Dodavatel poslední instance – co to je?

Dodavatel poslední instance – co to je?

Proslulou „kápezetku“ neboli krabičku poslední záchrany znají asi i ti, kteří nechodili do skautu. Ale dodavatele poslední instance? Co to je? Zatímco kromě odborníků o existenci tohoto termínu ještě před pár týdny většina laiků neměla tušení, nyní je jedním z nejčastěji citovaných nejen v médiích.

Důvodem je krach některých dodavatelů zemního plynu a elektřiny, který přivedl zatím zhruba milion zákazníků do složité situace, jejímž řešením se pro mnohé staly právě dodávky v režimu DPI.

 „Vzhledem k situaci na trhu je třeba počítat s tím, že budete platit víc, než jste za elektřinu a plyn platili dosud. U dodavatele poslední instance ale ta částka bude určitě vyšší, než když si pospíšíte a uzavřete řádnou smlouvu buď s ním, nebo s jiným dodavatelem energií,“ radí Juraj Ondris, generální ředitel českého zastoupení SPP, dodavatele plynu a elektřiny pro více než 1,3 milionu zákazníků. 

Co tedy vlastně je dodavatel poslední instance?


Co vás v takovém případě čeká a čeho se vyvarovat?

1. Aby se nestalo, že zákazníci dodavatelů energií, kteří přestanou být schopni z jakýchkoliv důvodů plnit svoje závazky, zůstanou bez plynu a elektřiny, fungují dodavatelé poslední instance. Ti si tyto zákazníky automaticky převezmou a energie pro ně zajistí – ovšem pozor, pouze na dobu šesti měsíců a je nutné počítat i s vyššími náklady.

2. Dodavatel poslední instance není jeden, v tomto režimu funguje společností více: V současné době jsou jimi v závislosti na konkrétním regionu v případě elektřiny společnosti ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika. Pro plyn jsou to pak E.ON Energie, innogy Energie (dříve RWE Energie) a Pražská plynárenská.

3. Dodavatele poslední instance nemusíte nijak kontaktovat. Údaje o zákaznících, o něž se je třeba postarat, dostává od distributora a bude vás pravděpodobně písemně kontaktovat sám. Sdělí vám výši záloh, termíny, platební údaje a další potřebné podrobnosti.

4. Počítejte s tím, že budete platit výrazně více, než jste platili dosud. Plyn a elektřina od dodavatelů poslední instance totiž vzrostou o poplatky, které jsou s tímto speciálním dočasným režimem spjaty. To je také důvod, proč je dobré co nejdříve podepsat smlouvu o dodávkách plynu a elektřiny v nějakém běžném tarifu, ať už s dodavatelem poslední instance, nebo s jinou společností, kterou si vyberete.


 
5. U dodavatele poslední instance můžete zůstat po dobu šesti měsíců od podepsání smlouvy. Tato lhůta je daná zákonem a není ji možné překročit. Pokud byste tak do půl roku od zahájení dodávek dodavatelem poslední instance neučinili, ocitnete se v neoprávněném neboli černém odběru.
 
Dobu, po kterou budete využívat pomoci dodavatele poslední instance, se snažte zkrátit na minimum. Nemusíte sice spěchat, nenechte se dotlačit například některým z podomních prodejců k podepsání nové smlouvy za každou cenu, ale určitě začněte hledat na webu, jaká nabídka vás nejvíce zaujme.


 
A pak už postupujte jako obvykle: najděte si srovnávací kalkulačku na stránkách Energetického regulačního úřadu nebo některého solidního dodavatele plynu a elektřiny a porovnejte si jednotlivé možnosti. Buďte však připraveni na to, že ceny budou určitě vyšší, než jste dosud byli zvyklí. Jak zemní plyn, tak elektřina se totiž drží již několik týdnů kolem historického maxima a výrazný pokles analytici neočekávají.