Nová přípojka elektřiny krok za krokem

Nová přípojka elektřiny krok za krokem

Rozhodli jste se pro trvalý odběr elektřiny na novém odběrném místě? Zřízení elektrické přípojky není žádná věda, ať už ve vašem novém bytě, domku, nebo když potřebujete přivést elektřinu k chatě nebo garáži. Přečtěte si, jak na připojení k elektrické síti – pro usnadnění postupu pro vás máme také stručný manuál nutných kroků.

Co je to elektrická přípojka?

Elektrická přípojka (nebo také domovní přípojka) je zařízení, které umožňuje připojit nemovitost k veřejné elektrické síti a následně odebírat  elektrickou energii. Většinou ji můžete najít v hlavní domovní skříni na hranici pozemku. Každá nemovitost musí mít svoje vlastní připojení elektřiny. Stavba a stavební povolení na ní také závisí.

Pro její účely si můžete sice vyřídit krátkodobé připojení nového odběrného místa (jde o provizorní připojení, které se uzavírá na dobu určitou), ale maximálně na 12 měsíců. Poté je potřeba přejít na trvalé připojení, o které můžete požádat i rovnou. 

Elektrická přípojka: Cena

Cena přípojky elektřiny a to, kdo za ni platí, se liší podle toho, kde se připojovaný objekt nachází. Ať už jde o elektrickou přípojku na zahradu nebo připojení elektřiny do garáže, v zastavěném území (tedy ve městě nebo obci) ji financuje distributor elektřiny. Stejně tak mimo zastavěné území, pokud je to do vzdálenosti 50 m od nejbližšího uzlu.
 
Pokud se objekt nachází ve vzdálenosti nad 50 m, platí cenu elektrické přípojky žadatel. 

V praxi se většinou jako žadatel placení za přípojku vyhnete, musíte ale v každém případě počítat s poplatkem za jistič. Ten se odvíjí od příkonu: 

  • Za 1 A na jednofázovém jističi zaplatíte 250 Kč

  • Za 1 A na třífázovém jističi 630 Kč 

Ve výsledku tak například v garáží, kde se pouze svítí, zaplatíte za 1x16 A přibližně 4 000 Kč, v bytě či rodinném domě s běžnými spotřebiči za 3x25 A přibližně 15 500 Kč.

Jak dlouho trvá připojení elektřiny?

Zřízení nové elektrické přípojky může trvat i několik měsíců, proto je důležité ho neodkládat zajistit připojení elektřiny na pozemek ještě předtím, než začne samotná výstavba nemovitosti.

Nejvíc záleží na tom, jestli bude kvůli připojení potřeba upravovat nebo rozšiřovat distribuční síť. Pokud úpravy nutné nejsou, zabere to 1,5 – 3 měsíce. Pokud bude nutné vybudovat nové vedení, může proces trvat i rok. Detailní informace se vždy dozvíte v návrhu smlouvy o připojení.

Jak na připojení elektřiny po odpojení?

Pokud se vám stane, že se přestěhujete do bytu či domu, kde byla elektřina odpojena, je třeba zařídit znovu připojení elektřiny. K odpojení může dojít v důsledku neplacení, ale také v důsledku havárie nebo živelné katastrofy. 

K odpojení elektřiny z důvodu neplacení dochází po několika písemných upozornění ze strany dodavatele, ale dá se mu vyhnout včasným jednáním – rozhodně se není třeba obávat, vždy existuje způsob, jak lze situaci vyřešit. S dodavatelem se domluvíte na způsobu platby nebo splátkovém kalendáři. Ideální případ je, když k odpojení vůbec nedojde – po něm vám totiž může dodavatel naúčtovat dodatečné poplatky za odpojení a následně i za opětovné připojení elektrické energie.

Opětovné připojení elektřiny v každém případě probíhá stejně, jako připojení nového odběrného místa. 

1. Podejte žádost o připojení u lokálního distributora

Území České republiky je rozděleno mezi 3 distribuční společnosti elektřiny, které se starají o celou soustavu. Každá z nich má na starosti určitou oblast:

  • Pro Prahu je to PREdistribuce, a. s.

  • Pro jižní Moravu a jižní Čechy společnost E.ON Distribuce, a.s. 

  • Zbývající část republiky (západní, severní a východní Čechy plus severní Moravu) obhospodařuje ČEZ Distribuce, a. s.

K žádosti o elektrickou přípojku připojte situační plánek s vyznačením polohy objektu a vyplňte údaje o odběrném místě, jako je velikost jističe, počet fází, druh odběru (byt, dům apod.) a vybavení konkrétními elektrickými spotřebiči (např. bojler, varná deska, elektrické topení, tepelné čerpadlo, ...).
Pokud si nejste jisti, poraďte se se svým elektrikářem, projektantem nebo dodavatelem elektřiny. Na většinu rodinných domů dnes stačí jistič 3x25 A (elektrický bojler, indukční varná deska). Pro menší byty, kde vaříte a topíte například plynem a máte běžné elektrické spotřebiče, jako je pračka, lednička, a podobně vystačíte například s jističem 1x25A. Dobré je také poradit se, pokud zařizujete přípojku elektřiny na zahradu, kde například jen svítíte.

Jak jsme zmínili výše, pokud teprve budete stavět, je vhodné se v této fázi také poradit se svým elektrikářem nebo stavařem, jakým způsobem budete řešit odběr elektřiny na stavbě. Pro tyto účely může specielně sloužit tzv. Staveništní nebo stavební přípojka elektřiny. Nevýhodou ale je, že po skončení stavby musíte změnit smlouvu – zažádat o trvalé připojení.

2. Obdržíte návrh smlouvy o připojení - podepište ji a odešlete zpět

Pokud bude žádost schválena, do měsíce dostanete návrh Smlouvy o připojení, ve kterém bude uveden termín a způsob provedení vašeho připojení.
Podepište Smlouvu o připojení a zašlete ji zpět. Pozor, pohlídejte si termín stanovené lhůty.

3. Zaplaťte poplatek za připojení distributorovi

Uhraďte podíl na oprávněných nákladech – většinou tedy cenu za jistič a pokud je přípojka delší než 50 m, tak také cenu připojení elektřiny. Informaci o přesné výši a termínech naleznete ve vaší Smlouvě o připojení.

4. Připravte odběrné místo pro připojení

Ve spolupráci se svým elektrikářem připravte odběrné místo dle požadavků uvedených ve Smlouvě o připojení. Podle aktuálních požadavků probíhá příprava tak, že na hranici pozemku umístíte rozvaděč s elektroměrem. Po úspěšné instalaci si zajistěte revizní zprávu (může vám ji vystavit přímo oprávněný elektrikář).

5. Kontaktujte dodavatele elektřiny

Vyberte si vhodného dodavatele elektřiny (distributor nemusí být zároveň dodavatel – ti navíc bývají nejdražší). Pro cenové srovnání můžete použít například kalkulačku elektřiny na webu SPP.

S vybraným dodavatelem elektřiny uzavřete smlouvu o sdružených službách (nebo smlouvu o distribuci a dodávce elektřiny).

6. Vyčkejte na montáž elektroměru

Po uzavření smlouvy s dodavatelem elektrické energie se dozvíte termín, kdy proběhne připojení elektroměru. Po jeho instalaci máte vyhráno – konečně můžete začít odebírat elektřinu. O pravidelných platbách vás bude informovat váš dodavatel elektřiny.