Zlevnění elektřiny na trhu. Mohu být v klidu?

Zlevnění elektřiny na trhu. Mohu být v klidu?

Velcí dodavatelé na tuzemském trhu ohlásili v září a říjnu zlevnění elektřiny. Nechali jste se ukolébat a už dál neporovnáte svoji cenu s nabídkami dalších dodavatelů?

 

 

 

 

 

 

Pozor, poněkud přenesený slavný citát "není slevy zadarmo" platí i v tomto případě. „Potěšitelná informace pro zákazníky velkých dodavatelů to určitě je, protože už nebudou tak moc přeplácet své účty,“ vysvětluje Juraj Ondris ze společnosti SPP, která dodává zemní plyn a elektřinu 1,3 milionu zákazníků v Česku a na Slovensku, a dodává: 

„Zároveň by se však měli zamyslet, zda po zlevnění bude jejich cena opravdu tržní. Jinak řečeno, opravdu výhodná v porovnání s konkurencí. A odpověď je možná překvapivá, ale prostá: nebude.“ I po zlevnění zůstává cena elektřiny a plynu u produktů velkých dodavatelů stále cca o 10 procent dražší než u některých spolehlivých, ale menších dodavatelů energií.

Ušetříte stovky až tisíce, slibují velcí dodavatelé elektřiny a plynu

Dobré zprávy, zvláště letos na podzim, bychom asi mohli počítat na prstech jedné ruky. Postupná oznámení dominantních dodavatelů elektrické energie pro domácnosti na tuzemském trhu o tom, že zlevňují, by ale určitě byla mezi nimi.

Roční úspora pro odběratele by se tak mohla pohybovat podle toho, jak moc a k čemu elektřinu využívají, od několika stovek po pár tisícovek. Což samozřejmě potěší. Podle odborníků šlo o krok nejprve poněkud překvapivý, byť nikoliv vyloženě nečekaný. Už první vlna koronavirové pandemie totiž vedla k tomu, že velkoobchodní ceny elektřiny na burze klesly a jsou ve srovnání s rokem 2019 nižší. K loňským hodnotám se zatím nevrátily ani po letním uvolnění nutných protiepidemických opatření.

Dodavatel energií ovlivní cenu jen do určité míry

Otázkou ale samozřejmě zůstává, jak se na trhu s energiemi projeví podzimní tsunami viru covid-19, která postihla nejen Českou republiku, ale opět celý svět. To je ovšem v tuto chvíli nemožné odhadnout.…

Vraťme se tedy ke zlevnění elektřiny. Důležité je také si uvědomit, že sami dodavatelé ovlivňují výši ceny elektřiny pouze asi ze čtyřiceti procent. Tu zbývající složku ceny, která zahrnuje například poplatek za přenos a distribuci nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie je pro všechny dodavatele elektřiny bez rozdílu stejná a neměnná, stanovuje ji Energetický regulační úřad. A jaké budou podmínky pro rok 2021, to zatím známo není.…

Srovnejte si. I po zlevnění energií můžete jinde ušetřit

Co z toho všeho tedy plyne? Dobrých zpráv sice není nikdy dost, ale ty o zlevnění elektřiny berte s rezervou. I nadále se rozhodně vyplatí, abyste si možná právě teď porovnali nabídku různých produktů od různých dodavatelů.

Vyzkoušejte některý z nezávislých internetových srovnávačů nebo z kalkulaček solidních dodavatelů, jako je například SPP. Možná se budete divit, že ale ani elektřina po slevě od vašeho dodavatele nemusí být levná.…