Srovnání cen plynu 2024: Vyplatí se vám změna dodavatele?

Srovnání cen plynu 2024: Vyplatí se vám změna dodavatele?

Čas zúčtování je tady. I tak bychom mohli nazvat jaro. Spousta domácností má konečně černé na bílém, kolik vlastně zaplatily za energie. A dost možná se začnou poohlížet po atraktivnějších nabídkách. Je to totiž ideální příležitost zjistit, jaký dodavatel plynu je nejvýhodnější. Přečtěte si, jak najít tu nejlepší cenu.

Vývoj ceny plynu si za poslední dva roky užil pořádnou dávku mediální popularity. Situace se naštěstí začíná uklidňovat – na jedné straně cena plynu na burze klesá, podle rozhodnutí Energetického regulačního úřadu ale poroste regulovaná složka ceny pro spotřebitele. A tak je pravý čas přemýšlet, zda nemůžete za plyn uspořit.

Jak na tom jste? Napoví srovnávač cen plynu

Existuje jednoduchý způsob jak zjistit, jak výhodný je váš dodavatel plynu – srovnání. Víte, jak vysokou zálohu platíte? Výborně! Teď už stačí jen využít kalkulačku úspory plynu a máte jasno, kolik ušetříte právě u SPP. Tedy alespoň v obrysech. Na korunu přesnou částku vám totiž zpracujeme na základě vašeho vyúčtování. Jednoduše nám ho nahrajte a my si vše ostatní zjistíme po vlastní ose. 

Srovnat cenu si můžete i dle vaší aktuální spotřeby plynu, případně na základě způsobu využití – vaření, ohřev vody nebo topení.

Zastropování cen končí, ůSPPopora zůstává

Cenový strop nastavený vládou přestal platit s koncem roku 2023. Pokud jste ale klientem SPP,  až do roku 2025 máte jistotu, že budete platit za plyn méně. I z toho důvodu jsme tento produkt nazvali Jistota. A pokud se poohlížíte po novém, co nejvýhodnějším dodavateli plynu, rádi vám spočítáme přesnou úsporu.

Nejlevnější plyn není vždy správnou cestou

Do změny dodavatele plynu se nepouštějte jen na základě výše záloh, kterou po vás bude požadovat. To je totiž pouze díl skládačky, která dává dohromady kvalitní produkt. Srovnání dodavatelů plynu by ideálně mělo obsahovat kromě ceny i srovnání dalších služeb. V SPP nám jde také o klientský servis. Pokud se snažíte zjistit, který je ten nejlevnější dodavatel zemního plynu, mějte stále na paměti následující:

1. Podmínky si v klidu projděte. Do detailu.
2. Nastavte si rozumnou délku smlouvy.
3. Mějte jistotu o tom, jak můžete odstoupit od smlouvy.
4. Zjistěte, jaké doprovodné služby dodavatel nabízí.
5. Z jakých zdrojů plyn pochází? Diverzifikace je základ.
6. Kolik zákazníků dodavateli důvěřuje?
7. Můžete si vše rozmyslet i po zahájení dodávek plynu?

Spolehlivost klid přináší. Vlastní zásobníky plynu, jako má SPP, jsou skvělým krokem, jak mít pohodu i během případné krize. Nemůže se tak stát, že byste uzavřeli smlouvu a neměli plyn. To se vám u neznámých společností může přihodit dost snadno. Ale klidně i u velkých jmen, jak jsme se všichni mohli v minulosti přesvědčit. Nejlepší dodavatel plynu je jednoduše ten, na kterého se můžete spolehnout.

A kdybyste si to náhodou na poslední chvíli rozmysleli, právě v SPP můžete bez problémů ukončit smlouvu i 15 dní po první dodávce. Vše s klidem.

Výsledná částka má hned několik faktorů

Při srovnání ceny plynu myslete i na to, že celková částka se skládá ze 2 hlavních složek:

  • regulovaná část (poplatky distributorovi a operátorovi trhu)
  • neregulovaná část (poplatky dodavateli)

S regulovanou složkou nic neuděláte, má ji v rukou Energetický regulační úřad a tyto ceny plynu u všech dodavatelů budou totožné – v roce 2024 tvoří přibližně pětinový podíl z celkové ceny plynu pro domácnosti a maloodběratele. U středních a velkých odběratelů je to přibližně desetina. Právě regulovaná složka ceny v tomto roce vzrůstá. 

Druhou část už si ale určuje dodavatel energií dle sebe a je čistě na vás, zda na jeho podmínky přistoupíte. Internetové srovnávače jsou skvělým způsobem, jak si vytřídit žhavé kandidáty. Na aktuální nabídky se ale mrkněte vždy na stránkách jednotlivých dodavatelů. Náš ceník plynu najdete přehledně zde.

Za pár let můžete díky porovnání cen plynu ušetřit až desítky tisíc korun, které se vám budou hodit třeba na pěknou letní dovolenou pro celou rodinu.

Kdo je dodavatel a kdo distributor?

Znát rozdíl mezi dodavatelem a distributorem je klíčové abyste rozuměli, co tvoří ceny plynu. Srovnání totiž můžete dělat u dodavatele, nikoliv distributora. 

  • Distributor plynu se stará o plynárenskou soustavu i plynovody a zajišťuje přepravu plynu po celé ČR. Distributora si vybrat nemůžete, je vám přidělen podle oblasti, pod kterou spadáte – v Česku máme tři. Je to RWE GasNet, EG. D a Pražská plynárenská. Poplatky distributorovi patří do regulované části ceny, o které jsme psali výše. 
     
  • Dodavatel plynu je obchodník, který plyn nakupuje na burze a prodává ho zákazníkům.  Právě dodavatele si můžete svobodně zvolit a porovnání cen dodavatelů plynu vám může pomoci uspořit. 

Na faktuře od dodavatele pak každý měsíc najdete nejen cenu za samotný plyn, ale také cenu za distribuci a další poplatky. 

Lepší cena by byla, co dál?

Pokud vás přesvědčí cena a podmínky u nového dodavatele, na řadě je přepis smlouvy. Než k vám bude proudit levný plyn, ještě budou muset proběhnout další kroky:

1. Porovnání cen už máte v malíku.
2. Připravíme nabídku a vy si ji v klidu prostudujete.
3. Dáte nám vědět své připomínky.
4. Vše upravíme a s plnou mocí připravíme převod smlouvy.
5. Už si jen užíváte levnějšího plynu. 

Pár jednoduchých bodů, které ale mohou přinést obrovské výsledky. Tak už přestaňte zbytečně přeplácet svoje energie. Stačí jedno vyúčtování a hned víte, jak na tom jste. A hlavně – jak na tom můžete být o poznání lépe. Ten nejvýhodnější dodavatel plynu právě pro vás je jen jedno rozhodnutí daleko.