Úsporný tarif – co to je, od kdy platí a co to znamená pro vaši domácnost

Úsporný tarif – co to je, od kdy platí a co to znamená pro vaši domácnost

To, že jsou ceny energií letos téma číslo jedna, není žádným tajemstvím. Dlouho nepřehledná situace o dalším vývoji se (nejen) pro domácnosti alespoň trochu vyjasnila vládním nařízením, které nese označení Úsporný tarif. Kolik s ním zvládnete ušetřit , jak funguje a kdo ho bude moci čerpat? 


Úsporný tarif, který před začátkem topné sezóny představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, si klade za cíl pomoct domácnostem s platbou za energie. Ty se v letošním roce vyšplhaly do svých maxim a pro mnoho spotřebitelů tak začínají být platby mnohdy neúnosné. Alespoň část celkových nákladů má nyní domácnostem ušetřit schválený vládní příspěvek.

Jeho vyplácení bude probíhat hned dvakrát – za období od října do konce roku 2022 a poté na začátku roku 2023. 

Jak funguje Úsporný tarif

Vládní pomoc se skládá ze dvou částí:

  • fixní příspěvek na energie
  • odpuštění poplatku za podporované zdroje energie (POZE)

Zatímco příspěvek v hodnotě 2 000 či 3 500 Kč (v závislosti na distribuční sazbě) představuje fixní částku, kterou dostanou všechny domácnosti bez rozdílu, poplatek za podporované zdroje energie bude odpuštěn na základě spotřebovaných MWh. V současné době se jedná o 599 Kč/MWh včetně DPH.

V roce 2023 se pak příspěvek rozpočítá na elektřinu, plyn a vytápění zvlášť. Poplatky za POZE budou odpuštěny až do konce roku 2023. Příští rok se však změní výše fixního příspěvku – u elektřiny půjde nově o částky v rozmezí 400 až 2 000 Kč, u plynu se bude jednat o 200 až 7 800 Kč. Opět bude záviset na distribuční sazbě, respektive výši spotřeby v MWh.

Kdo může čerpat Úsporný tarif

Vládní pomoc se na vás bude vztahovat v případě, že ve své domácnosti odebíráte elektřinu, plyn nebo teplo. Naopak firmy s finanční injekcí počítat nemohou. Alespoň poplatek za podporované zdroje energie však bude odpuštěn i jim. Příspěvek se ale naopak nevztahuje na distribuční sazby D61d a D27d, tedy víkendový tarif a tarif určený pro nabíjení elektromobilů.
 
Pokud doma využíváte plyn i elektřinu, máte nárok na příspěvek týkající se obou energetických zdrojů. 


Kolik s Úsporným tarifem ušetříte?

Přesnou výši příspěvku, na který má vaše domácnost nárok, si jednoduše vypočítáte na stránce www.energiezamene.cz. Potřebujete znát pouze svou distribuční sazbu a počet spotřebovaných MWh – naši klienti najdou vše přehledně na svém účtu Moje SPP.

Slevu vám automaticky započítáme 

Pozitivní zpráva je, že pro uplatnění slevy nemusíte dělat vůbec nic. Dodavatelé energií veškeré příspěvky zahrnou do všech vyúčtování, takže i klienti SPP budou mít automaticky o svůj příspěvek postaráno. Díky tomu vám ubydou alespoň starosti spojené s administrativou. 

Dejte si pozor na rapidní zdražování

I přes již nesmírně vypjatou situaci na energetickém trhu se několik dodavatelů přesto rozhodlo pro zdražování. Pokud tedy nejste klienty SPP, nezapomeňte, že nikdy není pozdě na změnu – spočítejte si, kolik dokážete ušetřit, když si nás zvolíte jako dodavatele plynu nebo dodavatele elektřiny.


Změna dodavatele elektřiny nemá na příspěvek z Úsporného tarifu vliv. Rádi pro vás proto zpracujeme nabídku, která bude šitá na míru vašim potřebám.