Smlouva s dodavatelem energií na dobu neurčitou, výhoda v dnešní době?

Smlouva s dodavatelem energií na dobu neurčitou, výhoda v dnešní době?

Je to otázka skoro hamletovská. Mám s dodavatelem energií uzavřít smlouvu na dobu neurčitou, nebo určitou? Proti sobě obvykle stojí jistota spojená s prvním typem smlouvy, nebo výhodnější podmínky, které vyvažují smlouvu s časovým závazkem. Odpověď už ale tak jednoznačná není. Jistota doby neurčité v proměnlivém trhu s energiemi totiž nemusí vždycky znamenat plus.

 

„Nechci se vázat. Takový je nejčastější důvod, proč lidé odmítají podepsat smlouvu na dobu určitou. Ale už nepostřehnou, že cenu za to, že jsou bez závazku, platí zbytečně vysokou. Opravdu je horizont jednoho roku pro vás tak rozhodující?“ upozorňuje Juraj Ondris ze společnosti SPP, která dodává plyn a elektřinu 1,3 milionu zákazníků v Česku a na Slovensku.

Smlouva na dobu neurčitou = nejistota ceny, větší svoboda

Rozdíl v ceně energie mezi smlouvu na dobu určitou a neurčitou, kterou může dodavatel ovlivnit, se totiž pohybuje kolem 10 %. Ze zákona sice můžete během roku změnit dodavatele tolikrát, kolikrát chcete, ale přece jen to vzhledem k administrativním překážkám nejde ze dne na den. Při smlouvě na dodávku energií na dobu neurčitou tak sice teoreticky můžete změnit dodavatele kdykoliv, musíte však stejně počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou. Jinými slovy, deset procent měsíčního poplatku „spolkne“ to, že můžete za 3 měsíce odejít.

  • možnost změnit dodavatele kdykoliv (s výpovědní lhůtou 3 měsíce, pokud není uvedeno jinak)
  • cca o 10 % výhodnější ceny oproti smlouvě na dobu určitou
  • nejistota cen pro klienta (dodavatel může měnit, klient se musí podřídit)

Ruku na srdce, opravdu se co čtvrt roku zabýváte tím, zda vám jinde nenabídnou lepší podmínky, a zvažujete odchod k jinému dodavateli?

Teoreticky může u smlouvy na dobu neurčitou nastat situace, že dodavatel energií vás naláká na výhodnou cenu oproti konkurenci, ale díky smlouvě na dobu neurčitou ji záhy po podepsání smlouvy změní. Sice máte možnost po 3 měsících odejít, ale se smlouvou na dobu určitou by se neočekávané navýšení ceny nemohlo stát.

Smlouva na dobu určitou = jistota ceny, nutnost zůstat alespoň 1 rok

Přitom smlouva na dobu určitou vám cenu zemního plynu nebo elektřiny může výrazně vylepšit. Nejen vy totiž v tomto případě získáváte jistotu, že budete mít celou dobu neměnnou cenu. Termínovaná smlouva dává jistotu i pro dodavatele, kterým uvolňuje ruce a umožňuje výhodně plyn nebo elektřinu nakoupit. Což může hrát vzhledem k nevyzpytatelnosti trhu s energiemi mnohdy velmi důležitou roli. Délka závazku navíc nebývá nijak fatální. Pokud nebudete spokojen, často lze vypovědět smlouvu hned po roce. A kdyby chtěl váš dodavatel nakrásně zdražit, máte i v tomto případě tři měsíce na to, abyste odstoupili bez jakékoli sankce.

  • jistota ceny za smluvní období
  • možnost výpovědi po uplynutí 1. roku (ve většině případů)

Protože cena je obvykle to, oč tu běží, pak vlastně i z výše uvedeného vyplývá, že právě se smlouvou na dobu neurčitou máte skoro jistotu, že vaše cena se může proměnit. Ano, může klesnout, ale může i vyletět nahoru, podle toho, jak se budou proměňovat ceny na burze. A v rozmezí dvanácti měsíců ta změna směrem dolů nebývá často tak velká, abyste se museli bát, že na fixaci se smlouvou na dobu určitou proděláte.

Jaký typ smlouvy zvolit?

Při rozhodování berte v potaz, co je pro vás důležité.

Smlouva na dobu neurčitou

  • svoboda a možnost měnit až 4x do roka dodavatele energií
  • relativně levnější cena za energie na začátku smluvního období (s rizikem, že cenu může dodavatel svobodně měnit)

Smlouva na dobu určitou

  • jistota pevné ceny po celé smluvní období
  • u SPP máte navíc díky “Chytrému plynu” možnost mít cenu stejnou, nebo nižší (dle vývoje na burze), nikdy však ne vyšší, než kterou si sjednáte

Rozhodnout se, zda dát přednost smlouvě na dobu určitou, nebo neurčitou, je ve vašich rukou. Důležitým aspektem, který převáží pro tu, či onu stranu, mohou být další bonusy celkové nabídky, které pro vás mohou být výhodné. Určitě ale mějte na paměti, že volba pro dobu neurčitou není tak jednoznačná, jak se někteří dodavatelé snaží tvrdit.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si další články související s tímto tématem z našeho magazínu: