvu o připojení a zašlete ji zpět. Pozor, pohlídejte si termín stanovené lhůty.
 

3. Zaplaťte poplatek za připojení distributorovi

Uhraďte podíl na oprávněných nákladech. Informaci o jeho výši a termínech naleznete ve vaší Smlouvě o připojení. (Náklady na přípojku elektřiny hradí distributor.)

4. Připravte odběrné místo pro připojení

Ve spolupráci se svým elektrikářem připravte odběrné místo dle požadavků uvedených ve Smlouvě o připojení. Podle aktuálních požadavků probíhá příprava tak, že na hranici pozemku umístíte rozvaděč s elektroměrem. Po úspěšné instalaci si, prosím, zajistěte revizní zprávu (může vystavit přímo oprávněný elektrikář).

5. Kontaktujte dodavatele elektřiny

Vyberte si vhodného dodavatele elektřiny (distributor nemusí být zároveň dodavatel - ti navíc bývají nejdražší). Pro cenové srovnání můžete použít například kalkulačku na webu SPP.

S vybraným dodavatelem elektřiny uzavřete smlouvu o sdružených službách (nebo smlouvu o distribuci a dodávce elektřiny).

6. Vyčkejte na montáž elektroměru

Po uzavření smlouvy s dodavatelem elektrické energie se dozvíte termín, kdy vám budou montovat elektroměr. Po jeho instalaci máte vyhráno - konečně můžete začít odebírat elektřinu. O pravidelných platbách vás bude informovat váš dodavatel elektřiny.