Má váš plynový sporák nižší výkon? Možná za to mohou nečistoty odběrného zařízení

Má váš plynový sporák nižší výkon? Možná za to mohou nečistoty odběrného zařízení

Domácnostem dlouho dělaly těžkou hlavu vysoké ceny energií. I přes původně nepěkné vyhlídky však plynu bylo celou zimu dostatek. Teď se ale napříč Českem u několika domácností objevuje nepříjemná dohra – nečistoty na plynových zařízeních. Co to způsobuje a musí se mít zákazníci na pozoru?

Český plynárenský svaz (ČPS) v nedávném prohlášení uvedl, že několik odběrných míst nahlásilo problém se vznikem nečistot v měděných instalacích. Avšak pouze u několika desítek domácností. Vzhledem k 3 milionům odběrných míst po celém Česku se jedná spíše o anomálii. V SPP nám jde hlavně o špičkový servis, a tak přinášíme jednoduchý rozbor, o co vlastně jde.

Je snad plyn znečištěný?

Za poslední rok se putování plynu po Evropě rapidně změnilo. Ruský plyn byl odstřižen a do českých domácností se dostává energie z dalších zemí. A právě místo původu může být pro výslednou strukturu plynu rozhodující. I přes drobné odlišnosti ve složení je ale současný plyn v ČR pořád kvalitní a bez jakýchkoliv závad. Nemusíte se tak ničeho bát.

Některé domácnosti si však v poslední době začínají stěžovat na zhoršený výkon plynového sporáku nebo třeba zanesený kotel. Za to všechno dost možná může sulfid měďnatý. Ten nepochází z plynovodu, tvoří se až na odběrném místě. O jeho kvalitu se však nestará distributor, ale vlastník objektu. Třeba domu.

Problém vzniká až v odběrném plynovém zařízení

Je nutné připomenout – plyn, který odebíráte, je pořád kvalitní. Zároveň se problém s nečistotami nemusí objevit u všech. Navíc se může týkat pouze těch míst, která mají na odběrném plynovém zařízení měď. 

 

Za roky užívání se na vnitřním povrchu trubek a tvarovek může vytvořit probarvení včetně povlaku. Ten není nijak škodlivý. Nemá cenu zacházet do chemických reakcí. Pro vás je podstatné pouze to, že se zde vytváří sulfid měďnatý, který se může prouděním plynu roznášet dál. Jeho části ale naštěstí zachycuje filtr, což má za následek zanášení zařízení. K porouchání vašeho plynového spotřebiče už pak stačí opravdu málo.

Jak tuhle situaci vyřešit?

Máte s nečistotami problémy nebo se jen chcete připravit? ČPS přináší pár zajímavých bodů, jak s nečistotami v měděných instalacích bojovat:

 

1. Pokud dochází k poklesu tlaku a výkonu, je na čase zkontrolovat sítka a filtry.
2. Úprava rozvodů na větší dimenzi – nižší průtok omezí roznášení nečistot.
3. Při každé odstávce zařízení je vhodné profouknout instalaci vzduchem.
4. Už se vám v odběrném zařízení vyskytly nečistoty? Pomoct může dodatečný filtr.
5. Nečistoty mohou spolehlivě odfiltrovat plynové filtry s filtrační membránou z netkané textilie. 

ČPS zároveň doporučuje uzavřít smlouvu s odbornou firmou na plynové instalace a servis spotřebičů. Případně se může hodit zkrátit údržbové cykly. 

Věříme, že si plyn i nadále budete užívat bez starostí. A pokud byste měli jakékoliv dotazy, neváhejte se poradit přímo s námi.