Seznamme se. Jsme SPP

Seznamme se. Jsme SPP

Návštěvníky bývá dobrým zvykem přivítat a představit se jim. A i když jako vizitka naší společnosti slouží především samotné webové stránky, které jste si právě nalistovali, dovolte, abychom vám o SPP řekli něco bližšího v krátkém rozhovoru s generálním ředitelem jeho českého zastoupení Jurajem Ondrisem: „Zatímco totiž v České republice patří SPP zdánlivě mezi ty menší hráče, na Slovensku, kde sídlí naše mateřská společnost, jsme dodavatelem zemního plynu a elektřiny číslo jedna. A právě toto propojení pro naše tuzemské zákazníky skýtá řadu výhod.“

Můžete prosím přiblížit společnost Slovenský plynárenský priemysel?

Žlutočerné logo SPP najdete snad všude na Slovensku a jeho značka a jméno tam rezonuje stejně silně, jako v Česku jména velkých společností na trhu s energiemi. Stoprocentním vlastníkem SPP je stát, což samo o sobě dává zákazníkům značnou jistotu, že nezůstanou „na suchu“. Podíl na slovenském trhu s plynem je více než poloviční. Společnost navazuje na historii slovenského, respektive česko-slovenského plynárenství, trvající více než 165 let. Máme za sebou opravdu bohaté zkušenosti.

Na Slovensku je tedy SPP energetickým gigantem. Jak si ale stojí Slovenský plynárenský priemysel v Česku?

Dceřiná společnost SPP vstoupila na český trh s energiemi v roce 2008. Zpočátku jsme oslovovali především velké klienty, poměrně brzy jsme ale připravili první produkty i pro domácnosti. A nutno říci, že od počátku se setkávaly se značným zájmem zákazníků. Velkou výhodou totiž je, že naše české zastoupení je sice „malé“, což nám ovšem dává značnou flexibilitu a možnost vycházet vstříc individuálním potřebám našich zákazníkům. Na druhé straně máme jistotu naší „velké“ mateřské společnosti, takže naše zázemí je velmi pevné. Díky tomu naši zákazníci vědí, že se na nás mohou stoprocentně spolehnout, že nehrozí přerušení dodávek nebo jakékoliv problémy, na které můžete narazit u opravdu malých, jak někdy říkáme garážových firem. Ty totiž chytají zákazníky na vějičku velmi nízkých cen, ale při prvních problémech se vypaří, protože nemohou podepsané smlouvy dodržet. Důkaz místo slov: v tuto chvíli věří SPP více než 1,3 milionu zákazníků na Slovensku a v Česku, kteří odebírají náš plyn a elektřinu.

Kdybyste měl vyzdvihnout priority vašeho podnikání?

Na první místo klademe výhodnost našich produktů a spokojenost našich zákazníků. Z toho také pramení důraz, který klademe na bezpečnost a spolehlivost dodávek.

Trochu citlivá otázka: Bezpečnost a spolehlivost, přesto, že vztahy s Ruskou federací jsou v poslední době více než turbulentní?

Plynulost dodávek jsme dodrželi bez jakýchkoliv výkyvů i v minulých letech, kdy situace nebyla právě ideální. Žádný z našich zákazníků se nedostal do potíží. SPP disponuje vlastním kontraktem s Gazpromem, ale také aktivně vystupuje na dalších obchodních hubech.

Pokud se nemýlím, SPP může využívat také podzemní zásobníky plynu v Dolních Bojanovicích…

Je to tak, v rámci skupiny SPP disponujeme zásobníky o objemu cca 10 TWh. To je zhruba množství, které spotřebuje více než půl milionu průměrných domácností. Určitě si ale nepředstavujte díru v zemi zaplněnou plynem. Jako podzemní zásobníky zemního plynu slouží obvykle vytěžená přírodní ložiska ropy nebo plynu, které lze opět využít pro jeho skladování. Jde o kombinaci špičkových technologií, jejichž účelem je, abychom pro naše zákazníky měli neustále k dispozici dostatečné množství plynu, a to i v mimořádných situacích. Rezervní zásoby tak lze využít například při omezení či přerušení dodávek zemního plynu ze zahraničí nebo v případě neočekávaného navýšení spotřeby, ať už kvůli počasí či z jiných neovlivnitelných a neočekávaných důvodů. Zásobníky využívá společnost SPP také pro sezonní uskladnění, plyn, který je zatláčen v létě, najde využití v topné sezoně. Podobně lze uložený plyn využít, dojde-li k výkyvům v jeho mezinárodní přepravě. Udržování rezervních zásob tak SPP může stabilizovat ceny této komodity, protože nemusí neprodleně reagovat například na propady nebo naopak nečekaná zvýšení cen na světovém trhu a podobně.

Kdybyste měl představit ty nejzajímavější z vašich produktů pro domácnosti, které by to byly?

Každému vyhovuje něco jiného. Pro začátek bych ale zájemcům určitě doporučil, aby se spojili s kolegy na zákaznickém centru SPP. Ti jim rádi pomohou zjistit, zda by změnou dodavatele neplatili za plyn a elektřinu méně. Jde opravdu o zcela nezávazné poradenství, které rozhodně neznamená, že také musí s námi podepsat smlouvu. Přechodem k jinému dodavateli lze ale uspořit na ročním vyúčtování za plyn i několik tisíc korun a ušetřit je možné podobně také na dodávkách elektřiny… Pokud budou mít zájem, lze pak najít produkt, který se svými podmínkami nejvíce osloví. Pro ty, kterým není lhostejné životní prostředí, pak určitě stojí za pozornost naše novinka – Čistá elektřina. Jde o elektřinu stoprocentně vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Běžná domácnost, která nevyužívá elektřinu k topení, přitom za Čistou elektřinu zaplatí měsíčně o devět korun více. Což je částka, kterou v rodinném rozpočtu nepoznáte, ale přínos pro přírodu bude mnohonásobně vyšší.