Srovnání cen dodavatelů plynu v roce 2020

Srovnání cen dodavatelů plynu v roce 2020

Kolik letos zaplatíme za plyn? Odhadnout, jakým směrem se bude vyvíjet situace na trhu s energiemi, by bylo věštěním z křišťálové koule. Svět se musí vypořádávat s nečekanými problémy, situace se vyvíjí velmi dynamicky a může se stát, že se cokoliv z událostí poslední doby promítne i do cen zemního plynu.
 

V každém případě se vyplatí porovnat si, jak by vypadal váš účet za plyn, kdyby ho vystavil jiný dodavatel. „Vhodně a výhodně nastavenou nabídkou můžete za zemní plyn ušetřit až několik tisíc ročně, zvlášť pokud ho používáte nejen na vaření, ale i na topení,“ potvrzuje Juraj Ondris z SPP.

Jak se budou vyvíjet ceny plynu v roce 2020

Hlavní vlnu zdražování elektřiny a plynu už mají české domácnosti pravděpodobně za sebou. Byla způsobena loňským strmým růstem velkoobchodních cen.
Už v průběhu letošního ledna zdražil svůj standardní produkt největší dodavatel v tuzemsku a další výraznější zvyšování cen aktuálně není na trhu patrné.

Pohled SPP – dodavatele chytrého plynu

„Majoritní část dodavatelů většinou drží staré ceny. Analytici předpokládají, že pokud nynější velkoobchodní ceny elektřiny a plynu zůstanou delší dobu stejné, nebudou ani obchodníci svým zákazníkům ceny dále měnit,“ říká Juraj Ondris.

Podle něj se však dojde ke změně cenové nabídky pro nové zákazníky. Bude více odrážet situaci na velkoobchodním trhu. Přesně to je chvíle, kdy je dobré se s pomocí některého ověřeného a solidního srovnávače na internetu podívat, zda vám jinde nenabídnou nižší cenu za plyn a možná i lepší služby.

Předpověď ERÚ (indikativní ceny)

Tabulka indikativních cen ERÚ na dodávky plynu pro 2Q/2020:
Typ spotřeby Spotřeba Cena za MWh *
Vaření 0-1,89 MWh 897 Kč
Ohřev vody 1,89-7,56 MWh 747 Kč
Vytápění 7,56 MWh a více 697 Kč
* Indikativní cena je bez regulované části ceny (poplatky ERÚ) a DPH.
 

Na grafu předpovědi dodavatelských cen plynu (bez distribuční poplatků a DPH) je vidět, že obecně mají ceny mírně sestupný trend od vrcholu, který byl v první čtvrtletí 2019.

Přestože ceny obecně klesají, mezi nabídkami jednotlivých dodavatelů najdete samozřejmě rozdíly. Kalkulačka vám napoví, zda za plyn neplatítecenu zlata. Nahrajete vaše poslední vyúčtování a jednoduše zjistíte, jak na tom jste.

Z čeho se skládá cena plynu

Podobně jako u elektřiny je i cena plynu dvousložková. Skládá se jednak z neregulované části, do které patří cena za odebraný plyn v MWh (lze přepočítat na m3), a ze stálého měsíčního poplatuk – čili ceny za odběr. Výši těchto položek si určuje sám dodavatel plynu. Druhou část ceny tvoří poplatky za distribuci a odběrné místo. Hodnotu této části stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a je stejná pro všechny dodavatele v tuzemsku.

Pro lepší představu, co a komu platíte, si prohlédněte obrázek níže. Na koláčovém grafu je patrné orientační rozdělení celkové částky, kterou platíte za plyn. Zhruba 60 % inkasuje dodavatel energií (můžete ovlivnit). Zbytek jsou pak poplatky za využití distribuční sítě, energetickému regulačnímu úřadu a DPH.

Základní orientace ve vyúčtování za plyn

Kromě samotné sazby za MWh plynu najdete ve faktuře i další poplatky:
 
Platby dodavateli plynu (neregulovaná část)
Sazba za plyn v MWh
Fixní poplatek za odběr
Poplatky dané Energetickým regulačním úřadem (regulovaná část)
Poplatek za distribuci plynu a odběrné místo
Daň z přidané hodnoty (DPH), daň ze zemního plynu
= konečná cena za odběr plynu na faktuře (vyúčtování)
 

„Obecně platí, že zhruba 3/5 celkového vyúčtování zůstanou dodavateli, tedy prodejci samotné energie. Ovlivnit změnou dodavatele tak lze mnoho,“ vysvětluje Juraj Ondris.

Porovnejte svou cenu za plyn s ostatními dodavateli

Díváte se na své poslední roční vyúčtování za odběr plynu? Jak si ověřit, zda neplatíte za zemní plyn zbytečně mnoho? Elektronických kalkulaček a srovnávačů cen energií najdete mnoho. Ale pozor. Některé mohou být ovlivněny dodavatelem plynu, který si připlatil za reklamu.

Nejspolehlivější odpověď získáte, když se rovnou obrátíte na některého ze solidních a osvědčených dodavatelů energie s žádostí o konkrétní srovnání. E-mailem nebo poštou od něj obdržíte výsledek porovnání vaší současné platby s tou od nového dodavatele. „Za tuto službu nezaplatíte nic navíc a ani vás to k ničemu nezavazuje,“ popisuje za SPP Juraj Ondris.

Zjistíte-li, že změnou dodavatele zemního plynu opravdu ušetříte, pak vám nic nebrání v tom ji uskutečnit. Pokud se bojíte, že ceny plynu porostou, pak si tu výhodnou můžete fixovat. Anebo třeba vyzkoušejte na českém trhu unikátní Chytrý plyn od SPP, který se odvíjí od skutečné ceny plynu. Ta se vám tak nezvýší, ale zůstane buď na stejné výši nebo dokonce klesne.