Topná sezóna končí, servis topných zařízení začíná

 

Astrologické jaro je již dávno tady, že doma od té doby nebudeme muset nadále topit to ale neznamená. Dle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb. je konec topné sezóny stanoven na 31. května. K ukončení dodávky tepelné energie může dojít i dříve – pokud kdykoliv předtím vystoupají teploty nad +13°C, aspoň dva dny po sobě (a v nejbližší době není očekáván markantní pokles).

Kdy konkrétně náš dodavatel tepelné energie s její dodávkou skončí, zjistíme často přímo na jeho webových stránkách. Pro nás jako odběratele to následně znamená, že máme více než tři měsíce na to, abychom dali topná tělesa do pořádku a byli připraveni na topnou sezónu příští, protože – „kdo je připraven, není překvapen“.

 

Jak se o naše topení postarat?

V případě radiátorů je základem kontrola ventilů, zda z nich nekape voda. Pokud ano, můžeme je opravit sami či si pozvat odborníka. Pokud jsou ventily v pořádku, dolijeme do topného systému vodu a jednotlivé radiátory odvzdušníme. I zde platí, že pokud si nevíme rady, zeptáme se topenáře.

Pokud jsou naším hlavním zdrojem tepla plynová topidla, na jejich kontrolu a vyčištění si objednáme odborný servis. Když si revizi zajistíme během léta, budeme mít jistotu, že na ni na podzim nebudeme muset čekat několik týdnů.

Jestli k vytápění používáme vlastní kotel na tuhá paliva, je třeba zbavit ho nečistot, které se během zimy usadily v jeho útrobách. Postačí nám kartáč či špachtle. Během čištění zkontrolujeme případné praskliny, můžeme je vyspravit sami, pokud si na to netroufáme, pozveme si odborníka. Zásadní vliv na spotřebu paliva a správné fungování kotle má čistota komína. V Česku je jeho pravidelné čištění povinné a mělo by být prováděno minimálně šestkrát za rok.

 

Dobře a včas vyčištěné topné systémy nám budou v zimě nejen lépe sloužit, ale ušetří nám také spoustu starostí a peněz.