SPP jako první dováží do České republiky zkapalnělý zemní plyn z USA

SPP jako první dováží do České republiky zkapalnělý zemní plyn z USA

Společnost SPP uzavřela další smlouvu na nákup zkapalněného zemního plynu (LNG) v objemu 93 miliónů m3. Tanker z amerického terminálu Corpus Christi v Texasu připluje na chorvatský ostrov Krk. Zakoupený objem plynu bude k dispozici již 1. května. SPP tímto kontraktem opět zvyšuje bezpečnost dodávek plynu na slovenský trh.

Společnost SPP uzavřela další smlouvu na nákup zkapalněného zemního plynu (LNG) v objemu 93 miliónů m3. Tanker z amerického terminálu Corpus Christi v Texasu připluje na chorvatský ostrov Krk. Zakoupený objem plynu bude k dispozici již 1. května. SPP tímto kontraktem opět zvyšuje bezpečnost dodávek plynu na slovenský trh.

Část z nakoupeného objemu LNG, přibližně 5 miliónů m3, obdrží dceřiná společnost SPP CZ, a.s., která je dodavatelem energií v České republice. Půjde tak o vůbec první fyzickou dodávku LNG pro český trh, kterou zajistí právě SPP.

„Vnímáme tento krok jako nezbytný pro posilování bezpečnosti dodávek plynu nejenom pro naše české zákazníky. V případě potřeby jsme schopni nabídnout českým zákazníkům i portfolia zásobníků SPP v České republice a na Slovensku. Jsme schopni bez problémů obsloužit i případné nové zájemce,“ uvedl Pavel Moučka, místopředseda představenstva českého zastoupení SPP.

Zabezpečení plynulých dodávek energií ke všem zákazníkům, od velkých průmyslových odběratelů až po domácnosti, je pro SPP absolutní prioritou, věnuje proto aktuální situaci veškerou pozornost. Experti SPP pečlivě sledují vývoj dění a analyzují všechny dostupné obchodní možnosti a nástroje tak, aby nyní i v budoucnu dodávali zákazníkům plyn bez přerušení.

Kromě kontraktu na nákup plynu, na jehož základě se dodávky v současnosti uskutečňují v obvyklém režimu a bez jakýchkoli omezení, má SPP na území Slovenska k dispozici i zásoby plynu v zásobnících, jejichž naplněnost je adekvátní ročnímu období. Navíc se už plní i zásobníky na další zimní sezónu. Díky obchodování na evropských komoditních trzích má nyní SPP přístup k různým zdrojům plynu, včetně LNG.

„Společně s dodávkou LNG můžeme ubezpečit naše zákazníky, že se nemusejí obávat o plynulost dodávek,“ dodává Pavel Moučka.

Pokud jde o zkapalněný zemní plyn (LNG) dovážený do Evropy, dokáže cenově konkurovat i plynu přepravovanému plynovody. LNG je po regasifikaci přímo využitelný pro domácnosti i pro průmysl, a to úplně stejně jako „klasický“ zemní plyn. Jediný rozdíl spočívá v tom, že se nedopravuje na velké vzdálenosti plynovodem, ale ve zkapalněném stavu lodí.

foto: © bw-group.com