Energetický štítek domu: Vše, co potřebujete vědět

Energetický štítek domu: Vše, co potřebujete vědět

Znáte ho nejspíš pod jeho zlidovělým názvem – energetický štítek domu je často užívané označení. Správně jde však o průkaz energetické náročnosti budovy neboli PENB. A dost možná to není jediná věc, kterou jste v souvislosti s tímto dokumentem nevěděli. Pojďme si ho představit od A do Z.

Optimalizovat účty za energie je věc, kterou už dnes řeší téměř každá domácnost. Proto je důležité vědět, kolik vás vytápění a vlastně celkový provoz domu bude stát. Kdo musí mít energetický štítek budovy a jak ho získat?


Co je energetický štítek budovy

Jednoduše jde o průkaz, který poskytuje informace o energetické účinnosti a spotřebě energie vašeho domu. Jinak řečeno – jaké splňuje požadavky energetické náročnosti. Nejedná se o pouhou rozmařilost, se kterou se majitelé domů mohou pyšnit. Jeho zhotovení totiž ukládá zákon o hospodaření energií a vyhláška o energetické náročnosti budov. 

Průkaz energetické náročnosti budovy je také součástí opatření zaměřených na zvýšení energetické účinnosti budov a snížení jejich dopadu na životní prostředí. 

K čemu vám vlastně bude?

Abyste si dokázali naplánovat, na kolik vás provoz dané budovy vyjde. Bez ohledu na to, zda se chystáte postavit rodinný domek, nebo stojíte před koupí již hotové nemovitosti. Majitel by měl mít energetický průkaz budovy vždy k dispozici. A to nejsou jediné důvody, kdy ho budete potřebovat.
Kdy potřebuji energetický štítek?
Existuje několik případů, kdy se bez energetického průkazu zkrátka neobejdete. 

  • Stavba nového domu – každá novostavba už dnes musí mít PENB bez rozdílu.
  • Rekonstrukce – pokud renovace stavby změní alespoň 25 % stávající obálky, štítek bude nezbytností. 
  • Při každém prodeji a pronájmu budovy.

U samostatné bytové jednotky průkaz s největší pravděpodobností nečekejte. Zpravidla pro ni totiž platí stejný štítek jako pro celou budovu. Energetický štítek rodinného domu se bez něj ale neobejde. Při prodeji by ho měl prodávající kupujícímu dodat nejpozději před podpisem smlouvy. V dnešní době se ale doporučuje prozkoumat PENB ještě před prohlídkou. V ideálním případě tak (pokud jste prodávající) dávejte energetický štítek už do svého inzerátu.

Jedním z důvodů, proč byl tento nástroj vůbec zaveden, byla myšlenka ochrany spotřebitele. Díky tomu se nemůže stát, že by někdo koupil energetického zajíce v pytli.

Existují i výjimky

Nový energetický štítek už se dnes velikostí podlahové plochy nezabývá. Tedy částečně. I když ho musí mít každá nemovitost, pořád můžete narazit na několik výjimek, kterým se tato povinnost vyhýbá:

  1. Budovy do 50 m² (jediná výjimka podlahové plochy).
  2. Domy, které majitel nehodlá prodávat ani pronajímat.
  3. Historické budovy, kulturní památky a církevní objekty.
  4. Rekreační objekty, jako jsou chaty a chalupy, které využíváte sezónně.
  5. Průmyslové haly, dílny a zemědělské objekty se spotřebou do 700 GJ za rok.
  6. Domy, které byly postaveny před rokem 1947 a neprošly většími úpravami (25 % podlahové plochy).

Energetický štítek při prodeji domu či pronájmu se nemusí vystavovat ani tehdy, pokud se obě strany písemně dohodnou. To je ale možné pouze v případě, že jde o stavbu zhotovenou před rokem 1947. A to bez větších úprav – opět pravidlo 25 %.


Co na PENB najdete a jak vypadá

Průkaz energetické náročnosti budovy se skládá ze 7 klasifikačních tříd. Díky tomu máte o hospodárností své stavby jasno na první pohled. Mrkněte se, co všechno najdete na průkazu energetické náročnosti:

Nezapomeňte, že platnost průkazu trvá 10 let od data vystavení. S výjimkou situací, kdy dojde k významnému stavebnímu zásahu na budově. V takovém případě platnost průkazu končí okamžitě.

Jak získat energetický štítek

Kdo musí mít energetický štítek budovy, už jsme si řekli. Vy víte, že mezi výjimky nepatříte, a tak přišel čas na jeho obstarání. Jenže kde začít?

Bez odborníka to nepůjde. Kontrolu energetické náročnosti budovy provádí specialista s certifikací v oblasti energetického hodnocení budov. Jedině ten vám může vystavit platný energetický štítek. Ministerstvo průmyslu a obchodu má naštěstí jednoduchý hack – seznam energetických specialistů. Jednoduše si vyberte podle svého kraje a půl je hotovo.

Pro druhou půli budete potřebovat informace o vaší budově, jako je například plocha, stavební materiály, izolace, vytápění, chlazení, osvětlení a spotřeba energie. Může být užitečné připravit si tyto informace předem. Ten, kdo vydává energetický štítek, vám s celou dokumentací pomůže. Jen je potřeba mít na mysli, že to nebude zadarmo. 


A kolik to tedy celé stojí?

Cena PENB se odvíjí od sazby konkrétního specialisty. Můžete začínat na 2 500 Kč, ale neobvyklé nejsou ani částky kolem 8 000 Kč. Obecně platí, že čím lépe budete na samotný audit připraveni (dokumentace, půdorys, řez apod.), tím méně práce bude odborník mít. A to se promítne také v ceně. Konečný verdikt můžete znát už do pár dní, maximálně týdnů.

Energetický průkaz budovy je důležitým vodítkem pro plánování výdajů za energie. Tak to neoddalujte a zařiďte si jeho zhotovení co nejdříve.