Bioplynová stanice pro rodinný dům: Komu se vyplatí a kolik stojí

Bioplynová stanice pro rodinný dům: Komu se vyplatí a kolik stojí

Udržitelnost hýbe světem, stejně jako vzrůstající ceny energií. Odpovědí na obojí může být právě bioplynová stanice. Komu by se také nelíbilo přeměnit vlastní bioodpad na energii, která vám postačí ke každodennímu vaření? Ne všichni však na takový komfort dosáhnou. 

Zamyslete se nad tím, kolik biologického odpadu sami vyprodukujete. Může jít o slupky od banánu, brambor a rostlinné zbytky obecně. Lidé ve městech mají na tento typ odpadu k dispozici speciální kontejnery, na maloměstech a vesnicích zas například vlastní komposty. Velké množství z nás ale tento organický materiál vyhazuje jednoduše do koše. 

V případě, že máte k dispozici větší množství bioodpadu, mohla by vám výstavba bioplynové stanice přinést zajímavou úsporu. Nejprve se ale musíme podívat, jak taková technologie vlastně funguje. 

Bioplynová stanice – princip fungování

Přestože je řeč o technologii, středobodem fungování je příroda. Respektive chemická reakce. Výroba bioplynu totiž probíhá díky anaerobní fermentaci, což je biologický proces rozkladu organického materiálu za nepřítomnosti kyslíku. 

Jak funguje bioplynová stanice:

1. Veškerý bioodpad (od slupek přes kuchyňské zbytky až po hnojivo) se shromažďuje v nádobě malé bioplynové stanice. Tento organický materiál je hnacím motorem následné energie.

2. V dalším kroku nastává zmiňovaná anaerobní fermentace. Díky absenci vzduchu zde bakterie rozkládají organický materiál na metan, oxid uhličitý a další organické látky.

3. Prostřednictvím této reakce se začíná produkovat bioplyn. Právě metan je pak jeho hlavní složkou, kterou můžete vzít a použít jako klasický zemní plyn. Například na vaření, vytápění nebo pro generování elektřiny v kombinované výrobě tepla.

Z hlediska udržitelného hospodaření navíc můžete zbytkový odpad dále využít jako hnojivo. Veškerý odpadní materiál, který byste jinak vyhodili, tak zužitkujete na 100 %. 

Proč ji tedy nevyužívá úplně každý?

Protože pro běžnou domácnost není častokrát výhodná ani mikro bioplynová stanice. I kdyby se vám zamlouval princip jejího fungování, nevyplatí se vám pořídit, pokud nedokážete pravidelně dodávat větší množství bioodpadu. Proto takové stanice můžete vidět spíše u zemědělců, typicky chovatelů dobytka. Určité oblibě se toto zařízení těší také u průmyslových firem, které produkují tuny rostlinného odpadu. 

Výhody a nevýhody domácí bioplynky

Domácí bioplynová stanice pro rodinný dům může být zajímavou alternativou i za předpokladu, že máte k dispozici menší množství odpadu. V takovém případě ale nelze hovořit o výhodné investici, ale spíše o šetrnosti vůči přírodě. 

Dále vezměte v potaz nevýhody bioplynové stanice:

Dostatek prostoru k umístění. Bez rodinného domu a zahrady si o bioplynové stanici můžete nechat zdát.

Požadovaná provozní teplota. Zařízení pro svůj provoz vyžaduje optimální teplotu alespoň 17 stupňů. Stanici tudíž dost možná využijete pouze v období vyšších teplot. Pak ale počítejte i s vyšší návratností investice.

Pořizovací cena. Dnes sice na trhu najdete menší zařízení za desítky tisíc. Zároveň byste však měli dbát na kvalitní a prověřené technologie, u kterých se nemusíte obávat bezpečnosti.

Údržba zařízení. Technologie se neustále vylepšují, ale přesto je nutné se o bioplynku pravidelně starat. Nejedná se o bezúdržbové zařízení. 

Obecně platí, že domácí bioplynová stanice se může vyplatit domácnostem s větším množstvím organického odpadu a v oblastech s vysokými cenami energie. Před rozhodnutím však zvažte všechny relevantní faktory.

Kolik energie vám vyrobí?

Udává se, že 1 m³ odpadu vám vyrobí zhruba 75 m³ plynu. Sami si tedy dokážete spočítat, kolik biologického odpadu budete potřebovat pro svou soběstačnost. Návratnost si pak jednoduše spočítáte na základě ceny plynu, kterou momentálně platíte.

Domácí bioplynová stanice – cena se snižuje dodáním do sítě

Bioplynové stanice dávají smysl zejména na malých vesnicích, kde například jedna rodina hospodaří. Ta si totiž může pořídit několik zařízení a vyrobeným plynem pak zásobovat zbytek vesnice. Takovým postupem se navíc cena projektu razantně sníží. Myslete však na to, že pro dodávání do sítě musíte splnit podmínky dle zákona č. 458/2000 Sb.

Cena konkrétní stanice se pak liší na základě výkonu. Jakmile chcete vyrábět více, budete muset počítat i s vyšší vstupní investicí. 

Na trhu už nyní fungují domácí stanice, které si můžete sestavit dokonce svépomocí. Takovým se však raději vyhýbejte – bezpečný projekt vám sestaví jedině profesionál.

Chcete levnější energie, ale bioplyn není nic pro vás?

Řešením může být změna dodavatele plynu. Spočítejte si, kolik můžete platit u SPP, na jednoduché online kalkulačce energií. Levnější energie je možné získat i jinak než hledáním alternativ. Třeba momentálně své účty zbytečně přeplácíte. Vezměte to do svých rukou!