Co dělat, když nejde elektřina

Co dělat, když nejde elektřina

Jsme mnohem závislejší, než si mnohdy myslíme. Alespoň na elektřině určitě. Obvykle teprve až v okamžiku, kdy „nejede proud“, si naplno uvědomíme, jak křehké jsou opory naší civilizace a civilizovanosti. Vždyť pokud jsme jako obvykle nechali mobil vybít až na doraz, ani si nezavoláme pomoc. A byť to zní překvapivě, teprve v této těžké chvíli si mnoho z nás uvědomí, že náš plynový kotel jede díky elektřině, a tudíž si nezatopíme. Co tedy dělat, když bez varování nejde elektřina?

Plánované vypnutí distributoři oznamují předem

Pokud jde o pravidelnou údržbu nebo nutné opravy, hlásí distribuční společnosti dopředu, od kdy do kdy zůstane elektrický proud vypnutý. Plánované odstávky sítě najdete vždy na webu příslušného distributora (E.ON, ČEZ nebo GasNet) a i na úřední desce své obce. V období od dubna do října může trvat maximálně 12 hodin, od listopadu do března pak pouze nejvíce 8 hodin.

V poslední době však výrazně přibývá výpadků nečekaných, které jsou spojeny s výkyvy počasí. Bez proudu zůstávají tisíce odběratelů kvůli silným bouřkám, vichřicím i dalším živelným pohromám. Nenechte se ukolébat tím, že vašemu bydlišti se řádění přírody bezprostředně vyhnulo. K poruše mohlo dojít ve větší vzdálenosti, přesto i vy doma budete nuceně držet černou hodinku. Náhlé výpadky v případě nízkého napětí kvůli nějaké poruše mohou trvat až 18 hodin, při opravdu mimořádných událostech, jako bylo například letošní červnové tornádo, i déle.

Dodavatel energií má však povinnost obnovit dodávku co nejrychleji. Výjimku má hlavní město Praha, kde je povinen obnovit dodávku elektřiny do 12 hodin v případě nízkého napětí. Co se týká vysokého napětí, je lhůta samozřejmě o něco kratší, a to 8 hodin pro Prahu, jinak je to o čtyři hodiny více.

Začněte u jističe

Určitě se vyplatí mít někde v šuplíku permanentně připravenou funkční příruční svítilnu. Nejprve totiž musíte odhalit, co je příčinou výpadku. Je-li tma, i ve známém prostředí můžete snadno narazit, a to doslova, třeba až se vydáte zkontrolovat hlavní jistič, který najdete u elektroměru. (O tom, kde takzvané hodiny jsou, se vyplatí informovat i partnera/partnerku stejně jako dospívající děti.)  Než vyrazíte, zkontrolujte pohledem z okna nebo si ověřte u vedlejších dveří, jak jsou na tom sousedé.
 

Pokud ale sousedům hraje televize, hledejte chybu u sebe. Výpadek elektrického proudu mohlo způsobit zapojení příliš vysokého příkonu spotřebičů nebo porucha některého z nich, někdy dokonce stačí, že praskne dosluhující žárovka, a pojistky vyletí.V takovém případě stačí většinou jistič znovu nahodit. Nepomůže-li to, pak se do žádných oprav ani zkoumání nepouštějte sami a zavolejte odborníky, aby prověřili, zda je vše elektroinstalace v pořádku. Nepodceňujte to, elektřina je vynikající sluha, ale velmi nebezpečný a zákeřný „pán“.

Webovky, sms i speciální aplikace

Pozor, také se vyplatí ověřit, že máte řádně zaplacený účet. Pokud však okolní okna tonou ve tmě a váš jistič normálně běží, příčina bude u dodavatele elektřiny. Jak si to potvrdíte? Můžete využít jeho krizové linky toho, na jehož území se nacházíte. Linky však bývají zvláště při větších výpadcích přetížené. Informaci byste měli určitě najít na webových stránkách (pokud jste ovšem nenechali nic náhodě a kromě svítící baterky jste měli nabitou taky power banku). 

Zkuste vyhledat například webovky www.bezstavy.cz, které jsou uživatelsky přehledné. Při zadávání adresy odběrného místa disponuje tzv. našeptávačem nebo umí lokalizovat místo dle GPS souřadnic. Stránky provozuje společnost ČEZ, ale po vyplnění adresy vás systém informuje, na kterém z distribučním území se vaše adresa nachází. Použití tohoto webového rozhraní je bezplatné a v době chytrých telefonů jde o nejrychlejší způsob, jak zjistit, co se děje. Nově lze informaci zapnout i přes SMS nebo speciální aplikaci.
Naštěstí v České republice k dlouhým výpadkům elektřiny dochází opravdu jen výjimečně. I tak je ale dobré být připraven a nepodléhat panice. Mimochodem, potraviny v lednici vydrží bez újmy několik hodin, v plném mrazáku dokonce až dva dny, v poloprázdném 24 hodin. Ale o tom zas až třeba příště.