Zaskočily vás nedoplatky za energie? Možná je to kvůli těmto důvodům

Zaskočily vás nedoplatky za energie? Možná je to kvůli těmto důvodům

Část domácností má za sebou jarní odečty plynoměrů a elektroměrů, které slouží pro tvorbu ročního vyúčtování. To následně dodavatel energie pošle do vaší schránky a na scénu přicházejí dvě varianty – přeplatek, nebo nedoplatek. Dnes se podíváme na tu méně příznivou možnost.

Na začátek je třeba zdůraznit: Nenechávejte řešení na poslední chvíli. Peníze jsou sice choulostivé téma, ale všechno se dá řešit. Pokud se nejedná o život ohrožující částky, naopak to pro vás může být cenná zkušenost. Jestliže jste nedoplatek za elektřinu či plyn nečekali, můžete díky němu naopak zjistit, že máte například rozbitý kotel. O tom ale až za chvilku.

Co je to nedoplatek za energie

Otevřete obálku a nestačíte se divit. Přestože jste letos čekali vyrovnané účty s dodavatelem energií (nebo dokonce přeplatek), na vyúčtování na vás vyskakuje částka, kterou musíte zaplatit navíc. Scénář, kterého se při ročním zúčtování děsí většina domácností. A to u elektřiny i plynu. Nemá cenu o něm dlouho básnit, lepší bude zapátrat po jeho původu.

Odkud se vzal vysoký nedoplatek za plyn a elektřinu?

Důvodů může být hned několik. Některé lze vyřešit téměř okamžitě, jiné vás bohužel mohou stát i další peníze.

1) Máte vyšší spotřebu, než jste očekávali.
2) Došlo k pochybení u odečtu.
3) Špatně nastavené zálohy na energie.
4) Porouchané zařízení – ať už kotel, nebo dokonce měřidlo.

 

Jenže jak takové situace vlastně řešit?

Důvěřujte, ale prověřujte

Nejprve si vše zkontrolujte po vlastní ose. Dost možná u vás doma provedl odečet pracovník z dodavatelské firmy. A jelikož je chybovat lidské, mohla se chybička vloudit už tady. Jestli vám údaje přijdou hodně nadnesené, nahlaste to na zákaznickém oddělení vašeho dodavatele energie. Zároveň si vše nezapomeňte pečlivě vyfotit.

 
 

I přes pochybení odečítače bohužel musíte nedoplatek uhradit. Pokud se vámi nalezená chyba ve vyúčtování skutečně potvrdí, peníze se vám vrátí.

 

V takovém případě určitě na příští období zvažte samoodečet. Například u SPP si můžete veškeré odečty provést sami. Z pohodlí domova nám akorát hodnoty přepíšete do aplikace Moje SPP a máte vystaráno. Díky tomu si můžete být jistí, kolik za dané období spotřebujete energie. Něco takového se navíc hodí i pro pravidelnou kontrolu a optimalizaci výdajů

Řešení je uhradit nedoplatek za elektřinu na splátky

Je možné, že vás vyúčtování překvapilo v situaci, kdy na tom nejste finančně zrovna nejlépe. Cesta, jak zmírnit dopady tohoto problému, vede přes splátkový kalendář. Pokud máte smlouvu sjednanou u solidního dodavatele energií, neměl by to být z jeho strany ani drobný problém. Jen si dejte pozor na to, abyste měli splátky nastavené dle vašich možností. Mohli byste si zbytečně zadělávat na další finanční problémy.

Nedoplatek za plyn na splátky rozložíte úplně stejným způsobem. Pokud navíc máte elektřinu i plyn od stejného dodavatele, dost možná to půjde o poznání snadněji. 

V těch nejhorších finančních situacích dokonce pomůže i stát. Požádejte si o příspěvek na bydlení nebo o mimořádnou okamžitou pomoc. Obojí provedete na kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR.

Raději si zkontrolujte funkčnost zařízení

Ani o tom nemusíte vědět. Tajný žrout vašich finančních prostředků se může schovávat v:

porouchaném kotli
protáčejícím se měřidle
 

V případě, že jste si kotel neinstalovali svépomocí, mohlo se jednoduše stát, že vám ho firma nastavila na určitý výkon. Ten ale nemusí být pro váš životní styl výhodný a může například spínat v nesmyslnou denní dobu. Tím spotřeba roste, aniž byste z ní něco měli.

 
 

Druhá možnost spočívá v elektroměru či plynoměru. Špatně fungující zařízení se může tzv. protáčet – čísla naskakují, i když energii neodebíráte. Pokud máte na něco takového podezření, zkuste provést test:

1. Ideálně večer vypněte všechny spotřebiče.
2. Opište si číslo na měřidle.
3. Po určité době, třeba ráno, mrkněte na číslo.

 
Liší se? Možná jste tomu právě přišli na kloub. Pak nezbývá nic jiného než požádat o výměnu. 
 

Mějte přehled o své spotřebě

Nedoplatky za elektřinu nebo plyn mohou být impulsem, abyste si v dalším roce dávali na energie pozor. Můžete se uskromnit, to je určitě cesta. Ale i přesto, že snížení spotřeby není ve vašich silách, pravidelná kontrola se může hodit. Můžete si tak lépe rozvrhnout svoje finance a příště například s nedoplatkem počítat dopředu. Lépe připraveni.

 

Správně nastavené zálohy jsou klíč

Přeplácet své energie je určitě zbytečné. Jenže samozřejmě existují i případy, kdy domácnosti mají naopak natolik nízké zálohy, že se po obdržení vyúčtování nestačí divit. Proto (opět) důkladně sledujte svou spotřebu – díky tomu dokážete odhadnout, jak velké zálohy jsou pro vás ideální

 

Zvažte přechod k jinému dodavateli energie

Důvod, proč se nyní musíte vypořádávat s nedoplatkem za plyn a elektřinu, může spočívat i v samotném dodavateli energie. I přes obecné snižování cen spousta firem ke snížení plateb nepřistoupila. Spočítejte si na naší kalkulačce energií, kolik byste s námi dokázali ušetřit. 

 

Hlavně nezoufejte – nedoplatek lze vždy nějak vyřešit. Především nedělejte mrtvého brouka, mohli by vás totiž odpojit od sítě. Cesta určitě nevede ani přes nebankovní půjčky. Tím byste si mohli opět zadělat na daleko závažnější problémy. Pokud na nedoplatek momentálně nemáte, využijte možnost splátek. Případně požádejte o pomoc stát. Nemusíte na to být sami.