Co je lepší na podlahové topení – plyn, nebo elektřina?

Co je lepší na podlahové topení – plyn, nebo elektřina?

Podlahové topení se stává čím dál oblíbenějším způsobem vytápění. Není se čemu divit – příjemné teplo cítíte na každém kroku a ranní cupitání po nahřáté podlaze dodává tak příjemný pocit pohody. Když už se pro podlahovku rozhodnete, je nutné vybrat zdroj tepla. Ale který bude dávat smysl právě u vás doma?

Jak najít to pravé teplo domova? Vezměte to od podlahy. České domácnosti začínají podlahovému topení přicházet čím dál více na chuť. Radiátorům sice ještě úplně neodzvonilo, ale topení v podlaze nabízí spoustu benefitů. Pro nastolení příjemné atmosféry už nemusíte sedět u krbu. 

Než se pustíte do srovnání elektřiny a plynu u podlahového topení, je třeba si vybrat samotný druh podlahovky. V současné době máte na výběr mezi elektrickým a teplovodním. Oba druhy pracují na principu sálavého tepla a jejich úkolem je rovnoměrně vytopit danou místnost. U teplovodního topení hrají prim trubky, kterými proudí ohřátá voda. Elektrický systém se skládá z vytápěcích kabelů a ty jsou napájené elektrickým napětím. Jenže který je lepší?

Nejprve si zjistěte potřebný výkon

Univerzální rada, která se ale téměř vždy vyplatí. Nechte si spočítat tepelné ztráty vašeho domu přímo od odborníků. Díky přesné kalkulaci dokážete určit, zda má cenu o podlahovém vytápění vůbec uvažovat. Obecně se ale podlahové topení vyplatí tam, kde nedochází k úniku tepla většímu než 20 W na m3

Elektrické vytápění podlahy – cena vás překvapí

S elektřinou v podlaze získáte oproti teplovodnímu systému hned několik výhod. Zásadní pro vás bude ale pořizovací cena, která je pro spoustu domácností často rozhodujícím faktorem. Díky absenci kotle nemusíte řešit další zdroj a zároveň topení dokážete regulovat, jak se vám zamane. A to v každé místnosti. Tak trochu studená sprcha ale přijde takřka v zápětí.

Elektrické podlahové topení náklady na provoz celého domu znatelně zvyšuje. Cena elektřiny není v současné době zrovna přívětivá, a proto se takový typ podlahové topení hodí spíše do nízkoenergetických staveb či brilantně zateplených objektů. Zároveň musíte počítat s delším vytápěním – podlahovka sice vytopí místnost rovnoměrně, zato jí to ale déle trvá. 
Ve prospěch elektrického podlahové topení ale hraje zase jednoduchá instalace, bezúdržbovost a také estetika – na rozdíl od teplovodního systému není nutné profil podlahy nijak zvyšovat. 

Cena elektrického podlahového topení se samozřejmě liší napříč dodavateli, zpravidla se však pohybuje od 450 do 800 Kč za m2.

Výhody teplovodního podlahové topení

Od koupě teplovodního systému vás nejprve může odradit cena – pořídíte ho zhruba od 900 do 1 400 Kč za m2. Na druhou stranu to bude jediná věc, která by vám měla dělat vrásky na čele. Maličkou nepříjemností může být také zvýšení podlahové profilu. 

Další provoz je ale oproti elektřině o poznání levnější. Navíc se vám podlahovka vyplatí i v létě – díky systému hadic s vodou totiž můžete studenou vodou interiér naopak ochladit. Příjemným benefitem je také větší akumulace tepla.

Zdroje tepla pro podlahové topení

V případě, že dáte přednost teplovodnímu systému, je na čase vybrat dodatečný zdroj tepla. Právě ten se bude starat o ohřev vody. Zde nebudete takřka ničím limitováni – teplovodní soustava může být napojena jak na klasický plynový kotel, kondenzační kotel, tepelné čerpadlo i kotel na tuhá paliva. Poslední zmíněný kandidát na zdroj tepla je zároveň nejméně výhodným. Nízká možnost regulace tady bude hrát silně ve váš neprospěch.

Kondenzační kotel je naopak zajímavou variantou zejména díky své efektivnosti. Schopnost podlahového topení využívat nízkoteplotní zdroje vám přinese znatelnou úsporu. Kondenzační kotel obecně představuje nejúspornější variantu, zejména v porovnání s klasickým kotlem. Skvělá možnost regulace dokáže soupeřit i s pohodlím, které přináší elektrické vytápění.

TIP: Víte, jak správně topit kondenzačním kotlem? Mrkněte na náš návod.

Pokud máte možnost investovat vyšší částky, za zvážení stojí také tepelné čerpadlo. Vstupní investici sice vaše peněženka znatelně pocítí, součinnost čerpadla a podlahového topení ale přináší v dlouhodobém měřítku velkou úsporu. A bonus? Nemusíte řešit komín ani plynovou přípojku. Dokážete zde vytvořit optimální výstupní teplotu, kterou budete třeba u klasického plynového kotle hledat o poznání složitěji.

Je pro podlahové topení plyn výhodný?

Podlahové vytápění plynem se vám může vyplatit, pokud již takový zdroj tepla využíváte a podlahovku se chystáte teprve zavádět. Výhodou je snadné napojení. Abyste však mohli vůbec topit a dosáhnout požadované teploty, musíte si obstarat tzv. třícestný ventil.

 

Pokud žijete ve starším domě, podlahové topení plynem pro vás bude oproti elektřině výhodnější. Tepelná ztráta zde bude pravděpodobně vyšší a elektřina by se vám v takovém případě mohla citelně prodražit.

Samozřejmě také záleží na dodavateli plynu. Jestliže uvažujete o napojení podlahového topení právě na plyn, určitě si zjistěte, zda nedokážete na energiích ušetřit přechodem k jiné společnosti. U SPP vám rádi spočítáme nabídku na míru. Nezávaznou poptávkou nic nezkazíte. Naopak můžete mít co nevidět nohy v teple za výhodnou cenu.