Jak vybrat dodavatele plynu

Jak vybrat dodavatele plynu

Platí váš soused za plyn mnohem méně než vy? Zdá se vám, že by s vámi současný dodavatel plynu měl víc komunikovat a nabízet vám více služeb? Vyměňte ho!

Přechod k novému dodavateli zemního plynu jen vypadá jako složité rozhodnutí a chápeme, že vzbuzuje spoustu obav a otázek. Ve skutečnosti to není obtížné. Spoustu věcí spojených hlavně s „papírováním“ za vás navíc už vyřídí váš nový dodavatel energií. Jak to ale udělat, abyste si tentokrát vybrali dobře, ušetřili a byli spokojeni?

 

Dodavatel plynu, se kterým uSPPoříte

S novým dodavatelem plynu můžete ušetřit ročně několik tisíc korun. Opravdu, je to tak. Přestože se trh s energiemi řídí nabídkou a poptávkou, opravdu dobrá nabídka si vás sama nenajde. Musíte se jí vydat naproti.

Ušetřete za energie

Prvním krokem je porovnání cen plynu. Možná budete překvapeni, jak moc se ceny jednotlivých dodavatelů od sebe skutečně liší a jak vysokou částku můžete změnou dodavatele plynu ušetřit. „Za rozdíly může tzv. obchodní složka, která tvoří i více než dvě třetiny z celkové ceny. Zbytek je poplatek za distribuci, ten je vždy u každého dodavatele stejný. Musíte tedy porovnávat tzv. obchodní složku,“ vysvětluje Juraj Ondris z SPP. 

Kde začít při změně dodavatele plynu?

V současné době je trh s plynem v České republice plně liberalizovaný a všichni spotřebitelé mají možnost vybrat si svého dodavatele plynu. Ještě než začnete porovnávat ceny plynu, ověřte si na stránkách  Energetického regulačního úřadu, že vámi vytipovaná společnost má platnou licenci na obchod se zemním plynem.

Pak si připravte svoje současné účty za plyn a dejte se do „průzkumu trhu“. Na webových stránkách naleznete mnoho různých kalkulaček porovnávajících úsporu proti vašemu současnému dodavateli. „Problémem je, že ne všechny jsou nezávislé. Vybírejte tedy pečlivě. Spočítejte si svoji úsporu například na stoprocentně férovém kalkulátoru SPP a uvidíte přesně, kolik můžete ušetřit,“ říká Juraj Ondris z SPP. Těm, kteří se v problematice neorientují a bojí se, že to nezvládnou, pomůže odborně vyškolený personál SPP. „Naši zkušení odborníci porovnají úsporu podle vašeho posledního vyúčtování. Udělají to zdarma a nezávazně. Nikdo na vás nebude naléhat, honit vás a nutit vás ke změně,“ doplnil Juraj Ondris.

Zásobníky plynu jsou lepší než sídlo v garáži

Cena plynu je sice hlavním, ale ne jediným kritériem. Ověřte si rovněž zázemí vytipovaných dodavatelů plynu. Zjistěte, zda nesídlí někde v garáži, zda mají dlouhodobé kontrakty a zda vlastní třeba i svoje zásobníky plynu jako třeba skupina SPP. V takovém případě totiž ani při případné krizi totiž bez plynu nezůstanete.

Zásobíky plynu SPP Storage

Prostudujte si také podmínky, jaké váš vybraný dodavatel plynu nabízí. Na co se zaměřit? Půjde o smlouvu na dobu neurčitou, nebo termínově omezenou? Když ji budete chtít z jakéhokoliv důvodu vypovědět, bude to možné bez sankcí? „Při smlouvě na dobu neurčitou má zase mnoho lidí pocit nesvázanosti, který se jim ale může pěkně vymstít. Slibované dlouhodobé udržení výhodné ceny se totiž může jednostranně ze dne na den změnit a celá snaha o snížení účtů za energie přijde vniveč,“ poukazuje na častý trik Juraj Ondris z SPP.

Změna dodavatele plynu

Všímejte si rovněž maličkostí: Provozuje váš nový dodavatel zákaznickou linku zdarma, nebo dře své klienty z kůže a má zpoplatněné hovory? Je k dispozici zákaznický portál, kde pro vás budou nonstop čtyřiadvacet hodin denně? To vše o vašem novém dodavateli hodně vypovídá.

Jak dlouho trvá změna dodavatele?

Především záleží na vaší smlouvě se stávajícím dodavatelem, pořádně si prostudujte všechny její články. Obecně změna dodavatele trvá minimálně jeden měsíc od podání žádosti. Viz náš další článek Změna dodavatele plynu krok za krokem.

Souhrn: jak vybrat dodavatele plynu v kostce

  • Vyberte si ověřené dodavatele plynu (společnosti s licencí na obchodování s plynem dle ERÚ)
  • Porovnejte nabídky v objektivním kalkulátoru (např. SPP kalkulačka)
  • Zjistěte více informací o novém dodavateli plynu (zázemí, vlastní zásobníky plynu, stabilita společnosti)
  • Prostudujte si podmínky, co nový dodavatel nabízí (trvání smlouvy, možnost výpovědi, apod.)

Kam dál?