Jak vybrat dodavatele plynu: Úspora a spolehlivost jdou ruku v ruce

Jak vybrat dodavatele plynu: Úspora a spolehlivost jdou ruku v ruce

Platí váš soused za plyn mnohem méně než vy? Zdá se vám, že by s vámi současný dodavatel plynu měl víc komunikovat a nabízet vám více služeb? Pak je správný čas přemýšlet nad změnou. Přečtěte si, na co se zaměřit a jaký dodavatel plynu je ten nejlepší. 

Přechod k novému dodavateli zemního plynu vypadá jako složité rozhodnutí – chápeme, že vzbuzuje spoustu obav a otázek. Ve skutečnosti to ale není obtížné. Většinu papírování, ze kterého má mnoho lidí strach, za vás při změně navíc už vyřídí váš nový dodavatel energií. Na co se při výběru dodavatele plynu zaměřit, abyste si tentokrát vybrali dobře, ušetřili a byli spokojeni?

Dodavatel plynu, se kterým uSPPoříte

S novým dodavatelem plynu můžete ušetřit ročně až několik tisíc korun

Prvním krokem je proto porovnání cen plynu. Možná budete překvapeni, jak moc se ceny jednotlivých dodavatelů od sebe skutečně liší a jak vysokou částku můžete změnou dodavatele plynu ušetřit. „Za rozdíly může tzv. obchodní složka ceny, která z té celkové tvoří i více než dvě třetiny. Zbytek je poplatek za distribuci, který je vždy u každého dodavatele stejný,“ vysvětluje Juraj Ondris z SPP.

Ušetřete za energie

Kde začít při změně dodavatele plynu?

V současné době je trh s plynem v České republice plně liberalizovaný a všichni spotřebitelé mají možnost vybrat si svého dodavatele plynu. Pokud přemýšlíte, jakého dodavatele plynu zvolit, jen u porovnání ceny nezůstávejte. Úspora peněz může být hlavní důvod, proč se pro změnu rozhodnete. Myslete ale na to, že cena není vše. Zaměřte se také na další služby, které vybraný dodavatel plynu nabízí. Například na stránkách  Energetického regulačního úřadu si můžete ověřit, že vámi vytipovaná společnost má platnou licenci na obchod se zemním plynem.


Pak si připravte svoje současné účty za plyn a dejte se do „průzkumu trhu“. Na webových stránkách naleznete mnoho různých kalkulaček porovnávajících úsporu proti vašemu současnému dodavateli. „Problémem je, že ne všechny jsou nezávislé. Vybírejte tedy pečlivě. Spočítejte si svoji úsporu například na férovém kalkulátoru plynu SPP a uvidíte přesně, kolik můžete ušetřit,“ říká Juraj Ondris z SPP. Těm, kteří se v problematice neorientují a bojí se, že to nezvládnou, pomůže odborně vyškolený personál. „Naši zkušení odborníci porovnají úsporu podle vašeho posledního vyúčtování. Udělají to zdarma a nezávazně. Nikdo na vás nebude naléhat, honit vás a nutit vás ke změně,“ doplnil Juraj Ondris.

Cena plynu není vše: Prozkoumejte celkový servis

Cena plynu je sice hlavním, ale ne jediným kritériem. Ověřte si rovněž zázemí vytipovaných dodavatelů plynu. Zjistěte, zda nesídlí někde v garáži, zda mají dlouhodobé kontrakty a zda vlastní například i své zásobníky plynu jako třeba skupina SPP. V takovém případě totiž ani při případné krizi bez plynu nezůstanete.

Prostudujte si také podmínky, jaké váš vybraný dodavatel plynu nabízí. Na co se zaměřit? Půjde o smlouvu na dobu neurčitou, nebo termínově omezenou? Když ji budete chtít z jakéhokoliv důvodu vypovědět, bude to možné bez sankcí? „Při smlouvě na dobu neurčitou má zase mnoho lidí pocit nesvázanosti, který se jim ale může pěkně vymstít. Slibované dlouhodobé udržení výhodné ceny se totiž může jednostranně ze dne na den změnit a celá snaha o snížení účtů za energie přijde vniveč,“ poukazuje na častý trik Juraj Ondris z SPP.

Všímejte si rovněž maličkostí: Provozuje váš nový dodavatel zákaznickou linku zdarma? Je k dispozici zákaznický portál, kde pro vás budou nonstop čtyřiadvacet hodin denně? To vše o vašem novém dodavateli hodně vypovídá. 

Ve zkratce – ujistěte se, že u nového dodavatele najdete: 

  • Zcela jasné a srozumitelné podmínky
  • Férovou možnost odstoupení od smlouvy
  • Nastavení trvání smlouvy dle vašich preferencí
  • Přehledné online prostředí nebo aplikaci 
  • Samoodečet

 

Jaký dodavatel plynu je opravdu spolehlivý a kvalitní poznáte právě podle toho, že svým zákazníkům poskytuje kvalitní servis a doplňkové služby.

Jak dlouho trvá změna dodavatele?

Především záleží na vaší smlouvě se stávajícím dodavatelem. Pořádně si proto prostudujte všechny její články. Obecně trvá změna dodavatele minimálně jeden měsíc od podání žádosti. Více si o tom můžete přečíst v našem článku věnovaném přímo změně dodavatele plynu krok za krokem.

Souhrn jak vybrat dodavatele plynu v kostce

  • Vyberte si ověřené dodavatele plynu, kteří za sebou mají spokojené zákazníky (vybírejte společnosti s licencí na obchodování s plynem dle ERÚ)
  • Porovnejte nabídky v objektivním online kalkulátoru (např. SPP kalkulačka)
  • Zjistěte více informací o novém dodavateli plynu (Jaké má zázemí?Vlastní zásobníky plynu? Jedná se o stabilní společnost?)
  • Prostudujte si podmínky, které nový dodavatel nabízí (trvání smlouvy, možnost ukončení smlouvy s dodavatelem, a a podobně)