Jaké topení pořídit do starého domu?

Jaké topení pořídit do starého domu?

Chystáte se na rekonstrukci starého domu nebo vám aktuální zdroj tepla nepřináší požadovaný výkon? Potom na vás vedle tradičních úprav dost možná čeká také výměna původního topení za nové. A to s sebou přináší náklady.

 

Vytápění starého domu je oproti nízkoenergetickým stavbám složitější záležitostí. Specifika několik desítek let starých staveb najdeme nejen u topení. Možností vytápění však máte hned několik.

Než se pustíte do nákupu nového topení

Abyste s novým otopným systémem netopili, jak se říká, Pánu Bohu do oken, je nutné zaměřit se nejprve na zateplení. Počáteční investice by tak měly vést k nové izolaci a ideálně také výměně oken. I když vám současný zdroj nepřináší takové teplo, jaké si představujete, kvalitním zateplením získáte pevný základ do další renovace.

Nejčastějším důvodem pořízení nového topení do starého domu bývá jeho postupné opotřebení. Dost možná už má kotel nejlepší léta za sebou a nyní vám akorát zvyšuje celkové náklady na vytápění. Jestliže se zrovna nacházíte těsně před kompletní rekonstrukcí, určitě věnujte pozornost také rozvodům. I ty už si možná odžily své.

Hodně lidí ale zapomíná na tepelné ztráty. Pakliže chcete mít vytápění starého domu efektivní, bude se vám tento údaj opravdu hodit. 

Tuhá paliva ano, ale…

Po koupi starého domu mnoho lidí neřeší ani tak výměnu topení jako jeho zavedení. V kamenných domech častokrát nenajdete nic než kamna, která navíc stěží vytopí alespoň jednu místnost. Tuhá paliva zde nabízejí relativně nenáročné řešení. Pokud máte k dispozici dřevo, optimální variantou pro vás může být kombinovaný kotel s akumulační nádobou.

Většinou nelze vsadit vše na jednu kartu a jinak tomu není ani u vytápění domu. Vedle topení uhlím či dřevem tak mějte k dispozici také záložní zdroj. V praxi můžete narazit na kombinaci krbu s výměníkem, akumulační nádrží, elektrokotlem a podlahovým topením. 

Nezapomínejte však na to, že budování nového zdroje tepla je investicí do budoucna. A právě s uhlím se v následujících letech bude napříč energetickým trhem operovat čím dál méně. Přestože to ještě nějaký pátek potrvá, určitě není na škodu tuto problematiku do svých propočtů také zahrnout.

Podlahové topení do starého domu

Radiátory, nebo podlahové topení? I u běžného rodinného domu se jedná o palčivou otázku. Ale co teprve u starých stavení?

Obecně vzato bude instalace tzv. podlahovky poměrně náročná. Jak finančně, tak technicky. Při renovaci musíte pracovat se statikou domu – podlahu je totiž pro instalaci podlahového topení nutné narušit. Kvůli zvýšené podlaze navíc nejspíš budete muset přistoupit taktéž k pozvednutí parapetů. Tím se opět celá rekonstrukce prodraží. 

Elektrické podlahové topení do starého domu přináší další přidružené úpravy. I proto se často vyplácí raději zrekonstruovat radiátorový okruh

Další způsoby vytápění starého domu

Skutečně efektivní vytápění starého domu se odvíjí od jeho tepelných ztrát, a tím pádem i zateplení. Při pořizování tepelného zdroje je nutné kalkulovat i s těmito údaji. Každá stavba tak vyžaduje trochu jiný přístup.

Čím dál větším fenoménem se stává investice do tepelného čerpadla. U zrekonstruovaných domů se jedná mnohdy o volbu číslo jedna. Zejména tam, kde není nutné měnit radiátorový okruh. Samozřejmě ale musíte počítat s vyšší vstupní investicí

Vytápění starého domu elektřinou dnes není tak časté. Užívanější variantou bývá například kondenzační plynový kotel. Zde je však nutné myslet na už zmiňované radiátory – ty litinové se vám totiž budou dlouho zahřívat a efektivitě budete moci dát navždy sbohem. 

TIP: Naučte se, jak správně topit kondenzačním kotlem.

V případě, že se chystáte na výměnu starého kotle, ujistěte se také, že jej budete moci zapojit do stávajícího teplovodního systému. 

Nezapomínejte na výkon

Když už hledáte, jaké topení pořídit do starého domu, berte v potaz hlavně jeho výkon. Vedle tepelných ztrát je to další údaj, bez kterého byste mohli dům vytápět značně neefektivně. 

Nevhodným způsobem ho navíc opotřebujete o poznání rychleji. Po započtení těchto údajů můžete nakonec do domu pořídit zdroj s nižším výkonem, na který ale vynaložíte také méně peněz. 

Vyplatí se vám elektrokotel?

Vytápění domu elektřinou bývá vhodnou variantou zejména u nízkoenergetických a pasivních staveb. Elektrické kotle jsou napojeny na teplovodní systém, ovšem u starých a členitých domů se náklady na vytápění mohou vyšplhat do závratných výšin. Pokud byste o elektrokotli skutečně uvažovali, výhodnější variantou bude jeho využití spíše jen jako sekundárního zdroje tepla

TIP: Naučte se, jak správně topit elektrokotlem.

Poraďte se s odborníky

Staré domy si žádají speciální péči. Každá stavba je specifická a i zdánlivé detaily mohou s výhodností jednoho či druhého topení zamávat. I proto je vhodné poradit se s experty v dané oblasti

Zejména u výpočtu tepelných ztrát se bez odborných rad neobejdete. Takové vstupní investice se mohou v konečném důsledku několikanásobně vyplatit.