Jak vybrat dodavatele elektřiny

Jak vybrat dodavatele elektřiny

Už vás nebaví vysoké účty za elektřinu? Hledáte nového dodavatele? Společností, které se na trhu pohybují, je spousta. Jak ale vybrat tu správnou, která vám zaručí výhodnější cenu a zajímavější podmínky? Je to snadnější, než si myslíte. Vyměnit dodavatele elektřiny je totiž jednoduchý proces, který vám nezabere moc času a nebude ani vyžadovat běhání a papírování.

Porovnávat ceny elektřiny na trhu se vyplatí

Liberalizovaný trh s elektřinou dává každému z nás možnost svobodně si vybrat dodavatele energií už více než deset let. Pro většinu zákazníků rozhoduje u každého nákupu většinou cena, a ne jinak je tomu i u elektrické energie. A přestože na první pohled vás možná překvapí, jak moc se ceny elektřiny jednotlivých dodavatelů liší, není složité je vzájemně porovnat.

„Ušetřit můžete na tzv. silové elektřině, tedy obchodní složce dodávky, která tvoří přibližně čtvrtinu celkové ceny za elektrickou energii. Zbytek tvoří náklady související s její výrobou a distribucí, což je poplatek u všech ze zákona stejný,“ vysvětluje Juraj Ondris z SPP, dodavatele zemního plynu a elektrické energie.

Zapomeňte na papír a tužku. K porovnání cen elektřiny využijte některou z internetových cenových kalkulaček. K jednoduchému srovnání stačí zadat základní informace podle vašeho posledního dosavadního vyúčtování za elektřinu a hned uvidíte, kdo vám nabízí nejvýhodnější cenu a kolik můžete ve srovnání s částkou na své letošní složence za rok ušetřit. A jde to i bez počítání.

Neplaťte více než musíte

„Pokud se telefonicky spojíte s pracovníky naší společnosti, ozveme se vám a na základě vašich zadaných údajů a vše propočítáme v SPP za vás. Tato služba vás k ničemu nezavazuje a je zdarma, konečné rozhodnutí zůstává pouze na vás,“ ujišťuje Juraj Ondris z SPP.

Cena je důležitá. Ale chtějte víc

Srovnání ceny elektřiny je sice ten nejdůležitější, ale přece jen první krok. Ujasněte si, co vám vadí na vašem současném dodavateli energií, a co budete očekávat, pokud se rozhodnete pro změnu. Určitě se vyplatí pročíst si na webových stránkách například služby, jaké svým klientům jednotliví dodavatelé nabízejí. Chcete se spolehnout na fixaci ceny? „U SPP jsme letos elektřinu nezdražovali na rozdíl od některých velkých dodavatelů. A zafixovat si cenu můžete až na tři roky, takže ušetříte až deset procent,“ říká Juraj Ondris.

Nebo je pro vás důležitější případný bonus, který dodavatel energií nabízí? Pak si prostudujte seznam benefitů. A někdy může být důležitý i první dojem. „Třeba právě na základě úvodního kontaktu kvůli srovnání ceny zjistíte, že naši operátoři byli milí, ochotní a spolehliví, což je přesně to, co vám dosud chybělo,“ podotýká Juraj Ondris z SPP.

Všímejte si dalších maličkostí:

  • Provozuje váš nový dodavatel zákaznickou linku zdarma, nebo dře své klienty z kůže a má zpoplatněné hovory?
  • Preferujete telefonickou nebo elektronickou komunikaci, nebo je vám příjemnější řešit věci na pobočce?
  • Je k dispozici zákaznický portál, kde pro vás budou nonstop čtyřiadvacet hodin denně?

To vše o vašem novém dodavateli elektřiny hodně vypovídá. Stejně jako podoba smlouvy. Podrobně, ale jasně a srozumitelně popsané podmínky bez chytáku skrytém v „malých písmenech“ se mohou stát poměrně jasným vodítkem pro správné rozhodnutí.

Jak dlouho trvá změna dodavatele?

Především záleží na vaší smlouvě se stávajícím dodavatelem, pořádně si prostudujte všechny její články. Obecně změna dodavatele elektřiny trvá minimálně jeden měsíc od podání žádosti. Vše už však za vás bude řešit nový dodavatel elektřiny. Viz náš další článek Změna dodavatele elektřiny krok za krokem.

Souhrn: jak vybrat dodavatele elektřiny

  • Srovnejte si cenové nabídky v objektivním kalkulátoru (např. kalkulačka SPP)
  • Zjistěte více informací o novém dodavateli elektřiny (zázemí, stabilita společnosti)
  • Prostudujte si podmínky, co nový dodavatel nabízí (trvání smlouvy, možnost výpovědi, zákaznický servis, apod.)

Kam dál?