Noční proud (jak získat vysoký a nízký tarif)

Noční proud (jak získat vysoký a nízký tarif)

Čekáte, až se setmí, a pak teprve zapnete pračku, abyste ušetřili? Chyba lávky. Označení noční proud se sice nadále běžně v hovorech používá, ale dávno už nemá žádné opodstatnění. Jen kvůli tomu, že je noc, žádný výhodnější tarif využít nemůžete. Na druhé straně, vybrat si mezi nízkým a vysokým tarifem lze, jen je třeba vědět kde, jak a proč. Paradoxně také třeba fakt, že využíváte vysoký tarif, ještě neznamená, že za elektřinu přeplácíte.

Topení, voda a elektromobil. Domluvte si dvojí tarif

Většina obyvatel v České republice elektřinou pouze svítí a využívá ji pro napájení elektrospotřebičů, jako jsou pračka, myčka, sušička, lednička a další drobnější přístroje. V tom případě platí za elektřinu ve vysokém tarifu, její cena se po celý den i noc nemění. Má tedy jednotarifní sazby D01d (nižší spotřeba) nebo D02d (střední až vysoká spotřeba).

Situace se ale změní, pokud elektřinu využíváte také pro vytápění, ohřev vody nebo dokonce patříte mezi příznivce ekologie a vlastníte elektromobil, který si nabíjíte doma. Pak se můžete, respektive musíte, obrátit na svého distributora a požádat o využívání dvoutarifní sazby, která je jakýmsi nástupcem onoho proslulého „nočního proudu”. S nějakou konkrétní částí dne už ale nijak nesouvisí, využívat ji můžete 8 nebo 20 hodin denně. Svému distributorovi musíte sdělit, jaké spotřebiče a s jakou jmenovitou spotřebou v domácnosti užíváte. Teprve na základě toho on rozhodne, zda skutečně budete moci využívat nízkou tarifní sazbu.

Jednotarifní sazby:

 • D01d - nízká spotřeba
 • D02d - střední až vysoká spotřeba

Dvoutarifní sazby (nižší sazba - původně “noční proud”):

 • D25d (D26d) - elektrický ohřev vody
 • D27d - nabíjení elektromobilu
 • D45d, D56d, D57d - topení přímotopem

Pokud ohříváte vodu, tak byste doma měli mít D25d (D26d). Pokud topíte přímotopy, pak je to D57d. A máte-li elektromobil, existuje novější D27d. Jakmile splňujete uvedenou podmínku pro daný tarif, můžete si zažádat o jeho změnu (resp. přesun na tarif, který máte právo využít).

V tomto bodě bývá často kámen úrazu. Stává se, že zákazník může dosáhnout na levnější tarif, ale dodavatel elektřiny jej “nechá” v tarifu s vyšší sazbou. Reálně tak platí více, než by musel. Obraťte se proto na spolehlivého dodavatele energie a zkonzultujte možnosti úspory na energiích.

 

Žádost o změnu tarifu podložte revizní zprávou

Vždy je také potřeba předložit revizní zprávu za váš objekt o správně nastaveném rozvaděči. V tom také musíte mít dostatek prostoru pro umístění většího elektroměru, který umí měřit spotřebu ve vysokém i nízkém tarifu. Zároveň zde musíte ještě umístit relé, jež se sepne v období nízkého tarifu a kterým si zajistíte výhodnost spotřeby u energeticky náročných spotřebičů, jako jsou například zmíněné přímotopy.

Levnější sazby se nevyplatí všem

Pokud spotřebujete málo elektřiny, nemá smysl usilovat o dvoutarifní sazbu (resp. noční proud). U dvoutarifní sazby platíte vyšší distribuční poplatky, a ty se při nízké spotřebě nevyplatí.

Nevěřte hospodským povídačkám, že byste s dvojím tarifem ušetřili. Výhodné není ani zkoušet „cestovat“ mezi sazbami každý rok.

Najdete si dodavatele elektřiny, kteří v obchodní složce svých ceníků nerozlišují mezi vysokým a nízkým tarifem. Neznamená to, že vás chtějí natáhnout. Ba naopak, často to bývá hodnota blízká nízkému tarifu. Dávají vám možnost si vybrat, kdy elektřinu spotřebováváte, aniž by vás nutili váhat, zda nyní platí vysoký nebo nízký tarif. V tomto případě je zásadní rozdíl v distribuci, která je násobně vyšší ve špičce než v nízkém tarifu.

Sečteno, podtrženo. Klidnou noc bez obav z toho, že vyhazujete zbytečně moc peněz za elektřinu, můžete mít i bez nočního proudu.

Souhrnné doporučení

Pokud plánujete přestupovat pouze z D01d na D02d, stačí jen zažádat o změnu tarifu u dodavatele elektřiny. Dodavatel od vás bude potřebovat vyplněnou žádost, číslo elektroměru a aktuální výši spotřeby (stav elektroměru).

Pokud chystáte přechod na dvoutarifní sazbu (noční proud), řešíte většinu administrativy s distributorem:

 • Poraďte se se svým dodavatelem elektřiny o možnostech změny tarifu
 • Promyslete si, jakým způsobem budete v objektu vytápět (zda je skutečně výhodné topit elektřinou nebo bude např. elektrokotel sloužit jako záložní zdroj energie)
 • Zajistěte přípravu objektu s revizním elektrikářem - instalaci zařízení, revizní zprávu
 • Zažádejte u distributora o změnu tarifu (žádost + revizní zpráva)
 • Po potvrzení ze strany distributora k vám dorazí technický pracovník distributora a provede výměnu zařízení (případně pouze zaplombování)
 • S potvrzenou smlouvou od distributora se obraťte na dodavatele elektřiny
 • Užívejte si levný elektrický proud