Vytápění elektřinou nebo plynem - co je lepší?

Vytápění elektřinou nebo plynem - co je lepší?

Zajímá vás, zda je výhodnější topit doma plynem nebo elektřinou? Nutno předeslat, že jednoznačná odpověď neexistuje. V článku se zaměříme na výhody a nevýhody elektřiny v porovnání s topením plynem.

Topení plynem je obecně výhodnější

Ti, kteří vsadili na plyn, určitě neprohloupili. Topení zemním plynem je pro běžné domácnosti nejvýhodnější z pohledu cena - výkon.

Kolik za vytápění ročně utratíte bude z velké části ovlivňovat dodavatel plynu. Cenu plynu z větší části určuje dodavatel. Rozdíly v ročním vyúčtování se mohou pohybovat v tisícikorunách. Například s Chytrým plynem od SPP máte jistotu, že vám cena nevzroste, ani když půjde nahoru na burze, a naopak vám klesne, bude-li padat na světovém trhu.

 

Nelze zjednodušeně prohlásit, že ti, kteří topí elektřinou, musejí okamžitě začít budovat plynovou přípojku. Největším benefitem elektřiny je fakt, že zajišťuje svým uživatelům maximální komfort. Nemusíte se starat o palivo, řešit rozvody či držet v paměti datum poslední návštěvy kominíka.

Ekonomické porovnání plyn vs. elektřina

Vytápění plynem se podle nezávislých odborníků jeví jako nejlepší řešení především z hlediska porovnání vstupní investice, ceny za teplo a uživatelského pohodlí. Rozdíl mezi plynem a elektřinou je ve spotřebované megawatthodině a účinnosti samotných topidel. Topení elektřinou znamená spotřebu jednotkově dražších MWh na rozdíl od plynu, proto topení elektřinou vyjde dráž.

Jinými slovy: jak ekologický plyn, tak elektřina patří stále mezi nejčastěji volené způsoby vytápění. Na rozdíl od jiných alternativních způsobů vytápění vyžadují přiměřenou a v rozumném časovém horizontu návratnou vstupní investici a zaručují uživatelský komfort. Výběr vhodného zdroje tepla důkladně zvažte a diskutujte se svým projektantem a topenářem.

Nenechte si vnutit subjektivní názory jednotlivců. To, co funguje pro starší dům, nemusí být ideální pro novostavbu v nízkoenergetickém standardu. Každému také vyhovuje něco jiného. Někdo preferuje nízkou vstupní investici, jiný zase nízké provozní náklady, komfort, atd.

Plyn, nebo elektřina? Co převáží misku vah?

Investice do topné soustavy je dlouhodobá a v některých případech nemalá. A přesto nevydrží věčnost. To jsou hlavní důvody, proč je třeba opravdu vše řádně zvážit. Na elektrickou síť je v současnosti připojena takřka každá nemovitost. U plynu už to taková samozřejmost není. Vybudování plynové přípojky už je sice trochu složitější, ale s naším návodem si určitě bez větších problémů poradíte.

Topení elektřinou - výhody a nevýhody

 • relativně nízké pořizovací náklady na zdroj tepla / infrastrukturu (elektrokotel / topné rohože / fólie)
 • přístupnost el. sítě (většina domácností je připojena, sítě jsou často dostupné blízko pozemků)
 • náklady na případné dotažení el. sítě k hranici pozemku hradí distributor
 • nízké udržovací náklady (není třeba řešit komín a jeho revize)
 • relativně vysoké provozní náklady

Topení plynem - výhody a nevýhody

 • průměrné pořizovací náklady na zdroj tepla / infrastrukturu (plynový kotel / radiátory / podlahové topení)
 • relativně nízké provozní náklady (cena plynu)
 • náklady na případné dotažení plynu do domu hradí zákazník (čím je plynová infrastruktura dále, tím více zaplatí investor)

Na jaké otázky si tedy musíte odpovědět, než definitivně rozetnete uzel plyn, nebo elektřina? Vzali jste do úvahy i jiný zdroj tepla a ohřevu TUV, například tepelné čerpadlo nebo kotel na tuhá paliva - dřevo, pelety, štěpku?

Při výběru doporučujeme zohlednit následující aspekty:

 • vstupní náklady (zdroj tepla a rozvody, přípojka na zdroj energie)
 • cena paliva
 • skladování (skladovatelnost) paliva
 • nutnost, četnost a náročnost obsluhy
 • servisní intervaly, pravděpodobnost potřeby servisu
 • vliv na životní prostředí

Výpočet potřeby tepla a ohřevu TUV

Chcete být precizní a spočítat si dopředu, jaký typ vytápění a ohřevu teplé užitkové vody bude ekonomicky vycházet nejlépe? Pak můžete využít kalkulačku porovnání nákladů na specializovaném webu tzb-info.

Budete potřebovat znát řadu proměnných:

 • lokalita domu (klimatická data)
 • dispozice objektu a větrání
 • počet obyvatel objektu
 • spotřeba elektřiny spotřebičů
 • cena paliva
 • účinnost zdroje
 • náklady na investici a údržbu

V kalkulačce už jsou zadané výchozí proměnné. Pokud byste se nechtěli trápit s exaktními hodnotami, můžete si pouze jednoduše na konci vizuálně porovnat, jak se liší například paušální platby nebo pořizovací investice a údržba jednotlivých zdrojů. Na první pohled je zřejmé, že náklady na pořízení zdroje tepla na elektřinu vychází nejlevněji, ale zákazník pak následně platí relativně vysoké provozní náklady - platby za spotřebovanou elektřinu.

Pokud je na vás výpočet složitý nebo si nejste jistí, obraťte se na odborníky z SPP, projektanta nebo topenáře.

Jednoduché bilancování aktuálních výdajů na topení a ohřev TUV

Porovnejte si plusy a mínusy aktuálního stavu vytápění a ohřevu TUV, pomocí dosavadních účtů za energie:

+ spotřeba tepla na vytápění
+ spotřeba energie na ohřev TUV
+ cena za vynaložené palivo (energii)

- pořizovací náklady na zdroj tepla
- provozní náklady na udržování zdroje / rozvodů (obnovy/opravy)

Spočítejte si s pomocí dosavadních účtů za energie, kolik spotřebujete tepla na vytápění, kolik energie k ohřevu teplé vody a kolik je vaše spotřeba elektřiny. Na druhou misku vah položte pořizovací náklady, případně odhadněte, kolik vynaložíte v průběhu času za obnovení kotle či rozvodů. Zjištěné hodnoty porovnejte s alternativním zdrojem tepla a ohřevu TUV.

Pokud se vám zdá toto zadání příliš složité, obraťte se na naše odborníky z SPP, kteří vám rádi pomohou. A to i s porovnáním mezi různými dodavateli energií.

Jak už bylo řečeno, ani vytápění elektřinou není bez výhod. Protože se obejdete bez rozvodů, vstupní investice bude nižší než u plynu. Uspořit můžete, i když legendární „noční proud“ sice dnes už neexistuje, ale snížené tarify lze využít v různých nočních, ale i denních hodinách. Zařízení pro elektrické vytápění bývají snadná na obsluhu i nastavení a dostane se vám maximálního komfortu. Pozor – nejvíce (a zbytečně) utratíte, budete-li se spoléhat na elektrické přímotopy. Díru do peněženky vám elektřina udělá také tehdy, bydlíte-li v prostorném nezatepleném domě. Dobrým řešením bude naopak elektrokotel pro pasivní a nízkoenergetické domy. Elektrokotel je i dobrým doplňkem k jiným druhům vytápění, například solárním panelům nebo krbovým kamnům. V čase silných mrazů si můžete snadno doladit přesně takovou teplotu, jakou doma chcete.

Výhody a úspory do domácnosti přináší i tepelné čerpadlo, o kterém budeme psát i v některém následujícím čísle magazínu.