Topení plynem – možnosti, jak topit, cenová náročnost

Topení plynem – možnosti, jak topit, cenová náročnost

Zdá se vám, že za energie platíte zbytečně moc, a přemýšlíte o změně? Ať už hledáte svého prvního dodavatele, nebo se zkrátka rozhodujete mezi elektřinou a plynem, je třeba zvážit vše důležité. A dnes se blíže podíváme právě na topení plynem.

Vytápění plynem bylo oproti elektřině dlouho považované za levnější zdroj energie. Cena této komodity spotřebitelům přála a v mnohých případech tak bylo naprosto jednoznačné, jestli se vám tento typ topení vyplatí, či nikoliv. 

V současné době však trh prochází těžkou zkouškou a pro běžného zákazníka začíná být čím dál složitější se v dané situaci vyznat. 

Zda je výhodnější topit elektřinou, nebo plynem, záleží vždy na několika proměnných. Do celkových nákladů prostupuje velikost vytápěného objektu, tepelné ztráty, počet lidí v objektu, náklady na pořízení a v neposlední řadě také servis. Plyn je navíc s elektřinou značně provázán, a tak se veškeré cenové výkyvy týkají vždy obou komodit – i na to je třeba při rozhodování myslet.

Jestliže je pro vás výběr typu vytápění aktuálním tématem, určitě do vaší kalkulace prostoupí také čerstvě představené zastropování cen energií. Během jeho platnosti by měli zákazníci čerpat plyn za 3 Kč/kWh, u elektřiny to bude 6 Kč/kWh.

Jak na vytápění domu plynem

Topení plynem se zpravidla vyplácí u starších domů. Je to dané historicky, jelikož právě plyn byl po dlouhou dobu oproti elektřině násobně levnější. Díky tomu se i přes vyšší tepelné ztráty mohlo v hůře zateplených domácnostech bez vysokých nákladů topit právě plynem. Při zavedení plynu však musíte počítat také s plynovou přípojkou, jejíž cena může celkovou návratnost prodloužit.

Elektřina se pak vyplácí u nízkoenergetických domů – dobré zateplení znamená menší únik tepla, a tím pádem i nepravidelné vytápění. Náklady na pořízení plynového kotle by se vám proto nemusely vůbec vrátit. 

Při vytápění plynem si můžete vybrat mezi klasickým plynovým kotlem a kondenzačním kotlem. Liší se účinností a také cenou. Přečtěte si proto, jak správně topit kondenzačním kotlem, ať  máte dostatečný přehled o výhodách této možnosti.

Poté záleží také na využití. Existují kotle určené jen k vytápění a pak modely, které slouží zároveň i k ohřevu TUV.

Jak správně topit plynem

Když už se rozhodnete pro plyn, určitě se držte osvědčených taktik, jak cenu za topení držet co nejvíc na uzdě. 

Vše začíná správnou teplotou. Během spánku můžete v ložnici směle utáhnout kohouty na svěžích 18-19 °C. Nižší teploty se pak vyplácí udržovat také na chodbách. Příjemných 21 °C naopak budete potřebovat v koupelně a obývacím pokoji, kde většina z nás tráví asi nejdelší čas. 

Nejen topení, ale také správné větrání – zdi nenechte úplně vychladnout, ale vzduch pravidelně vyměňujte. Vždy sice jen po krátkou dobu, zato však intenzivně. 

A v případě, že bude daný objekt ležet dlouho ladem, určitě přistupte k pravidelnému temperování. Udržování určité teplotní úrovně bývá oproti nárazovému topení zpravidla výhodnější.

S čím počítat do začátku

Samotné topení je jedna věc, do celkových nákladů však musíte zahrnout také zmiňovanou plynovou přípojku a pořizovací cenu kotle. Ta se v současné době pohybuje od 25 až do 80 000 Kč – u nižší ceny však musíte počítat také s nižším výkonem. 

Vysoký výkon ale neznamená automaticky vysokou účinnost. Proto se držte poučky, že výkon kotle by měl dosahovat výše okamžité tepelné ztráty objektu. Tím si zaručíte skutečně efektivní vytápění.

Než se budete moci pustit do bezstarostného vytápění, musíte si nechat kotel také nainstalovat. A s tím se může pojit také vyvložkování komínu. Tomuto úkonu se však můžete vyhnout pořízením kotle, který jej nepotřebuje. Celkové náklady pak dále zvyšuje pravidelný servis plynového kotle.

Náklady na topení plynem

Náklady na vytápění plynem je v momentálním, turbulentním prostředí těžké vyčíslit zcela přesně.

Pokud bychom ale vzali v potaz:

  • průměrný rodinný dům pro 4 osoby, 
  • tepelnou ztrátu 6 kW,
  • celkovou potřebu energie cca 17 000 kWh,
  • rozlohu domácnosti 148 m²,
  • běžný plynový kotel včetně servisu,
  • a zastropovanou cenu 3 Kč/kWh,

dostali bychom se na (velmi přibližné) roční náklady v rozmezí 80 až 90 000 Kč. 

I přes tak vysokou částku se však stále jedná o výhodnější styl vytápění než s elektřinou. Kondenzační kotel tyto náklady dokáže stáhnout o několik tisíc. V takovém případě však musíte počítat s větší počáteční investicí.

Začněte s výběrem spolehlivého dodavatele

Topení v bytě i domě může být dostatečně efektivní jen tehdy, pokud máte kvalitního dodavatele energií

Změna dodavatele plynu vás nic nestojí, a my ho pro vás rádi vyřídíme od A do Z. Spočítejte si, kolik můžete ušetřit u SPP, a užívejte si levnějšího plynu. 

Pro vytápění domu plynem budete potřebovat hlavně jistotu, že budete mít palivo k dispozici. Na dodávky plynu u SPP se můžete spolehnout, tak zvažte alespoň nezávaznou poptávku.