Čím topit v rodinném domě – plyn, elektřina nebo snad tepelné čerpadlo?

Čím topit v rodinném domě – plyn, elektřina nebo snad tepelné čerpadlo?

Pokud si plníte svůj sen o rodinném domečku a přemýšlíte právě nad zdrojem tepla, určitě se při svém rozhodování neukvapujte. Variant vytápění rodinného domu je hned několik a bylo by zbytečné nezjistit si jejich hlavní výhody i nevýhody. Který zdroj energie je nejlevnější a kdy se vám opravdu vyplatí?

Domácnosti, které přemýšlejí, čím topit v rodinném domě, se aktuálně nejvíce rozhodují mezi plynem a elektřinou. Ten nejlevnější způsob vytápění rodinného domu však leží někde jinde. A doslova může ležet za vaší chalupou – jde totiž o dřevo. Většina čtenářů asi tuší, že se jedná o velmi výhodný zdroj energie, nicméně ne každý má možnost pořídit si takový kotel. 

Domácnost navíc stejně budete muset vybavit elektřinou. Ať už pro vaření nebo jako záložní zdroj. 

S tuhými palivy to půjde čím dál víc ztuha

Není to jenom dřevo – mimo něj do tuhých paliv totiž patří také uhlí, koks, brikety nebo pelety. Alternativních paliv byste sice našli celou řadu, ale v rámci Evropské unie bude topení s některými z nich zanedlouho téměř nemožné. Minimálně ne tak, aby se vám to ještě vyplatilo. Pokud tedy vůbec bude možné taková paliva nakoupit.

I přes nízké náklady na topení s sebou dřevo přináší určitá úskalí. Ne každý má možnost ho bez problémů skladovat. Zároveň vám namísto peněz sebere čas. Pokud nesáhnete po fůrách naštípaného (a dražšího) dříví, samo se do ideální velikosti nedostane. Doba strávená přípravou dřeva tak může citelně narůstat. A čas jsou přece peníze.

S uhlím se do několika let budete muset rozloučit dost možná nadobro. Proto už nemá příliš cenu po podobných alternativních energetických zdrojích ani pokukovat. 

Kdy elektřina a kdy zase plyn?

Plyn byl dlouhou dobu považován za relativně levné palivo, které se vyplatilo dokonce i u starších domů. Díky jeho nízké ceně jste se nemuseli zabývat špatným zateplením, a tím pádem ani vyšších tepelných ztrát. Této poučky se klidně můžete držet i v současnosti. Pokud se budete rozhodovat právě mezi elektřinou a plynem, i přes aktuálně vyšší cenu se u staršího domu plyn vyplatí.

Nic ale není černobílé. I když by byla spotřeba plynu v rodinném domě relativně nízká, musíte myslet také na vybudování plynové přípojky. Náklady kolem její instalace mohou dosahovat až desítek tisíc korun. Elektřina je naproti tomu dostupná téměř všude.

Elektrické vytápění rodinného domu je naopak výhodné v případě, že se jedná o nízkoenergetické či pasivní domy. Díky skvělému zateplení by se vám totiž investice do běžných plynových či kondenzačních kotlů nevrátila. A tím pádem pro vás zemní plyn na topení nedává smysl.

Pokud jde o pohodlí, kondenzační kotle už nabízejí stejně snadné ovládání jako tomu je elektrických kotlů. Přičtete-li účinnost více jak 100 %, máte žhavého kandidáta pro to pravé teplo domova. Ovšem do začátku zase musíte počítat s vyšší vstupní investicí – aktuálně cca 30 až 130 000 Kč.

S čerpadlem čerpáte i dotaci

Možnosti vytápění rodinného domu se rozrostly také o tepelné čerpadlo, které začíná být v posledních letech velkým hitem. Investice do tohoto zdroje tepla se vyplácí zejména u domácností s velkou spotřebou energie. Perfektně zateplený dům paradoxně návratnost prodlužuje, protože nepracuje v optimálním nastavení. A tak vás jeho provoz stojí více.

Výhodou tepelného čerpadla může být naopak dotace z programu Nová zelená úsporám, ve které lze získat až 140 000 Kč. Existují čtyři základní typy čerpadel, které se liší jak cenou, tak následným výkonem. Nejčastěji se setkáte s modelem vzduch/voda, jehož pořizovací cena začíná už na přibližných 30 000 Kč.

Při rozhodování vás ale také bude zajímat, jestli budete čerpadlo využívat čistě pro vytápění rodinného domu, nebo také pro ohřev vody. Přestože celkové náklady na vytápění můžete snížit až o 50 %, ne všude se jeho instalace vyplácí.

Výhodou pak může být fakt, že čerpadlo představuje ekologický zdroj topení. Na druhou stranu musíte případně počítat s hlučnějším provozem. I dnes už ale seženete poměrně tichá zařízení.

Kombinované vytápění rodinného domu

V případě, že se rozhodnete pro některý z výše uvedených zdrojů, neznamená to, že na ostatní musíte zanevřít. Kombinované vytápění rodinného domu může být totiž značně efektivní. 

Jestliže výstavbu domu teprve plánujete, určitě uvažujte nad realizací krbových kamen. Nejenže vaší domácnosti dodají harmonický klid, ale vhodnou sestavou můžete náklady na vytápění rodinného domu optimalizovat. Kombinovat lze také právě čerpadlo a kotel na dřevo, častou variantou je pak čerpadlo a plynový kotel – v opravdu velkých mrazech nejspíš budete potřebovat záložní zdroj energie.

Cenu topení v rodinném domě tím však dokážete stále držet v únosných mezích.

Elektřina a plyn od jednoho dodavatele

Když se do svého domu rozhodnete zabudovat plyn, elektřinu budete stejně potřebovat na celou řadu elektrospotřebičů. V takovém případě určitě zapřemýšlejte o společném dodavateli energií. Ubyde vám zbytečná administrativa a zároveň můžete získat výhodnější balíček.

Prozkoumejte svoje možnosti u SPP a zajistěte si co nejvýhodnější cenu i pro vytápění rodinného domu.