Úsporné spotřebiče mohou ušetřit až 90 % energie

Úsporné spotřebiče mohou ušetřit až 90 % energie

Nedaří se vám i přes nižší teploty vytápění držet energie na uzdě? Cesta k optimalizaci výdajů může vést právě přes úsporné spotřebiče. Vyplatí se vám do nich investovat i přes vyšší pořizovací ceny? 

Úsporné spotřebiče nabízí jedinečnou alternativu, jak ušetřit za elektřinu v dlouhodobém měřítku. Vždy záleží na energetické spotřebě domácnosti a konkrétních spotřebičích, nicméně tato zařízení vám mohou přinést úsporu až desítky procent.

Jak se poznají úsporné spotřebiče

Abyste mohli s úsporou energie vůbec začít, musíte se umět vyznat v označení, které úsporné spotřebiče nesou. A není to nic složitého. V minulosti energetický štítek obsahoval několik písmen, která byla postupně doplněna o znaménka plus. Takové značení však bylo velmi nepřehledné a o intuitivním rozpoznání nemohla být ani řeč. 

V současné době se používá označení čistě písmeny A až G, kdy G označuje nejhorší možný spotřebič, co se úspory energie týče. K okamžitému rozpoznání vám navíc pomohou také barvy – třídu „A” hledejte pod zelenou. Energetický štítek zároveň obsahuje spotřebu v kWh a další náležitosti dle kategorie spotřebičů.

A proč je tedy nepoužívá úplně každý? V minulosti pořizovací cena leckoho odradila, jelikož si tak velký zásah do rodinného rozpočtu zkrátka nemohli dovolit. Na trhu už se ale postupně objevují úsporné spotřebiče, které jsou cenově dostupnější. A obliba v jejich pořizování neustále roste. Pojďme se podívat, jaké zařízení se vám vyplatí vyměnit co možná nejdříve.


Posviťte si na úsporné spotřebiče 

Výměna starých žárovek za úspornější LED žárovky vám může přinést takřka okamžitou úsporu. Pokud hledáte jednoduchý návod na to, jak snížit spotřebu elektřiny, s tímto krokem musíte začít. Nevezme vám ani mnoho úsilí. A přitom úspora některých LED žárovek sahá až do několika desítek procent. V porovnání se starými žárovkami to může být dokonce až devadesát procent. Jsou to ty nejúspornější spotřebiče vůbec.

Jak vyzrát na ty největší žrouty energie

Řeč je zejména o chladničce. Zde se vám bude hodit ještě třetí zajímavý údaj, který vyčtete přímo z energetického štítku – součet objemů chlazených prostorů. Díky volbě adekvátní velikosti přímo pro vaši rodinu se nemůže stát, že budete zbytečně chladit velmi objemný prostor. Nezapomeňte, že elektrická energie putuje do chladničky 24 hodin 7 dní v týdnu.

Běžná čtyřčlenná domácnost si vystačí s chladničkou o objemu cca 300 litrů, včetně mrazáku. Takový spotřebič dnes spotřebuje zhruba 180 kWh ročně, avšak u starších chladniček stejných parametrů to mohlo být několikanásobně výš. 

Pokud tedy sáhnete po kvalitním zařízení, které vám vydrží několik let, tato investice se vám nepochybně vyplatí. Úspora energie v porovnání se starými ledničkami může dosáhnout až několika tisíc Kč.

Jaké další spotřebiče se vyplatí vyměnit 

Úsporné spotřebiče budou skvělou a hlavně účinnou náhradou za vaši starou myčku, sušičku a pračku. Vedle chladničky má právě tohle trio velké zastoupení na vašem konečném vyúčtování energií. 

I tady ale dbejte na výběr správného objemu. Jinou velikost sušičky či pračky bude potřebovat dvoučlenná domácnost a jinou zase ta čtyřčlenná. Vedle úspory elektrické energie vás bude navíc zajímat i spotřeba vody. Není pochyb, že při současných cenách se úsporné spotřebiče právě v těchto kategoriích skutečně vyplatí. 

Myčka na nádobí

Myčka, se kterou dosáhnete úspory energie, by měla na jeden cyklus spotřebovat cca kolem 8 litrů vody. U levnějších modelů to může být něco málo přes 10 litrů. Pozor si však dejte také na účinnost sušení. Myčky na nádobí mají tento údaj obsažen opět na svém energetickém štítku – jedná se o třídy A až G. Pokud toužíte po brilantně suchém a čistém nádobí, bude ve vašem hledáčku třída nejvyšší.

Sušička

Jestliže se bez sušičky na prádlo vaše domácnost neobejde, právě zde není pochyb o její výhodnosti. Opravdu staré modely sušiček mohou mít spotřebu i 600 kWh ročně. Jejich úspornější soukmenovci však dnes nabízejí úsporu energie až o polovinu. Návratnost investice do úsporné sušičky tudíž nebude ani příliš dlouhá. Stále však platí, že nejvíce peněz ušetříte, když sušičku vůbec nebudete používat. Vždy bude úspornější nechat prádlo uschnout na slunci.

Pračka

Jak vybrat pračku, aby úspora elektrické energie byla co nejvyšší? První krok je opět totožný – vybrat správnou velikost. Potom vás ale bude zajímat také vážená spotřeba energie, třída účinnosti odstřeďování, vážená spotřeba na cyklus vody a také doba trvání programu. Všechny tyto údaje najdete přehledně na energetickém štítku.

Jak ušetřit za elektřinu a mít přitom prádlo nádherně čisté? 

Volte nižší teploty praní, třeba 30 °C. U běžného znečištění nemusíte prádlo vyvařovat ve vysokých stupních. Zároveň ji zapínejte pouze při kompletním naplnění – poloprázdná pračka spotřebuje stejné množství energie jako plná. Pokud budete odstraňovat skvrny před samotným praním, ušetříte peníze za prášek, vodu a zejména svoji energii. A ta je někdy nevyčíslitelná. 

 

Jak ušetřit za elektřinu ještě více

Úsporné spotřebiče už dnes představují poměrně dostupnou možnost, jak ušetřit za energii. Hon za co nejnižším vyúčtováním tady ale určitě nekončí. Někdy je potřeba jít na to od lesa a odhodlat se také ke změně dodavatele elektřiny. Tento krok může ve své jednoduchosti konkurovat i výměně LED žárovek. A přitom může přinést obrovskou úsporu

Spočítejte, kolik můžete ušetřit na zálohách u SPP. Rádi pro vás zpracujeme nabídku přímo na míru vašim potřebám, abyste vaše úsporné spotřebiče využili skutečně na maximum. A naši online kalkulačku vyzkoušejte i v případě, že nemůžete přijít na to, jak ušetřit za plyn.